Bendrovė „Vilniaus vandenys" papildė įmonių, norinčių pasipelnyti vartotojų sąskaita, eilę. Ji prašo leisti padidinti šalto vandens kainas sostinės gyventojams pusantro karto, mat per pastaruosius dvejus metus sugebėjo nežinia kur pradanginti per 100 mln. litų.
Pabrango dvigubai
Regis, prokurorų laukia dar vienas įdomus tyrimas, mat „Vilniaus vandenų" projektas „Dumblo apdorojimo įrenginiai Vilniaus nuotekų valykloje" labai primena Valdovų rūmų statybų atvejį. Tiesa, pastaruoju atveju statybos nuo jų pradžios iki pabaigos pabrango net triskart, o „Vilniaus vandenų" vykdytas dumblo valymo įrenginių projektas – „tik" beveik dukart: nuo 115 mln. iki 202 mln. litų.
Tačiau tai dar ne viskas. Bendrovės atstovė Simona Skalauskytė „Vakaro žinioms" sakė, kad projektas dar nebaigtas. Geriausiu atveju jo pabaiga – tik 2012–aisiais, todėl vilniečiai ir toliau kvėpuos keliskart leidžiamas normas viršijančiu amoniaku ir kitomis „gėrybėmis". Galutinė projekto kaina – nežinoma. Beje, kaip akcentuoja Viešųjų pirkimų tarnyba, pernai iš 31 net 24 viešuosius pirkimus „Vilniaus vandenys" atliko pažeisdami teisės aktus, o užpernai skaičius buvo dar įspūdingesnis – 121 iš 136. Beje, yra pirkimų, kurių sutarčių Viešųjų pirkimų tarnybai bendrovė iki šiol nepateikė.
Skųs prokurorams
Tarnybos laikinasis direktorius Žydrūnas Plytnikas kaip vieną skandalingiausių projektų paminėjo būtent „dumblo bylą".
„Manau, kad šiuo atveju be prokuratūros ir teisėsaugos institucijų išaiškinimo neapsieisime", – sakė jis.
Nepaisydami to, „Vilniaus vandenys" jau kreipėsi į Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją (VKEKK), prašydami leisti vilniečiams vandenį pabranginti pusantro karto.
„Ne dėl to, kad būtų padengti patirti nuostoliai, o dėl ateities investicijų tarifai turėtų būti padidinti", – „Vakaro žinias" tikino S.Skalauskytė, bet atsisakė konkretizuoti, kokias investicijas turi omenyje.
Tuo tarpu VKEKK vadovė Diana Korsakaitė patikino, kad prašymas didinti kainas 1,5 karto – visiškai nepagrįstas. Ir 20 proc. – ne.
„O kiek tame tarpe nuo 0 iki 20 proc. – komisija priims sprendimą", – sakė D.Korsakaitė. Pasak jos, spalį priimamam sprendimui didelę įtaką turės Viešųjų pirkimų komisijos surinkta informacija apie tikrąsias „Vilniaus vandenų" sąnaudas.
Beje, kiekvienais metais VKEKK atmeta po keliolika visiškai nepagrįstų prašymų leisti dar labiau smaugti vartotojus. Pastarasis atvejis – bendrovės „Druskininkų dujos" kreipimasis leisti padidinti gamtinių dujų skirstymo paslaugų kainų ribą nuo 1,12 iki 4,04 lito už kubinį metrą, mat įmonė sugalvojo prisijungti kelis naujus klientus. Tačiau, anot VKEKK, vartotojai neturėtų mokėti už neracionalius verslo sprendimus, o verslas negali siekti, kad visą verslo riziką prisiimtų vartotojai.
Rimantas LUKOŠEVIČIUS, valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos narys:
Yra metodikos, kaip skaičiuojamos visos sąnaudos. Kiekviena kapeika skaičiuojama pagal specialią metodiką. Kiekvienas projektas vertinamas pagal specialią metodiką.
Surašoma apie 30 lentelių ir tik tada sprendžiama, leisti įmonei kelti tarifus ar ne, ir kiek leisti. Jei „Vilniaus vandenys" ar kokia kita įmonė nepagrįs kai kurių sąnaudų, mes, vertindami prašymą keisti tarifus, jas išmesim.
Deja, kiek dirbu komisijoje, beveik visos bendrovės visada bando laimę, prašydamos leisti pakelti tarifus daugiau nei gali pagrįsti skaičiais.