Naujienų portalo tv3.lt redakciją pasiekė susirūpinusios Vilniaus miesto Žemųjų Panerių mikrorajono gyventojos laiškas. Moteris pasakoja apie metų metus besitęsiančią kovą su vandentvarkos bendrove „Vilniaus vandenys“ ir, kaip sako ji pati, nesaugų naudojimui vandenį, patenkantį pas rajono gyventojus.
„Žemųjų Panerių mikrorajone, gyvename virš trijų metų. Tikrai nei kiek nesutirštinsiu spalvų, sakydama, kad nebuvo savaitės, kai vanduo būtų švarus, ir saugus naudojimui. {...}
Kiekvieną sekmadienį jis tampa visiškai geltonas, o su lyg vakaru ir tamsa, net ir rudos spalvos”, – aiškina portalui rašiusi moteris.
Jos teigimu, į rajoną patenkantis vanduo niekuomet nebūna permatomas, o visuomet įgauna gelsvą arba netgi tamsiai rusvą atspalvį.
„Toks vanduo gadina namuose esantį turtą, virdulys nuolatos pilnas apnašų, ir keičia spalvą kas dieną, vonią šveisti realiai reikia kiekvieną dieną, nes ji tiesiog geltonuoja ir ruduoja nuo vandens. {...} Tai yra turto gadinimas. Visokeriopo: drabužių, maisto gaminimo indų, buitinių prietaisų, vonios ir klozeto. {...}
Ar yra suvokiama, kokia žala yra daroma organizmui, kai naudojamas toks vanduo?
Mes jo praktiškai niekada negeriame ir negersime, tampome kas mėnesį šimtus litrų vandens namo iš parduotuvių, ir naudojame jį maistui, ir gėrimui. {...} Taip pat kalbu apie žalą sveikatai, kuri daroma maudantis tokiame vandenyje“, – pykčio neslepia Žemųjų Panerių gyventoja.
Teigia, kad „Vilniaus vandenys“ į situaciją nereaguoja
Žemuosiuose Paneriuose, taip pat kaip ir visoje sostinėje, vandentiekį tvarko bei reguliuoja „Vilniaus vandenys“.
Su portalu susisiekusi moteris sako, jog ji ir kiti rajono gyventojai ne vieną kartą kreipėsi į šią bendrovę prašydami problemą išspręsti, tačiau likdavo ir be konkretaus atsakymo, ir su tuo pačiu nešvariu vandeniu.
„Jie įžūliai, stačiokiškai ir be jokios pagarbos, ignoruoja šio mikrorajono gyventojus, nepateikia absoliučiai jokių atsakymų, o apie problemos sprendimą net nėra kalbos. {...}
Į tai, kokia yra pagrindinė priežastis, ir ką reikia keisti, atsakymo niekas negauna. {...}
Pastarasis kartas, kai kreipėmės į „Vilniaus vandenis“, buvo prieš pusantros savaitės, su skundu, kad vanduo iš kranų bėga rudas. Jie informavo, kad atsiųs darbuotojus. Sekantis užduotas klausimas, darbuotojai, kuri atsiliepė bendruoju telefonu, buvo: „Gal būtų galima sužinoti, kokia yra mikrorajono problema, kad vanduo toks yra nuolatos? Mes pavargome nuo šios situacijos, norime problemos sprendimo ir atsakymų.“
Darbuotoja atsakė, kad klausimą perduos atitinkamiems darbuotojams. Klausimas, kaip ir šimtai buvusių prieš tai yra ignoruojamas, ir joks atsakymas yra nepateikiamas“, – savo laiške redakcijai rašo vilnietė.
Ji taip pat sako per metus išgirdusi kelis skirtingus paaiškinimus apie situaciją, tačiau jokių tikslių sprendimo būdų:
„Kaskart pamačius vandenį jau nebeskambina žmonės, nes didžioji dalis rajono gyventojų yra susitaikę, praradę viltį, ir netiki, kad kada nors tai pasikeis”.
„Vilniaus vandenys“: vanduo nėra pavojingas sveikatai
„Vilniaus vandenų“ komunikacijos skyriaus vadovė Renata Smalskė tv3.lt atsako, jog Vilniaus Žemųjų Panerių rajonas yra vienas paskutiniųjų rajonų sostinėje, kuriame vis dar yra tiekiamas „neapdorotas“ požeminis vanduo, tačiau jis esą nekelia jokios grėsmės sveikatai.
„Jis pasižymi didesniu mangano ir geležies kiekiu. Šios natūralios kilmės mineralinės medžiagos sveikatai nėra pavojingos, tačiau per didelė jų koncentracija pablogina vandens skonio ir išvaizdos savybes.
Išties suprantame, kad padidėjus mangano ar geležies koncentracijai, nemalonios išvaizdos ar skonio vanduo sukelia neigiamą reakciją. Dėl to iš Žemųjų Panerių gyventojų sulaukiame nusiskundimų“, – savo atsakyme rašo ji.
R. Smalskė taip pat pripažįsta, kad įstaiga yra gavusi ne vieną skundą iš Žemųjų Panerių gyventojų, tačiau jos teigimu į juos visada yra reaguojama ir imamasi reikalingų veiksmų:
„Siunčiame specialistus įvertinti situaciją, paimti papildomus mėginius vandens kokybės tyrimams, inicijuojame neplaninius vamzdynų plovimo darbus“.
Teigia, jog problema jau pradėta spręsti
„Vilniaus vandenų“ atstovės teigimu, dar 2019 m. rajone buvo atliktas vamzdynų sienelių plovimas, kuris, jos teigimu, tuomet išties pagerino situaciją.
Visgi, R. Smalskė sako, jog Žemuosiuose Paneriuose šiuo metu yra itin išaugęs įvairių vandentiekio avarijų skaičius, kuris trikdo ne tik vandens tiekimą, bet ir galimai gadina vandens kokybę.
„Tuomet plovimas davė pastebimai gerų ilgalaikių rezultatų, tačiau dėl šią vasarą padažnėjusių avarijų, kurias sukėlė šiame rajone dirbantys statybininkai – jų savavališkų vandens atjungimų ir pragręžtų vamzdynų, vandens kokybė vėl akivaizdžiai pablogėjo. {...}
Didesnė problema, su kuria susiduria tiek gyventojai, tiek ir pati bendrovė – vandens tiekimo sutrikimai dėl avarijų, kurių pastaruoju laikotarpiu didžioji dalis įvyksta dėl trečiųjų šalių neatsakingos ar net piktybiškos veiklos.
Šiai opiai problemai spręsti jau ėmėmės veiksmų, tikimės jie duos apčiuopiamų rezultatų“, – teigia R. Smalskė.
Pasak jos, šiemet jau yra pradėta Žemųjų Panerių vandenvietės renovacija, turinti padėti susitvarkyti su nešvaraus vandens problema.
„Šiuo metu vyksta vandenvietės projektavimo darbai, o renovacija pilnai bus užbaigta kitų metu pabaigoje.
Modernizavę Žemųjų Panerių vandenvietę ir pastatę vandens gerinimo įrenginius, užtikrinsime nepriekaištingos kokybės vandens tiekimą daugiau nei 5 tūkst. šio rajono gyventojų. Į šį projektą bendrovė investuoja 2,4 mln. eurų ir tikisi problemą išspręsti iš esmės.
Išties apmaudu, kad kol kas dėl nusidėvėjusios infrastruktūros negalime nepriekaištingos kokybės vandens suteikti visiems savo klientams“, – rašoma „Vilniaus vandenų“ atsakyme.