Taip politikas teigė pirmadienį posėdžiavusiai Seimo parlamentinio tyrimo komisijai, besiaiškinančiai Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo istoriją ir galimą neteisėtą įtaką, įvedant ribojamąsias priemones Minsko režimui.
J. Survila teigė, kad po 2021 m. incidento, kai Baltarusijoje buvo jėga nutupdytas „Ryanair“ lėktuvas, Lietuvos institucijos siekė, kad Briuselyje būtų sutarta dėl griežtų sankcijų Minskui.
„Ėjo kalba apie galimas sankcijas Baltarusijos režimui po to, kai buvo neteisėtai, apgaulingai, pažeidžiant tarptautinę teisę ir tvarkas nusodintas civilinis orlaivis „Ryanair“, skridęs iš Atėnų į Vilnių. (...) Po to Lietuva pradėjo aktyviai siūlyti, kad tokios sankcijos Baltarusijos režimui būtų įverstos – prasidėjo tarpinstitucinis derinimasis, koordinavimasis“, – pirmadienį parlamentarams sakė J. Survila.
„Nuo 2021 m. birželio vidurio matyti, kad buvo institucijų, kurios konkrečiai trąšų sektoriui sankcijų nenorėjo įvesti – (...) ir matyt bandė daryti poveikį, teikti tokius siūlymus Lietuvos diplomatams ir pareigūnams tiek Užsienio reikalų ministerijoje (URM), tiek esančių atstovybėje, siekiant tokią poziciją suformuoti“, – pripažino jis.
Pasak J. Survilos, spaudimą švelninti pozicijas darė prezidento Gitano Nausėdos patarėjai – viena jų, vyriausioji patarėja užsienio politikos klausimais Asta Skaisgirytė.
„Galime didžiuotis tiek mūsų diplomatais, tiek tuo metu mūsų URM vadovybe – kad tokiems siūlymams iš prezidento atstovų pusės nebuvo pritarta ir Lietuvos pozicija eventualiai pasirodė priimtina daugeliui europinių partnerių – kad sankcijos baltarusiškų trąšų sektoriui turi būti įvestos“, – aiškino jis.
Apie kitokią nei URM poziciją Europos Sąjungos (ES) sankcijų klausimu informacija buvo anksčiau pasirodžiusi ir spaudoje. 2021 m. pabaigoje „Delfi“ paskelbė vidinius susirašinėjimus, kuriuose nurodomos išsiskiriančios Daukanto aikštės rūmų ir URM pozicijos.
Tuo metu tarp institucijų vykusių susirašinėjimų ištraukomis su parlamentarais dalijosi ir J. Survila.
„Asta Skaisgirytė birželio 15 d. rašo – „Arnoldai, labai bloga situacija su Astravo sankcijomis, nes su procedūromis pavėluota (...), užtat su trąšomis gausime, pirmiausiai, nuostolius savo verslui, o rusai perims baltarusių įmonę. Pamėginkime apginti Lietuvos interesus“ – ir taip toliau“, – A. Skaisgirytės laišką tuomečiam URM viceministrui Arnoldui Pranckevičiui citavo J. Survila.