Trečiadienio vakarą Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Vilniaus valdybos agentai dviem paroms sulaikė Vilniaus vicemerą Evaldą Lementauską ir miesto tarybos narį Gintarą Kazaką, o jų namuose ir biuruose buvo atliktos kratos, jos kituose savivaldybės rūmų padaliniuose tęsėsi net vakar.
Vilniaus mero pavaduotojui, partijos „Tvarka ir teisingumas“ vicepirmininkui E.Lementauskui ir iš šios partijos prieš kurį laiką pasitraukusiam savivaldybės tarybos nariui, Miesto plėtros komiteto vicepirmininkui G.Kazakui pateikti įtarimai pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį, apibrėžiantį papirkimo sąvoką.
Gresia nelaisvės metai
Už tokį nusikaltimą ar baudžiamąjį nusižengimą valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams politikai gali būti nubausti laisvės atėmimu net iki ketverių metų.
Areštinės gultų pavyko išvengti prieš dešimt metų kolonijos duonos jau ragavusiam kitam dabartinės Vilniaus valdžios politikui, buvusiam parlamentarui Audriui Butkevičiui. Jo namus ir darbo vietą trečiadienį taip pat krėtė STT agentai.
Po apklausos šios tarnybos būstinėje vakar liberaldemokratui A.Butkevičiui pateikti įtarimai ir skirta kardomoji priemonė - rašytinis pasižadėjimas neišvykti.
Pareigūnai vakar tęsė ir E.Lementausko bei G.Kazako apklausas, tačiau jų turinio nekomentavo. Šiandien teismas turėtų nuspręsti, kokias kardomąsias priemones skirti šiems politikams.
Ramina ir STT, ir meras
Pasigirdus įvairiems politikų vertinimams apie aukštų Vilniaus valdininkų sulaikymus ir kratas bei pasipylus visokioms šio įvykio versijoms, STT vakar išsigynė kaltinimų, esą ši tarnyba tapo įrankiu politinėje kovoje prieš rinkimus.
„STT, vykdydama jai pavestas funkcijas, tyrimus atlieka dėl valstybės tarnautojų ir valstybės pareigūnų neteisėtos veiklos, - vakar pranešė STT. - Bet kokie politinių jėgų atstovų ar kitų suinteresuotų asmenų pareiškimai dėl neva STT vykdomų politinių užsakymų tėra visiškos spekuliacijos ir sąmoningi bandymai suklaidinti visuomenę“.
Ramybės poziciją vakar užėmė ir sostinės vadovas Juozas Imbrasas.
„Situacija miesto savivaldybėje normali, stabili, darbas vyksta be jokių trukdžių. Na, yra šiokių tokių... suprantate, apie ką aš... Administracija dirba tvarkingai, - trumpam stabtelėjęs prie žurnalistų sakė meras. - Taryba nusiteikusi darbingai - vakar (trečiadienio tarybos posėdyje - red. past.) išsprendėme 100 klausimų, o anksčiau suspėdavome tik 50“.
Tuo tarpu iš tikrųjų darbingumas sostinės valdžios savivaldybės dangoraižyje vakar buvo gerokai labiau kritęs, nei mano J.Imbrasas.Savivaldybėje nuo pat ryto virė ne darbas, o aukštų valdininkų sulaikymo ir kratų aplinkybių aptarimas.
Siūlo galas - konservatorius?
„Respublikos“ šaltinių duomenimis, E.Lementauskas ir G.Kazakas buvo sulaikyti, o A.Butkevičius tik apklaustas dėl galimo bandymo papirkti miesto tarybos narį, konservatorių Vidą Urbonavičių.
„Negalėčiau komentuoti, neturiu ką pasakyti, - „Respublikai“ teigė V.Urbonavičius. - Versijų šiandien pilna - šis reikalas galbūt susijęs ir su ruošimusi statyti didelį atliekų deginimo fabriką prie Gariūnų, ir su TEO pastato statyba“.
Tėvynės sąjungos atstovas pripažino, kad jis išties nedalyvavo trečiadienį vykusiame miesto tarybos posėdyje, kurio metu lentelė su jo pavarde buvo perkelta iš įprastos vietos ir padėta ant nepriklausomos frakcijos narių darbo stalo.
Savivaldybės politikai vakar gyvai aptarinėjo versiją, kad V.Urbonavičius galbūt galėjo bendradarbiauti su STT, agentams pranešdamas apie bandymą jį papirkti.
Tokia versija vakar iškart įgavo svorio, kai Konservatorių partijos atstovai kreipėsi į vidaus reikalų ministrą Regimantą Čiupailą dėl V.Urbonavičiaus asmens apsaugos galimybės.
Kalbant apie galimą politikų bendradarbiavimą su STT vakar minėta ir savivaldybės administracijos direktoriaus, liberaldemokratų atstovo Gintauto Palucko pavardė.
Kita galima teisėsaugos pareigūnų veiksmų priežastis - į miesto tarybos darbotvarkę sugrąžintas vadinamasis Pupinės klausimas, susijęs su verslininko Alfrido Putramento ketinimais statyti daugiabučius šalia Vilniaus tarptautinio oro uosto.
Vyksta frakcijų karai
Vakar po E.Lementausko apklausos STT būstinėje liberaldemokrato advokatas Vytautas Sviderskis paneigė interneto erdvėje pasklidusią informaciją, esą kratų metu pas vicemerą rasta didelės pinigų sumos, kurios neva gali būti atlygis už kokias nors paslaugas.
„Pas mano klientą rasta penkis kartus mažiau pinigų, nei jis paskutinį kartą deklaravo Valstybinėje mokesčių inspekcijoje, - „Respublikai“ po E.Lementausko apklausos sakė V.Sviderskis. - Iš kliento parodymų galiu spręsti, kad šis reikalas susijęs su partijų kovomis Vilniaus valdžioje, frakcijų stiprinimu. Vieni kitiems čia mėto jaukus su kabliais - vieni juos praryja, kiti išspjauna“.
V.Sviderskis taip pat pasakojo, kad E.Lementauskas jam pasirodė esąs „ramus ir santūrus žmogus, sugebėsiantis ištverti tokią netikėtą situaciją“.
„Mane visada žavi žmonės, kurie yra santūrūs, protas eina pirmiau nei veiksmai, - teigė advokatas. - Todėl ir E.Lementauskui sakiau, kad nereikia daryti tragedijos iš to, kas atsitiko, gyvenimas tuo nesibaigia“.
KOMENTARAI
Partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderis Rolandas Paksas:
Viskas prasidėjo trečiadienio tarybos posėdyje, kai paskutinis buvo svarstomas Pupinės klausimas. Mūsų partija pasisakė prieš šio klausimo įtraukimą į darbotvarkę ir prieš šį klausimą iš esmės.
Tačiau opozicijos jėgomis šis klausimas pateko į darbotvarkę ir jų balsais tam pritarta, nors dar prieš metus ta pati opozicija šaukė, kad Pupinės klausimas yra labai blogai.
Netrukus prasidėjo kratos, žmonių sulaikymai. Ar tai ne provokacija? Vilniaus vicemero ir tarybos nario sulaikymas rodo, kad politinė sistema priešinasi visomis jėgomis, nes mūsų partija pagal populiarumą pirmauja jau penkis mėnesius. Kadangi į Seimo rinkimus einame pergalingai, vadinasi, mus reikia sustabdyti kertant iš peties.
Tokių pavyzdžių jau turime - Darbo partija taip pat buvo iškratyta, o praėjus trejiems metams jokio rezultato nėra. Buvo kratytos ir kitų partijų būstinės, tačiau rezultatas tas pats - nulis. Scenarijus aiškus: atliekamos kratos, vyksta sulaikymai, prasideda ilgas bylos tempimas, partijos ir jų lyderiai nusmukdomi.
Kas tuo manipuliuoja dabar? Valdančioji dauguma, kuri manipuliuoja teisėsaugos institucijomis. Nors ta dauguma kartais ir nesusikalba tarpusavyje, kai reikia sustabdyti grėsmingus politinius oponentus, jie vis dėlto susitaria.
Konservatorius Kęstutis Masiulis:
Šiandien ateidamas į savivaldybės tarybos kolegijos posėdį visus garsiai pasveikinau, kad Vilniuje tvarkos ir teisingumo pagausėjo. Keista, bet miesto meras savo pozicijos dėl šios situacijos nepasakė.
Visą laiką įtariau negerus dalykus ne tik šioje, bet ir buvusioje tarybos kadencijoje. Jau kelis mėnesius sostinės liberaldemokratai susiduria su didžiuliu politinės galios deficitu, jiems tiesiog trūksta žmonių ir visa jų laimė tik tokia, kad opozicija nesugeba susivienyti.
Sostinėje jau seniai matyti, kad miesto valdžią daug kas norėjo pasidalyti kaip meškos kailį su visomis jo gėrybėmis. Šiandienos pradžia buvo to paties G.Kazako istorija, kai miestui jis norėjo parduoti savo sklypą už gerokai padidintą kainą.
Dabar G.Kazako ir E.Lementausko atvejis man primena buvusio tarybos nario Vilmanto Drėmos istoriją. Liberaldemokratams labai svarbu sustiprinti savo jėgas taryboje - visi matėme, kaip džiaugėsi meras J.Imbrasas, kai G.Kazakas su savo frakcija vėl prisijungė prie valdančiųjų.
Miesto politikų sulaikymai ir kratos, manau, susiję su antruoju „Akropoliu“, nacionaliniu stadionu ir prie Gariūnų norimu statyti milžinišku šiukšlių deginimo fabriku.
Liberalcentristas Gintaras Babravičius
Jau lipdami ant Vilniaus valdžios kėdžių mes žinojome, kad mieste bus blogai, nuolat skambinome varpais, rašėme pareiškimus ir nuolat pasisakydavome.
Praėjus metams nuo naujos miesto valdžios atėjimo iš mero teišgirdome, kiek jis nudažė mokyklų tvorų ar sienų. Dabar matome kitką - valdantieji pasidarė įdomūs teisėsaugininkams.
Julius Girdvainis