„Šiandien vėl turime didesnį nei anksčiau buvusį skaičių, kuri vis girdime viešumoje vadinamą kaip rekordinį. Tai, matyt, to žodžio jau naudojimą reikėtų pamirši, nes kito varianto kaip tam tikrą laiką augančio atvejų skaičiaus mes neišvengsime“, – sakė A. Veryga.
Jis pabrėžė besitikintis, kad tos savivaldybės, kur fiksuojamas didelis skaičius, nedelsdamos imsis priemonių, kurios jau gerokai anksčiau yra patvirtintos Vyriausybės kaip rekomenduotinos esant tokiai situacijai.
„Raginčiau nedelsti, nes laukimas gali atsigręžti prieš juos pačius ir tada tų priemonių reikės žyniai griežtesnių ir sudėtingesnių“, – sakė ministras.
Portalas tv3.lt primena, kad šiandien ne viena savivaldybė jau pranešė apie įvedamus didesnius ribojimus, tarp jų – ir Plungės, Klaipėdos miesto savivaldybės.
Turi pasiruošti darbuotojų rezervą
Komentuodamas situaciją Vilniuje ministras teigė besitikintis, kad miesto savivaldybė mažiau svarstys, ginčysis ir priims sprendimus, ras sutarimą su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistais.
Kalbėdamas apie aktualiausius židinius asmens sveikatos priežiūros įstaigose, socialinės globos namuose, ministras pabrėžė, jog yra rekomenduojama priimti tvarkas, kad būtų ribojama ar net visiškai atsisakoma asmenų jose lankymo, tai pat būtinas didesnis darbuotojų testavimas.
„Nepaisant to, matyt, bus ir tokių istorijų kaip ir su Blinstrubiškėmis. (...) Bet savivaldybės turi jau dabar tokius planus ir galimybes įsivertinti, jei viena kuri institucija nebeturėti pakankamai personalo teikti pagalbą, iš kur jie galėtų būti papildomai pasitelkiami, kad nereikėti ekspromtu to daryti“, – pabrėžė ministras.
Sergamumą savivaldybėse vertins kitaip
Ministras priminė, kad įsigalioja pakeitimai ir dėl savivaldybių rizikos lygio nustatymo.
Nuo spalio 16 d. didelės rizikos savivaldybėmis bus laikomos tos savivaldybės, kuriose 14 dienų suminis sergamumo COVID-19 liga rodiklis 100 tūkst. gyventojų yra didesnis kaip 50, per 14 dienų nustatyta daugiau kaip 10 šios ligos atvejų ir (ar) per savaitę nustatytų teigiamų tyrimų dalis sudaro 4 proc. arba daugiau nuo visų savivaldybėje atliktų tyrimų.
Iki šiol prie didelės rizikos savivaldybių buvo priskiriamos tos savivaldybės, kuriose epidemiologinis rodiklis 100 tūkst. gyventojų buvo didesnis už 25, ir per paskutines 14 dienų buvo nustatyta daugiau nei penki užsikrėtimo koronavirusine infekcija atvejai.
Didelės rizikos savivaldybėse profilaktiškai tiriami gydymo bei socialinės globos įstaigų darbuotojai, taip pat pacientai, kurie gydymo įstaigose praleido daugiau negu 48 valandas.
Naujų atvejų – 281
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtintas 281 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejis. 83 iš jų registruoti Kauno apskrityje, 69 Vilniaus, 38 Klaipėdos, 34 Šiaulių, 26 Telšių, 14 Marijampolės, 9 Panevėžio, 7 Tauragės bei 1 Utenos apskrityse.
Po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 217 asmenų. Be to, per praėjusią parą registruoti 10 įvežtinių atvejų, iš kurių 3 iš Prancūzijos, 2 iš Graikijos, po 1 – iš Ukrainos, Jungtinės Karalystės, Norvegijos, Nyderlandų ir Švedijos. Tuo metu, 54 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko.
177 atvejai siejami su protrūkiais
Vilniaus apskrityje praėjusią parą registruoti atvejai, siejami su židiniais ugdymo įstaigose: 7 atvejai siejami su Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazija, 5 – su Švenčionių rajono Pabradės „Žeimenos“ gimnazija, 2 – su Vilniaus lopšeliu-darželiu „Žemyna“. Dar 2 atvejai, vertinama, yra susiję su Vilniaus lopšeliu-darželiu „Gabijėlė“, taip pat 2 – su Vilniaus Šiaurės licėjumi, 1 – su Vilniaus Petro Vileišio progimnazija.
Tuo metu, Kauno apskrityje veikiančiose ugdymo įstaigose taip pat fiksuoti infekcijos atvejai: 4 siejami su protrūkiu Kauno technologijos universiteto Vaižganto progimnazijoje, 3 – su Kauno Krepšinio mokykla „Žalgiris“, dar 1 atvejis, vertinama, susijęs su protrūkiu Kauno „Saulės“ gimnazijoje.
Telšių apskrityje 11 atvejų siejama su protrūkiu Plungės Senamiesčio mokykloje, Klaipėdos apskrityje fiksuotas 1 atvejis, susijęs su protrūkiu Klaipėdos Ernesto Galvanausko profesinio mokymo centre.
Taip pat praėjusią parą fiksuoti nauji infekcijos atvejai, susiję su protrūkiais gydymo bei socialinės globos įstaigose.
35 infekcijos atvejai siejami su Raseinių rajone įsikūrusiais Blinstrubiškių socialinės globos namais. Visi asmenys yra šių namų gyventojai. Iš viso registruoti 145 su šiuo protrūkiu susiję atvejai: 44 darbuotojai, 92 gyventojai ir 9 antriniai atvejai, t. y. asmenys iš darbuotojų artimos aplinkos.
11 naujų koronaviruso atvejų siejama su protrūkiu Marijampolės specialiuosiuose socialinės globos namuose, iš kurių 9 yra gyventojai ir 2 darbuotojai. Iš viso su protrūkiu, vertinama, yra susiję 15 infekcijos atvejų.
Dar 2 COVID-19 atvejai yra siejami su Kelmės rajone įsikūrusiais Liolių socialinės globos namais. Abu asmenys yra darbuotojai. Iš viso registruota 15 infekcijos atvejų: 12 globotinių ir 3 darbuotojai.
Taip pat praėjusią parą registruoti 7 atvejai, kurie, epidemiologų vertinimu, yra susiję su protrūkiais atskiruose Kauno klinikų padaliniuose. Atvejai registruoti Gastroenterologijos, Chirurgijos, Nefrologijos skyriuose.
Be to, 4 atvejai Vilniuje yra susiję su protrūkiu Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje. Iš viso registruoti 6 susiję atvejai.
5 atvejai siejami su protrūkiu Palangos reabilitacijos ligoninėje. Vertinama, kad su protrūkiu šiuo metu yra susiję 16 infekcijos atvejų.
2 atvejai registruoti Kelmės rajono vaiko ir šeimos gerovės centre, po 1 – Šiaulių miesto savivaldybės vaikų globos namuose bei Kuršėnų vaikų šeimos namuose.
3 COVID-19 atvejai yra susiję su Kretingos kultūros centro Kartenos skyriumi, dar 3 atvejai Telšių apskrityje siejami su vieno iš Plungės choro repeticija, vykusia spalio 6 d.
54 asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios
Šiuo metu epidemiologams dar nepavyko nustatyti, kaip užsikrėtė 54 asmenys. Epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, kad asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo.
Specialistai nagrinėja šių užsikrėtusiųjų maršrutus, tad statistika dar gali keistis, jei būtų rastos sąsajos tarp atskirų atvejų.
Lietuvoje – dar 2 mirtys nuo koronaviruso
NVSC praneša, kad praėjusią parą Lietuvoje registruoti 2 mirties dėl COVID-19 atvejai. Šiuo metu infekcija yra pasiglemžusi 112 gyvybių.
Pirmasis mirties atvejis registruotas Šiaulių apskrityje. Žmogus priklausė 80-89 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių susirgimų. Koronavirusas asmeniui patvirtintas rugsėjo 24 d. Žmogus buvo gydomas Kuršėnų ligoninės Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje.
Antrasis mirties atvejis registruotas Kauno apskrityje. Žmogus priklausė 70-79 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių susirgimų. Koronavirusas asmeniui patvirtintas rugsėjo 28 d. Atliekant židinio epidemiologinę diagnostiką, specialistams nepavyko nustatyti, kaip asmuo užsikrėtė.
NVSC informuoja, kad Lietuvoje iš viso patvirtinti 7041 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 3862 asmenys, 3035 – pasveiko.
Savo ruožtu, visuomenės sveikatos specialistai ragina žmones laikytis visų koronaviruso infekcijos plitimo prevencijos priemonių – rankų higienos, kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, dėvėti asmens apaugos priemones, laikytis fizinės distancijos ir kita.
Vaizdai, kaip atliekamas Covid-19 tyrimas – video reportaže: