• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kalėdų šventės vieniems gali būti pats linksmiausias metų laikas, o kitiems – liūdnas ir psichologiškai sunkus gyvenimo tarpsnis. Tokių žmonių egzistuoja nemažai, todėl svarbu jiems padėti ir atkreipti dėmesį, jog egzistuoja ne viena išeitis. Psichologas Gediminas Navaitis prakalbo apie pagalbos būdus žmonėms, kuriems Kalėdų šventės nekelia jokio džiaugsmo bei kokią įtaką daro vienatvė.    

Kalėdų šventės vieniems gali būti pats linksmiausias metų laikas, o kitiems – liūdnas ir psichologiškai sunkus gyvenimo tarpsnis. Tokių žmonių egzistuoja nemažai, todėl svarbu jiems padėti ir atkreipti dėmesį, jog egzistuoja ne viena išeitis. Psichologas Gediminas Navaitis prakalbo apie pagalbos būdus žmonėms, kuriems Kalėdų šventės nekelia jokio džiaugsmo bei kokią įtaką daro vienatvė.    

REKLAMA

Psichologo G. Navaičio teigimu, emocijų, o šiuo atveju jausmų, būna visokių, tačiau nei vienos iš jų nereikėtų atmesti, o visuomenė daro didelę įtaką ir spaudimą, kai nurodinėja, ką ir kaip žmonės turėtų išjausti.

„Sutikime, kad emocijos, šiuo atveju tiksliau sakyti jausmai, visi žmogui yra reikalingi. Jeigu aš nutariu būti liūdnas švenčių metu, tai man kažkaip reikia prisitaikyti, kad aš būčiau toks kaip dauguma, bet kodėl aš turėčiau būti toks, kaip dauguma? Čia yra viena iš priežasčių, kad žmonės džiaugiasi, juokiasi, liūdi, verkia, visa tai yra natūralu.

REKLAMA
REKLAMA

Bet kada mes, kaip visuomenė, sakome, kad Kalėdos ir reikia džiaugtis, o jei to nedarai, tai nesi visai geras, tai tada jau negrai. Liūdesio priežasčių gali būti begalė: liga, artimo žmogaus problemos, išsiskyrimas, santykių nutraukimas, na, ir kiekvienas išvardintų daug, nes kiekvienas yra savo gyvenime liūdėjęs.

REKLAMA

Bet kai kuriose situacijose yra sakoma, kad būtinai būk toks kaip visi, ir tai dar labiau sustiprina tą liūdesio jausmą. Visgi, šitą ir galima pasakyti, kad priklauso nuo paties žmogaus“, – paaiškino jis.

„Kalėdinis liūdesys“ gali būti susijęs su vienatve

Pasak specialisto, viena pagrindinių priežasčių, iš ko atsiranda nusiminimo jausmas, tai yra vienatvė. Jis dar ir pabrėžė, kad „vienišumo“ ir vienatvės“ žodžių esmę reikėtų žmonėms mokėti atskirti.

REKLAMA
REKLAMA

„Kalėdinis liūdesys“ kone dažniausiai yra susijęs su vienatve. Įsivaizduokim, dėl kokių nors priežasčių žmogus turėjo išvykti į užsienį (dėl darbo, pavyzdžiui) ir su šeima negali susitikti Kūčių vakarą.

Natūralu, kad šis pavyzdys mums paryškina tą vienatvės ir vienišumo situaciją. Mes, paprastai, „vienišumą“ ir „vienatvė“ naudojam, kaip tokius pačius žodžius, jie visgi skiriasi, nes mano pateiktas pavyzdys rodo, kad žmogus yra vienas, bet kažkur yra ir laukianti šeima, jis gali paskambinti, pakalbėti. O gali būti žmogus, kuris neturi tų artimų žmonių, su kuriais galėtų pabendrauti vaizdo priemone ir panašiai, tai reikėtų skirti tas situacijas“, – dėstė ekspertas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žmonėms pasidaro sunkiau Kalėdų metu dėl poros dalykų 

G. Navaitis įvardijo žmonės pasidaro vieniši dėl poros pagrindinių priežasčių, o jei sukrenta aplinkybės, kad tenka per šventes būti toliau nuo šeimos ir artimųjų, tada tos emocijos paaštrėja.

„Aš manau, kad planuojant laiką, skambinantis, bendraujant, žinant, kad bus proga kiek vėliau susitikti, tai tas jausmas, liūdesys, nebus veikiausiai labai stiprus. Daugiau kalbame apie iš tikro vienišus žmones, pavyzdžiui, vyresnio amžiaus. Tačiau, kur aš įžvelgčiau tų žmonių problemą, susijusią su Kalėdomis, nebent, kad dalis jų yra vieniši dėl dviejų priežasčių.

REKLAMA

Viena – tiesiog taip susidėjo aplinkybės. Kita priežastis, ją labai lengva iliustruoti, jei kokia mergina susipyko su savo draugu ir jis dabar ruošiasi praleisti Kalėdas su jos buvusia geriausia drauge, tai lengva suprasti, kad ji pyksta ir jaučiasi vieniša, jai liūdna ir pikta“, – sakė psichologas.

Vienišumo egzistavimas tarp vyresnių asmenų bei „feisbuko“ pagalba

Vyresnio amžiaus žmonės, anot eksperto, nepasinaudoja proga, pasitelkus savo socialinius sugebėjimus, ir neužmezga naujų draugysčių, ryšių. G. Navaičio nuomone, „feisbukas“ taip pat galėtų sujungti bet kokio amžiaus žmones, nepažįstamuosius, kurie galėtų susitikti per šventes ir paprasčiausiai išgertų kartu puodelį kavos ar arbatos. Geriausias pasirinkimas, anot psichologo, yra nesėdėti ir neliūdėti, o imtis iniciatyvos ir kažką bandyti: kviesti, pavyzdžiui, kaimynus susitikti.

REKLAMA

„Dažniau kalbame apie vyresnio amžiaus žmones, kai kalbame apie vienišumą. Kas pažymėtina, kad tie vyresnio amžiaus vieniši žmonės ne visada pasiremia savo gyvenimiška patirtimi ir nesprendžia tos situacijos. O jų gyvenimiška patirtis sako, kad jie galėtų užmegzti kažkokius naujus socialinius ryšius.

Ar tai galėtų būti jų konfesinėje bendruomenėje, na, ne kiekvienas, kuris lankosi bažnyčioje, yra tikintis. Tai galėtų būti buvę bendradarbiai, ar, galiausiai, ką atkreipčiau dėmesį, kad jie patys galėtų mėginti surinkti vienišus žmones.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tam visai gerai tinka „veidaknygė“, arba paprasčiau sakant „feisbukas“. Visgi, jeigu dar lyra laiko iki Kalėdų, šiandieną kažkas į „feisbuką“ galėtų įkelti kreipimąsi, pasiūlymą, kad Kalėdas sutiksiu vienas ir siūlau susitikti kavinėje Didžiojoje gatvėje pusryčiams, išgerti kavos puodelį kartu. Aš esu įsitikinęs, kad kreipimasis gali ne vieną skaičių žmonių paliest, pasiekt.

Galima aplankyti kaimynus, galima juos pakviesti, o svarbiausia, galima kažką padaryti, nes darant kažką, visada jausmai valdo geriau. Kitas pasirinkimas, galima sėdėti, liūdėti ir galvoti, kaip gera buvo anksčiau, kada buvo kažkas kitaip. Šitas pasirinkimas yra pats blogiausiai, ir jei jis nuolat kartojasi, tai ši savybė žmogų prives prie to, kad paskui reikės psichologo ar psichiatro pagalbos“, – akcentavo sprendimo būdus specialistas.

REKLAMA

Nuo ko pradėti, jei nori užmegzti ryšį ar padėti kitiems?

Anot psichologo, jei nežinote nuo ko pradėti, apsilankykite organizacijose, kuriose galima padėti žmonėms, tokių yra ne viena, pavyzdžiui, „Caritas“. Jis paskatino nebijoti ir, kad ir kaip sudėtinga, bet jau geriau imtis kažko, kas tikrai praskaidrintų šventes, negu nieko nesiimti veikti išvis.

REKLAMA

„Aplinkui yra daug žmonių, kurie norėtų, kad jie būtų kažkur kviečiami ar kad kažką patys organizuotų, ir juos tam reikia paraginti. Tas ar ta, kuri imsis to daryti, paprastai susilaukia palaikymo.

Jeigu, galiausiai, tai, ką aš sakiau, neabejotinai kai kuriems žmonėms nepatiks, ir mąstys, kad vis tiek nieko nesugebat negalit, esat vieniši, tai atkreipiu dėmesį, kad yra organizacijos, kurios ir prašo pagalbos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, „Caritas“, maltiečiai, dalinantys sriubą, įvairios gyvūnų globos įstaigos. Visgi, nemenka dalimi, tai yra apsisprendimas, ar geriau būsiu tas, kuris vienišas liūdi šalia televizoriaus ir save apgaili, ar nors pajudinsiu mažąjį pirštelį, kad pakeičiau sau gyvenimą“, – pasidalino G. Navaitis.

Nelaukit Naujųjų metų galvoti pažadams, pradėkite nuo Kalėdų

Psichologas ragino žmones, kad vienišumo jausmas dingtų, ir kad būtų daug geriau gyventi, pažadus pradėti galvoti anksčiau.

„Galbūt, kadangi mes sau nuolat žadame nuo Naujų metų pradėti gyvenimą iš naujo ir gyventi protingiau, tai gal galėtume tai pradėti šiek tiek anksčiau – tai yra, nuo Kalėdų“, – paskatino jis.

Priimi situacija kokia ji yra ir gyveni. Jei visada esi vienas ir tai tapo tavo gyvenimo norma, kodėl per šventes turėtum jaustis vienisesnis. Pagaliau tai Kristaus gimimo šventė. Pakviesk Jį į savo širdį ir niekada nebebūsi vienišas :) Su artėjančiom Šventėm vienišiai!
apskritai nemėgstu kalėdinio laikotarpio, yra socialinis spaudimas išlaidauti, pirkti dovanas, gaminti baltą mišrainę su silke, turėti šampano ir vyno, kažkur išvykti į svečius. parduotuvėse eilės prie kasų, gatvėse mašinų spūstys, vienatvės ir netobulumo jausmas kažkoks lieka.
Man vienatve yra išsigelbejimas, tiesiog trokštu buti vienas. Kartais pasvajoju kad visi pasaulio žmones dingsta ir aš lieku vienas be jokiu pasaulio nesamoniu, ir žmonių problemu. Lieku tik su savo problemomis ir išgyvenimu tam pasaulyje . Nesakau kad nemegstu žmonių bet tokie patys intovertai kaip aš kazko manes nenervuoja ir jie galetu likti tam pasaulyje...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų