Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Sostinės centre, prieš Seimo rūmus, Nepriklausomybės aikštėje, kurioje minimos svarbiausios mūsų šaliai valstybinės šventės, akis bado sovietinis palikimas. Ant šulinių vis dar likusios kirilica užrašytos raidės.
Štai ką apie tai mano kalbinti vilniečiai:
„Labai nemalonu. – Pastebit pats? – Taip. Labai žeidžia. Tikrai. Laikas būtų jau, ypač šitoj vietoj, pakeisti.“
„Ir mena tuos baisius laikus, ir turbūt triukšmą kelia, ir nekokybiški.“
„Aš nežinau, ar čia reikalingas gilesnis svarstymas, žvelgiant į šias dienas. Man atrodo, kad keiskim! Skauda.“
„Manau, kad reikėtų pasikeisti. Gal ir apskritai, jeigu nuo Sovietų Sąjungos laikų, tai kiek jiems metų, gal jau jie, taip sakant, savo funkciją prastai atlieka.“
„Nu tai mes ką, neturime dangčių normalių? Savo padarykite užsakymą ir viskas! O ypač šitokioje aikštėje su tokia istorine praeitimi, nu tai jau išvis...“
Žada keisti pavasarį
„Vilniaus vandenys“ į šį klausimą pažiūrėjo rimtai: vos tik paklausti apie tokius dangčius, tą pačią dieną atsiuntė darbuotojus patikrinti, ar yra prie Seimo jiems priklausančių dangčių su sovietiniais užrašais.
Tiesa, šulinių su nenutrinta sovietine simbolika nerado, tik kirilica užrašytas raides.
„Vilniaus vandenys, iš tikrųjų, neeksploatuoja šulinių su rusiška simbolika. Yra likę užrašai kirilicos raštu. Mes pasitikslinsim, kiek tų dangčių yra reprezentacinėse vietose ir pavasarį pradėsim juos keisti“, – žadėjo „Vilniaus vandenų“ atstovas Viktoras Matonis.
„Vilniaus vandenys“ žada bent jau pagrindinėse miesto aikštėse kuo greičiau šulinius pakeisti. O štai „Grindai“ šis klausimais visai nė motais. Iš pradžių teigė, kad keičia, tada, kad planuoja kada nors pakeisti, o galiausiai nusprendė, kad pakeis tada, kai dangčiai bus nesaugūs.
„Jie yra keičiami eilės tvarka, kaip ir minėjome, pirmiausia tie, kurie kelia riziką, kurie yra nusidėvėję, kažkaip dunda, kliba ir panašiai“, – kalbėjo „Grindos“ atstovė Ieva Stanienė.
Meras problemos nemato
O sostinės meras, panašu, kad į rusiškus užrašus ant dangčių arba tikrai nekreipia dėmesio, arba teigia, kad Seimo rūmai yra užkampis.
„Per 35-erius nepriklausomybės metus tikrai daug yra darbų padaryta, jeigu kažkur koks nors ten užkampy yra užsilikęs, tai jie bus pakeisti tada, kai bus tvarkoma visa infrastruktūra“, – sakė Valdas Benkunskas.
Vilniaus mieste tokie plieniniai dangčiai gali priklausyti telekomunikacijos, elektros, vandens tinklų, šilumos tinklų įmonėms, taip pat „Grindai“, kuri rūpinasi lietaus vandens nutekėjimu mieste.
„Vilniaus vandenims“ sostinėje priklauso maždaug 84 tūkst. šulinių dangčių. „Grinda“ paviršinių nuotekų šulinių dangčių mieste turi apie 70 tūkst. „Šilumos tinklams“ sostinėje priklauso virš 15 tūkst. dangčių. Tiesa, nei viena įmonė atskirai neskaičiuoja, kiek dangčių buvo pakeista į naujus, o kiek iš jų liko sovietiniai.
„Tai kai bus sutvarkoma kompleksiškai visos inžinerinės sistemos, tuo pačiu bus pakeisti tie dangčiai, jeigu dar tokių yra likę“, – teigė V. Benkunskas.
Visi skėsčioja rankomis ir tikina, kad šie dangčiai nėra pigūs – kainuoja apie tūkstantį eurų. O ir pakeisti juos nėra taip paprasta, mat tenka keisti visą šulinio sistemą. Tad tokiomis kainomis pakeisti visus trijų įmonių šulinių dangčius kainuotų 169 mln. eurų. Todėl dažnai įmonės sprendimas būna užrašą nuo dangčio tiesiog nutrinti.
„Matyt, kad būna tų atvejų, kai, tarkim, darbuotojai, kurie gauna užduotį nušlifuoti tuos užrašus, gal ne iki galo padaro. Tai žinot, visko gi būna“, – svarstė „Vilniaus šilumos tinklų“ atstovas Andrius Agintas.
Bet kol nėra būtinybės, sovietinio palikimo atsisakyti neskubame, mat neapsimoka. Įmonės laukia, kol susidėvės ir bus pakeista savaime, net ir šaliai svarbiausiose, reprezentacinėse vietose.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.


























































































































































































































































Reik pinigus skirti būtinoms reikmėms, o ne taškyti bet kam.