„Vilniaus valdymo sėkmę iliustruoja faktas, kad praeitą savaitę Alma Vaitkunskienė (savivaldybės administracijos direktorė – red.) pasirašė refinansavimo sutartį su vienu banku, šiandien – su kitu, iš viso – beveik 40-čiai mln. eurų per metus. Per metus šios sutartys vilniečiams sutaupys apie 400 tūkst. eurų vien palūkanų išlaidų. Tuos pinigus bus galima panaudoti kitoms reikmėms.
Manau, kad tai ne riba. Geras valdymas duoda rezultatų, esame gerame kelyje ir matome, kad grįžta finansinių institucijų pasitikėjimas miestu“, – nurodė Vilniaus meras.
A. Vaitkunskienė nurodė, kad miesto taryba dar prieš metus savivaldybės administracijai buvo iškėlusi tikslą, jog savivaldybės skolinimasis turi atpigti. Pasak jos, dėl efektyvaus bendradarbiavimo su bankais ir verslu, buvo pasiektas žymiai aiškesnis ir skaidresnis biudžetas ir dėl to pasirašytos sutartys su dviem bankais, kurios pagerina savivaldybės naudojimąsi finansiniais ištekliais.
„Dėkojame Šiaulių ir DnB bankams už išreikštą pasitikėjimą savivaldybe ir jos įgyvendinamomis permainomis. Su Šiaulių banku pasirašyta refinansavimo sutartis penkeriems metams su daugiau kaip vienu procentiniu punktu mažesnėmis palūkanomis – tai leis mums sutaupyti pakankamai daug išteklių, kuriuos turėdavome skirti palūkanomis. Šiandien pasirašyta sutartis dėl 22 mln. eurų paskolos refinansavimo – tai yra senos savivaldybės skolos su „Snoro“ banku, už kurią buvo mokamos labai aukštos palūkanos. Tad šiandien pasirašyta sutartis su banku DnB. Bendra nauda vilniečiams vien dėl šių dviejų žingsnių bus apie 400 tūkst. eurų per metus“, – nurodė savivaldybės administracijos direktorė.
Visą Vilniaus miesto savivaldybės ataskaitą galite pamatyti čia
A. Vaitkunskienė tikisi, kad šiemet miestas grąžins apie 120 mln. eurų skolų, o antroje metų pusėje, pasak jos, iš bankų žadama išsiderėti dar geresnių sąlygų.
„Biudžeto drausmė ir viešųjų pirkimų pagrįstumo įvertinimas padėjo užtikrinti žymiai sklandesnį ir aiškesnį 2016 metų biudžetą“, – nurodė ji.
Skola padidėjusi
Nepaisant teigiamų poslinkių Vilniaus finansuose, meras nurodė, kad šiuo metu miesto skola yra beveik 7 mln. eurų didesnė nei prieš metus.
„Skola yra didesnė dėl labai aiškių priežasčių: mes tiesiame aplinkkelį, o jo finansavimui Europos Sąjungos lėšos dar nėra atėjusios, todėl įsiskolinimas įmonei atsispindi ir skolos valdyme. Kai bus gautas finansavimas, skolos rodikliai bus gerokai geresni“, – nurodė R. Šimašius.
A. Vaitkunskienė teigė, kad prieš metus savivaldybės paveldėta skola siekė 390 mln. eurų. Tačiau ji pažymėjo, kad 2015 metų biudžete buvo numatytas 63 mln. eurų deficitas, o 2016-aisiais deficitas sumažėjo iki 27,6 mln. eurų.
„Kartu su biudžeto deficitu, savivaldybė 2015 metų kovą turėjo apie 60 mln. eurų einamųjų skolų, kurių struktūroje faktiškai buvo labai daug senų skolų, kurios nebuvo normaliai sustruktūrizuotos ir neturėjo savo grafiko. Todėl mums teko pertvarkyti, restruktūrizuoti ir sudaryti skolų mokėjimo grafikus daugeliui įmonių tam, kad jos galėtų planuotis savo pinigų srautą. Savivaldybės einamoji skola, kurios dalis buvo perkelta į ateities laikotarpiais apmokėtinas pagal grafikus skolas, iš dalies didino savivaldybės skolą“, – nurodė ji.
Vilniaus savivaldybės planuojamos 2016-ųjų išlaidos siekia 474,2, planuojamos pajamos – 426,8 mln., pernai metų apyvartos lėšų likutis sudaro dar 19,8 mln.. Planuojamas biudžeto deficitas siekia 27,6 mln. eurų.
Savivaldybės pasiekimai
R. Šimašius džiaugėsi, kad, suteikus 100 eurų paramą vaikams, einantiems į privačius darželius, eilės savivaldybės darželiuose sumažėjo keliais tūkstančiais (2014-aisiais siekė 7 tūkst., o 2016-aisiais – 5 tūkst.), o provatūs darželiai sukūrė per 1300 naujų vietų. Savivaldybė taip pat sumažino verslo liudijimo kainą dirbančioms auklėms nuo 350 iki 1 euro: palyginimui, 2014 m. 78 auklės dirbo pagal verslo liudijimus, o, įvedus lengvatą, per pirmus šių metų mėnesius išduota 100 verslo liudijimų.
Savivaldybei siekiant, kad mieste neliktų vaikų globos namų, vicemeras Gintautas Paluckas nurodė, kad nuo kovo 1d. pradėjo veikti „Globėjų“ tarnyba, kuri rūpinasi psichologine pagalba, tęstiniais globėjų/įtėvių mokymais, padeda vaikams adaptuotis naujoje šeimoje ir aplinkoje. Nuo metų pradžios dirba dvi profesionalių globėjų šeimos, kurios priima vaikus,l paimtus iš netinkamų šeimų – vėliau vaikai keliauja iį naujas tėvų ar globėjų šeimas.
Sutrikusio vystymosi kūdikių namuose įsteigtas dienos centras neįgaliems vaikams, kuriame teikiamos ir medicinos bei reabilitacijos paslaugos. Nuo balandžio 1d. Vilniuje pradėjo veikti trys paramos šeimai centrai, konsultuojantys ir padedantys socialinės rizikos bei su auklėjimo ar auginimo sunkumais susiduriančioms šeimoms.