Saulėgrįžos dieną atgims viena įdomiausių senojo Vilniaus tradicijų - žolynų turgus.
Penktadienį sostinės Konstantino Sirvydo skveras prakvips žolynais. Turguje apsilankiusieji galės įsigyti įvairiausių žolelių nuo visų ligų iš geriausių Lietuvos žolininkų rankų, nusipirkti arba nusipinti Joninių vainiką. Išalkusieji galės paskanauti natūralių Lietuvos kulinarinio paveldo valgių ir gėrimų, pranešė Vilniaus etninės kultūros centras.
Šventės organizatoriai žada ne ne tik gausybę pirkinių, bet ir įvairiausių pramogų. Susirinkusiesiems koncertuos Vilniaus miesto folkloro grupės "Sedula", "Jorė" bei "Kulgrinda", kūną ir sielą atgaivinti kvies teatralizuota pirtis.
Lankytojai taip pat galės paklausyti raganų ir būrėjų pranašysčių, išbandyti tradicinius Joninių burtus, o turintieji vietinės turgaus valiutos jonpinigio galės įsigyti neįkainojamų vertybių proginiame aukcione.
Anot organizatorių, šventės lankytojų lauks dar daug kitų žaidimų bei atrakcionų, o žolynų turgus šurmuliuos tol, kol bus pirkėjų.
Birželio 21-ąją, kuomet saulė įrieda į Vėžio žvaigždyno ženklą, švenčiama vasaros saulėgrįža, astronominė vasaros pradžia. Praėjus porai dienų tradiciškai švenčiamos Joninės, senovėje vadintos Kupolėmis arba Rasos švente. Saulėgrįžos šventės metu atlikinėtos apeigos su žolynais, vandeniu ir ugnimi, įprasminančios ir sutvirtinančios žmogaus saitus su gamta. Ypač šventė buvo sureikšminta šiauresniuose kraštuose, Baltijos baseino šalyse, kur sezoniniai gamtos reiškiniai labai ryškūs.
Viena įdomiausių senojo Vilniaus tradicijų - vadinamieji Raganų turgeliai. Dvi dienas prieš Jonines sostinėje vykdavęs žolininkių kermošius. Skverelyje prie šv.Jonų varpinės ir šv.Jurgio bažnyčios šventoriuje (dabartinėje Savivaldybės aikštėje) senučiukės iš priemiestinių kaimų ar net atvykusios iš toliau pardavinėdavo vaistažoles. Tiesiog ant šaligatvio būdavo išdėliojami surinkti tinkamoje mėnulio fazėje ir pavėsyje išdžiovinti įvairiausių žolynų pundai, maišai. Senolės pamokydavo miestelėnus žiniuonių, liaudies medicinos išminties, merginoms patardavo, ką į arbatą dėti, kad vaikino širdį patrauktų.
Turgelių vaizdus užfiksavo ir pirmieji Vilniaus fotografai Juozapas Čechavičius, Janas Bulhakas. Gydymasis žolėmis Vilniuje buvo toks populiarus, kad prie Aušros Vartų įsikūrė ir vaistažolių fabrikėlis.