• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Platus mediacijos taikymas ginčuose yra brandžios ir konstruktyvios visuomenės požymis. Mediacijos instituto formavimas turi būti vystomas ir skatinamas, nes jis prisideda prie to, jog ginčai yra išsprendžiami operatyviai ir taikiai, – įsitikinęs Seimo LSDP frakcijos narys, teisingumo ministras Juozas Bernatonis. - Be to, turėtų sumažėti teismų darbo krūviai, besiginčijančios šalys patirs mažiau išlaidų“.

REKLAMA
REKLAMA

Seimo Žmogaus teisių komiteto ir LSDP frakcijos narė Rimantė Šalaševičiūtė pabrėžia, kad mediacijos taikymas ypač svarbus, nagrinėjant šeimų konfliktus ir saugant vaikų interesus. „Šį būdą, kaip priemonę, reikia plačiau taikyti šeimų ginčuose ir nepilnamečių justicijoje, nes tai padeda tėvams atstatyti bendravimą ir apsaugoti vaiką nuo streso, kurį jis išgyvena teismo metu. Taikinamasis tarpininkavimas grindžiamas dviejų besiginčijančių pusių susitarimu, kuris yra gyvybiškai svarbus, siekiant apsaugoti vaiko interesus“, - tvirtina ji.

REKLAMA

J. Bernatonio iniciatyva šią savaitę Teisingumo ministerijoje sudaroma darbo grupė, kurioje žinomi teisės ekspertai, mediacijos srityje dirbantys specialistai, ministerijos ir kitų institucijų atstovai teiks teisingumo ministrui pasiūlymus dėl efektyvesnio taikinamojo tarpininkavimo instrumento naudojimo civiliniuose ginčuose ir mediacijos plėtros kitose teisės srityse.

REKLAMA
REKLAMA

Ginčų taikinamasis tarpininkavimas (mediacija) yra ginčų taikaus sprendimo būdas, vykdomas tarpininkaujant trečiajam nešališkam asmeniui – taikinimo tarpininkui (mediatoriui). Civilinių ginčų taikinamojo tarpininkavimo įstatyme numatyta, kad mediacija gali būti taikoma sprendžiant civilinius (t.y. šeimos ir kitus) ginčus, kurie gali būti nagrinėjami teisme civilinio proceso tvarka. Šalys gali pasinaudoti šiuo ginčo sprendimo būdu tiek tuo atveju, kai ginčas dar nėra nagrinėjamas teisme (t.y., vykdoma neteisminė mediacija), tiek ir tuo atveju, kai bylą jau nagrinėja teismas (t.y., teisminė mediacija).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mediacija vykdoma ginčo šalių rašytiniu susitarimu. Ginčo sprendimo priėmimo prerogatyva priklauso pačioms šalims, o ne trečiajam asmeniui (arbitrui). Tai skiria mediaciją nuo kitų alternatyvių ginčų sprendimo būdų (pavyzdžiui, arbitražo, trečiųjų teismo ir kt.).

Labai svarbu pažymėti, jog, pradėjus meditaciją, sustabdomi ieškinio senaties terminai. Taigi, net ir nepavykus taikiai išspręsti ginčo, šalys išsaugo savo teisę kreiptis dėl pažeistų teisių gynimo į teismą. Jei, padedant mediatoriui, ginčo šalims pavyksta taikiai išspręsti ginčą, sudaroma taikos sutartis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų