Naujasis Vilniaus miesto savivaldybės tarybos Tėvynės sąjungos – krikščionių demokratų frakcijos lyderis Raimundas Alekna nepraranda vilties, kad pavyks atnaujinti aklavietėje atsidūrusias derybas su socialdemokratais dėl naujos valdančiosios daugumos formavimo. Buvęs frakcijos vadovas Kęstutis Masiulis sako, kad iki šiol derybos nedavė rezultatų dėl principingos Tėvynės sąjungos pozicijos ir jo paties nenoro dalyvauti abejotinuose sandėriuose.
Naujas lyderis – Raimundas Alekna
Galimi koalicijos partneriai Vilniuje kaltina krikščionis demokratus, kad derybos su jais žlugo partijai žūtbūt siekiant mieste gauti mero postą. Tarp galimų kandidatų į mero postą krikščionys demokratai mini savo frakcijos narius Vilių Navicką, Stasį Šedbarą ir Raimundą Alekną.
Frakcijoje esama kažkokių povandeninių srovių. Maždaug prieš mėnesį, likus kelioms dienoms iki Vilniaus tarybą sukrėtusio korupcijos skandalo, Tėvynės sąjunga naujuoju savo frakcijos lyderiu išrinko Raimundą Alekną. Šiame poste jis pakeitė savo itin griežtas derybines pozicijas deklaravusį Kęstutį Masiulį.
Buvęs frakcijos vadovas portalui „Balsas.lt“ užsiminė, kad iš savo posto jis, greičiausiai, buvo pašalintas dėl pernelyg principingos pozicijos, tačiau pripažįsta, kad toks frakcijos žingsnis jam buvo netikėtas. „Man tai buvo kaip perkūnas iš giedro dangaus“, - sakė politikas.
Kaitos priežastys – neaiškios
Pasak jo, frakcijos lyderis buvo pakeistas be jokių paaiškinimų ir rimtų argumentų. Politikas sakė nujaučiąs jo nušalinimo priežastis, tačiau tvirtino nenorįs jų įvardinti. „Nenoriu drumsti to purvino vandens“, - sakė K. Masiulis. Tačiau K. Masiulis ir toliau išlieka Vilniaus miesto Tėvynės sąjungos skyriaus pirmininku.
Vis dėlto politikas užsiminė, jog visuomet buvo tas žmogus, kuris aktyviai dalyvavo derybų dėl naujos daugumos procesuose ir visą laiką reikalavęs principingumo ir padorumo. K. Masiulio teigimu, jis niekada nėjo į į nesuprantamus ir su principais prasilenkiančius sandorius bei pasisakė prieš kai kurių miesto politikų bendravimą su vadinamaisiais „valstybininkais“ ar „Rubikono“ interesus atstovaujančiais žmonėmis. „Tai man ir pakenkė“, - įsitikinęs politikas.
K. Masiulis sakė nenorįs vertinti ir naujojo frakcijos vadovo. „Matyt, jo politika bus kitokia“, - sakė K. Masiulis.
„Lietuvos rytas“ balandžio mėnesį paskelbė informaciją iškalbingu pavadinimu „Konservatoriai V. Navickas ir R. Alekna šaiposi iš partijos paskelbto laikraščio boikoto“, kuriame rašoma, kad minėti politikai neklauso partijos lyderio Andriaus Kubiliaus raginimų boikotuoti „Lietuvos rytą“.
Su socdemais – dar derėsis
Naujasis frakcijos vadovas Raimundas Alekna portalui „Balsas.lt“ sakė, kad Tėvynės sąjungos pozicijos derybose išlieka nepakitusios, tačiau pridūrė, jog jo frakcija derybų atsisakyti neketina. „Konsultuojamės su socialdemokratais, stebime jų frakcijoje vykstančius procesus“, - sakė jis.
Pasak R. Aleknos, iš frakcijos pasitraukus Algirdui Paleckiui ir jam įkūrus naują partiją, socialdemokratų pozicija dėl naujos daugumos ir būsimojo mero gali keistis. Pasak jo, konservatoriai mėgins įtikinti socdemus, kad jei jiems sunkiai sekasi dalyvauti miesto valdyme, turint savo administracijos vadovą, tai nėra garantijų, jog jiems seksis geriau ir turint savo merą. „Ypač turint galvoje tai, kad matome, kas vyksta Lietuvoje, kai socialdemokratai turi savo Vyriausybę“, pridūrė miesto tarybos narys.
Pasak jo, dabartinė derybų partnerių socialdemokratų pozicija yra ignoruoti visas grėsmes ir vaizduoti, kad nieko nevyksta: „Norime įtikinti juos pamatyti realybę. Tai nėra kaprizai. Kalbama apie tai, kas iš tiesų pajėgūs valdyti miestą“.
R. Alekna sakė, kad konservatoriai turi keletą kandidatų į mero postą. „Jei susidarys nauja dauguma, paremta partijų programinių pažadų įgyvendinimo siekiu, meru taps tas kandidatas, kuris tokiai daugumai bus priimtiniausias“, - pridūrė konservatorius.
Šaknys – ne miesto taryboje
Liberalų sąjūdžio frakcijai atstovaujantis Tarybos narys Arūnas Štaras portalui „Balsas.lt“ yra sakęs, jog netiki derybų perspektyvomis, nes krikščionių demokratų ir socialdemokratų pozicijos tarpusavyje nebesuderinamos. Jo nuomone, abiejų frakcijų nesutarimai kyla iš aukštesnio lygio politikų. „Kol G. Kirkilas ir A. Kubilius nesusitars, kuris kuriam užleidžia mero kėdę ir ką už tai gauna mainais, derybos nebus sėkmingos“, - įsitikinęs politikas.
Deryboms patekus į aklavietę, prabilta apie priešlaikinius Tarybos rinkimus, tačiau tam šiuo metu esama teisinių kliūčių. Seimas turėtų pakeisti teisės aktus taip, kad esant bevaldystei miesto taryboje būtų įmanoma surengti pirmalaikius savivaldos rinkimus. Opozicinė Liberalų ir centro sąjungos frakcija iniciavo kreipimąsi į Seimą, jį pasirašė ir krikščionys demokratai.