• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vakar Vilniuje priimta vadinamoji „Vilniaus deklaracija“, kurioje Europos Sąjungos šalių vyriausybės raginamos nedelsiant imtis veiksmų, garantuojančių subalansuotą sveikatos sektoriaus plėtrą. Taip baigėsi Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai renginys - Sveikatos forumo konferencija „Tvarios sveikatos sistemos darniam Europos vystymuisi“.

REKLAMA
REKLAMA

Lapkričio 19 d. Vilniuje prasidėjusi konferencija vakar tęsė darbą. Sesijoje „Sveikatos ir sveikatos priežiūros netolygumai Europoje” buvo aptariami Europos šalių gyventojų sveikatos netolygumai bei pagrindinės jų priežastys: socialiniai – ekonominiai veiksniai, nesveika gyvensena, fizinė ir darbo aplinka. Sesijoje taip pat kalbėta apie neigiamą griežtų taupymo priemonių įtaką gyventojų sveikatos rodikliams ir kokybiškų sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumui.

REKLAMA

Sesijoje „Reformų svarba, didinant sveikatos sistemų efektyvumą” akcentuota išmintingo turimų finansinių išteklių naudojimo būtinybė ir pristatomi reformų pavyzdžiai. Sesijos dalyviai diskutavo apie sveikatos sistemų svarbą mažinant sveikatos netolygumus, pabrėžė sveikatos sistemos inovacijų būtinybę.

REKLAMA
REKLAMA

Be šių dviejų pagrindinių vyko dar ir paralelinės sesijos. Pirmosiose dviejuose sesijose: „Sveikatos netolygumus lemiantys veiksniai“ bei „Sveikatos netolygumų pasekmės“ (pastarajai vadovavo Europos pacientų forumo prezidentas Anders Olauson) – diskutuota apie sveikatos netolygumus, jų priežastis bei pasekmes. Antrųjų dviejų temos: „Sveikatos sistemų vaidmuo mažinant netolygumus“ bei „Inovacijų svarba ekonomikos augimui.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kol vyko šios diskusijos, susirinkusi darbo grupė apibendrino pagrindinius konferencijos rezultatus, įvertino rudenį vykusių Europos visuomenės sveikatos aljanso 4-osios metinės konferencijos, Europos sveikatos forumo Gašteine ir Taline surengtos Pasaulio sveikatos organizacijos sveikatos sistemų konferencijos rekomendacijas ir remdamasi visais šiais dokumentais parengė bendrą deklaraciją.

REKLAMA

Prieš ją pristatant baigiamojoje sesijoje „Tvarios sveikatos sistemos ateičiai“ kalbą pasakė specialiai šia proga į Vilnių atvykęs Europos Sąjungos sveikatos komisaras Tonio Borg.

Paminėjęs pagrindinius sveikatos sistemos iššūkius ir pateikęs sektinų įvairių šalių pavyzdžių, komisaras akcentavo tris, jo teigimu, svarbiausias išmoktas pamokas. Pirmiausia, sveikatos sistemą finansuojantis šalies fondas turi būti kiek įmanoma tvaresnis, apsaugotas įvairiomis priemonėmis. Antroji pamoka –turime būti solidarūs, kad sveikatos priežiūra būtų prieinama visiems, ne tik tiems, kurie gali sau tai leisti. „Tai reiškia sveikatos kaštų padalijimą tarp jaunų ir senų, sveikų ir ligotų, turtingų ir ne tokių turtingų, darbuotojų ir bedarbių, dabarties ir ateities kartų. Sveikatos sektorius turi būti subalansuotas, kad patenkintų visus žmonių poreikius – ir pirminės sveikatos priežiūros, ir gydymo ligoninėse“, - vardijo komisaras T. Borg. Trečioji, pasak jo, išmokta pamoka – skaidrus ir aiškus sveikatos sektoriaus finansavimas.

REKLAMA

„Tokie yra pagrindiniai sveikatos sistemos iššūkiai (kai kas vadina juos problemomis, aš sakau – iššūkiai). Mes turime įvertinti juos ir patenkinti dabartinės bei ateinančios piliečių kartos poreikius. Gera žinia – mes jau sukūrėme sveikatos politikos struktūrą ir veiklos įrankius, kurie padės mums siekti šių tikslų. Tik leiskite mums baigti darbą. Padarysime viską, ką galime, kad sukurtume kokybiškas, visiems prieinamas ir tvarias sveikatos sistemas“, - kalbėjo komisaras T. Borg.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Baigiant konferenciją buvo priimta „Vilniaus deklaracija“ (Kvietimas veikti).

„Mes kviečiame Europos šalių vyriausybes ir Europos Sąjungą imtis neatidėliotinų veiksmų:

padidinti investicijas į sveikatos mokymą ir ligų prevenciją;užtikrinti universalią prieigą prie aukštos kokybės, į žmogų orientuotų sveikatos priežiūros paslaugų;garantuoti, kad sveikatos sistemos reformos, tarp jų ir šio sektoriaus darbuotojų skaičiaus planavimas, būtų pagrįstos įrodymais ir orientuotos į efektyvų lėšų panaudojimą, tvarumą bei gerą vadovavimą“, - tokie pagrindiniai deklaracijos teiginiai.

REKLAMA

Visi Europos lyderiai kviečiami prisidėti prie šios deklaracijos ir dirbti drauge, kad Europos šalių sveikatos sistemos būtų orientuotos į žmogų, kad jos būtų tvarios ir darnios.

Ši deklaracija bus pateikta Užimtumo, socialinės politikos, sveikatos ir vartotojų reikalų tarybos, vyksiančios gruodžio 9 d., susitikimo dalyviams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų