• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos pareigūnai pranešė apie vieną didžiausių su narkotikais susijusių tarptautinių policijos operacijų. Per dvejus metus buvo atlikta daugiau kaip 700 kratų, užkirstas kelias daugiau kaip 100 sunkių ir labai sunkių nusikaltimų. Dalį nusikaltimų atliko ir Lietuvos piliečiai.

Lietuvos pareigūnai pranešė apie vieną didžiausių su narkotikais susijusių tarptautinių policijos operacijų. Per dvejus metus buvo atlikta daugiau kaip 700 kratų, užkirstas kelias daugiau kaip 100 sunkių ir labai sunkių nusikaltimų. Dalį nusikaltimų atliko ir Lietuvos piliečiai.

REKLAMA

Tarptautinę operaciją pristatė Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis ir Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros ONKTD vyriausiasis prokuroras Martynas Jovaiša.

Šios operacijos iniciatoriais buvo FTB, Nyderlandų, Švedijos policija, Lietuvos kriminalinės policijos biuras ir Vilniaus apygardos prokuratūra.

„Tyrimas buvo pradėtas 2019 metais, spalio mėnesį. Visame pasaulyje buvo sulaikyta apie 800 įtariamųjų. Atlikta apie 700 kratų. Buvo užkirstas kelias įvairiose pasaulio valstybėse daugiau kaip 100 sunkių ir labai sunkių nusikaltimų.

REKLAMA
REKLAMA

Buvo sukurta speciali platforma, skirta komunikavimui tarp asmenų. Šios platformos kuriamos specialiai saugiam komunikavimui tarp kriminalinio pasaulio atstovų“, – pabrėžė R. Kiškis.

REKLAMA

Kriminalinės policijos atstovas teigė, kad per visą laikotarpį buvo išimta apie 22 tonos hašišo, 2 tonos amfetamino ir 6 tonos narkotikams gaminti skirtų medžiagų. Taip pat pareigūnai rado apie 250 ginklų ir daugiau kaip 39 milijonų eurų (įvairia valiuta).

„Per operaciją sulaikyta apie 30 Lietuvos piliečių – tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse. Lietuvoje atlikta daugiau kaip 30 kratų. Čia rasta daugiau kaip 1 tona ir 300 kg. narkotinių medžiagų, kurių vertė siekia apie 9 milijonus eurų.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuviai organizavo narkotinių medžiagų gabenimą iš įvairių šalių. Iš Ispanijos ir Nyderlandų į Skandinaviją, Didžiąją Britaniją. Pagrindiniai keliai buvo čia. Daug lietuvių sulaikyta užsienio šalyse“, – pridūrė R. Kiškis.

Prokuroras M. Jovaiša papildė, kad sulaikytiems lietuviams yra pareikšti įtarimai susiję su narkotinėmis medžiagomis. Taip pat vertinama, ar nėra organizuotos grupės požymių. Didžiausia gresianti bausmė, anot prokuroro, siekia iki 15 metų nelaisvės. Iš 30 lietuvių apie pusė jų sulaikyta Lietuvoje, kiti – užsienio šalyse. Dalis lietuvių įtariamųjų policijai buvo žinomi, kiti – nauji veidai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įvairūs nusikaltimai

Policijos departamento išplatintame pranešime rašoma, kad birželio 7 d. buvo uždaryta šifruota komunikacinė platforma „Anom“, kuria naudojosi organizuotos nusikalstamos grupės ir jų tinklai visame pasaulyje planuodami, koordinuodami ir vykdydami nusikaltimus Europoje ir už jos ribų: nusikaltimus žmogaus gyvybei ir sveikatai (užsakomuosius nužudymus, pasikėsinimus nužudyti, sunkius sveikatos sutrikdymus), neteisėtą ginklų prekybą ir kontrabandą, narkotikų platinimą ir kontrabandą labai dideliais kiekiais, pinigų plovimą ir kitus sunkius ir labai sunkius nusikaltimus.

REKLAMA

Operaciją „Trojan Shield/Greenlight“ organizavo ir vykdė Jungtinių Amerikos Valstijų Federalinis tyrimų biuras, JAV Narkotikų kontrolės agentūra, Nyderlandų ir Švedijos nacionalinė policija, Lietuvos kriminalinės policijos biuras, Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentas, bendradarbiaudami su 16 šalių, padedant Europolui bei Eurojustui.

Šifruota komunikacine platforma ,,Anom“ naudojosi daugiau nei 12 000 vartotojų iš daugiau nei 100 šalių. Daugiau nei 300 nusikalstamų tinklų (organizuotų grupių), kalbančių 60 skirtingų kalbų, aktyviai naudojosi platforma, kur kontaktuodami tarpusavyje bei organizuodami ir vykdydami nusikalstamas veikas, apsikeitė 27 milijonais pranešimų.

REKLAMA

Ši operacija, prasidėjusi 2019 m. spalio mėn., yra viena iš sudėtingiausių iki šiol atliktų teisėsaugos operacijų kovojant su šifruotomis komunikacinėmis platformomis, naudojamomis išskirtinai nusikalstamoms veikoms organizuoti ir vykdyti.

Pasak Europolo vykdančiosios direktorės Catherine De Bolle, ši operacija yra išskirtinė JAV, Švedijos, Nyderlandų, Australijos, Naujosios Zelandijos ir kitų Europos šalių teisėsaugos institucijų operatyvinės darbo grupės sėkmė. Europolas koordinavo tarptautines teisėsaugos institucijas, papildė jų turimą informaciją vykdomuose tyrimuose kovoje su organizuotu nusikalstamumu ir nelegalios narkotikų prekybos bei kontrabandos organizacijomis, kad ir kur jos bebūtų, kad ir kokį komunikacijos būdą jos bepasirinktų. Man labai malonu, kad Europolas remia šią operaciją ir stiprina teisėsaugos institucijų bendradarbiavimą, taip pabrėžiant tarptautinį šios operacijos ir viso tyrimo aspektą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Operacijos ,,Trojan Shield / Greenlight“ pirminiame etape buvo renkama kriminalinės žvalgybos informacija, kurią analizavo Europolas ir operacijoje dalyvaujančios šalys. Minėtos informacijos pagrindu buvo planuoti ir vykdyti bendri tyrimo veiksmai visame pasaulyje.

Europolo būstinėje Hagoje iš 16 šalių teisėsaugos institucijų pareigūnų buvo sudaryta operatyvinė darbo grupė (OTF), kuri, kaip tarptautinis kriminalinės žvalgybos centras, apjungė ir analizavo operacijoje dalyvaujančių šalių gaunamą ir teisėsaugos institucijų duomenų bazėse disponuojamą informaciją, jos pagrindu planuodama ir koordinuodama bendrus įvairių šalių teisėsaugos institucijų veiksmus. Siekiant koordinuoti bendrus tyrimų veiksmus nacionaliniu ir tarptautiniu lygiu, šioje darbo grupėje kartu su kitų šalių pareigūnais dirbo ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai.

REKLAMA

Įspūdingi narkotikų kiekiai

Operacijos metu Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai kartu su Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento bei Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų skyriaus prokurorais, bendradarbiaudami su užsienio šalių partneriais, atliko 11 tarptautinių sulaikymo operacijų, kurių metu įvairiose šalyse buvo sulaikyti virš 30 asmenų, siejamų su Lietuvos ir tarptautiniu organizuotu nusikalstamumu.

REKLAMA

Lietuvos pareigūnų inicijuotų operacijų ir sulaikymų metu iš neteisėtos apyvartos išimta apie 1332 kg įvairių rūšių kvaišalų: hašišo – 574 kg, kanapių – 641 kg, kokaino – 77 kg, amfetamino tipo stimuliuojančių medžiagų – 40 kg. Jų vertė neteisėtoje didmeninėje narkotikų rinkoje siekia daugiau nei 8 800 000 Eurų.

Bendrai operacijoje dalyvavusių šalių teisėsaugos institucijos užkirto kelią daugiau nei 100 labai sunkių nusikaltimų, kurie kėlė pavojų žmonių gyvybei ir sveikatai, iš neteisėtos apyvartos išėmė virš 8 tonų kokaino, 22 tonų hašišo/kanapių, 2 tonų amfetamino tipo stimuliuojančių medžiagų, 6 tonų narkotinių ar psichotropinių medžiagų prekursorių, 250 šaunamųjų ginklų, ir daugiau nei 39 mln. Eurų įvairiomis pasaulio valiutomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Operacija „Trojan shield / Greenlight“ ir jos metu surinkti duomenys padės Europolui ir įvairių šalių teisėsaugos institucijoms pasauliniu mastu kovoti su organizuotu nusikalstamumu, identifikuoti ir baudžiamąja tvarka persekioti aukšto pavojingumo asmenis ir jų grupes, organizuojančias ir vykdančias sunkius ir labai sunkius nusikaltimus.

Šifruotos komunikacinės platformos ir ryšių priemonės, kurios palengvina organizuojamas ir vykdomas nusikalstamas veikas bei sudaro sąlygas išvengti teisėsaugos institucijų kontrolės kovojant su sunkiu ir organizuotu nusikalstamumu, organizuotoms nusikalstamoms grupėms ir jų tinklams yra gyvybiškai svarbios. Tačiau šifruotų platformų rinka teisėsaugos institucijų pastangų dėka yra nestabili. 2020 m. liepos mėn. teisėsaugos institucijų operatyvinės darbo grupės (OTF ,,Emma“) pastangomis buvo išardyta mobilaus ryšio šifruota „EncroChat“ komunikacinė platforma, o 2021 m. kovo mėn. tarptautinė teisėsaugos institucijų operatyvinė darbo grupė (OTF ,,Limit“) užblokavo galimybes organizuotoms nusikalstamoms grupėms ir jų tinklams naudotis šifruota komunikacine platforma ,,Sky ECC“. Po „Sky ECC“ operacijos daugelis organizuoto nusikalstamumo tinklų (grupių) greitai perėjo ir pradėjo naudotis naujomis šifruoto ryšio komunikacinėmis platformomis, siekiant išvengti teisėsaugos aptikimo ir galimos (teisėtos) kontrolės.

REKLAMA

Abiejų operacijų metu buvo surinkta labai svarbi ir teisėsaugos institucijų atliekamiems tyrimams reikšminga informacija (duomenys) apie nusikaltėlių tarpusavio komunikaciją ir jos turinį – šimtai milijonų pranešimų suteikė teisėsaugos institucijoms neįkainuojamų įžvalgų kovoje su tarptautiniu organizuotu nusikalstamumu.

Pažymėtina, kad Lietuvos kriminalinės policijos biuras yra abiejų operatyvinių darbo grupių narys ir kompetentinga Lietuvos teisėsaugos institucija, koordinuojanti šalies teisėsaugos institucijų veiksmus šių tarptautinių operacijų rėmuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų