„O gal nori Viešųjų pirkimų tarnybą paimti ir nupirkti? Jei jie taip gerai žino, ką galima ir ko ne. Iš tikrųjų tai jau atsibodo tie jų komentarai. Jeigu turi pasiūlymų, gali pateikti laboratorijai, ji visąlaik laukia jų pagalbos“, – susiklosčiusią situaciją komentavo operacijų vadovas.
Jis pabrėžė, kad laboratorijos vadovas jau paaiškino, kad šiuo metu yra stengiamasi suktis iš situacijos.
„Ir tą daryti kaip įmanoma didinant viešumą, skaidrumą. Aišku, kad tokio mechanizmo niekada anksčiau ir nereikėdavo, nes ir tokių procesų nebūdavo, nebūdavo tokių poreikių, viskas būdavo planuojama ilgam laikui į priekį.
Tai, panašu, Viešųjų pirkimų tarnyba įstrigo praeitame laikmetyje kažkokiame ir jo niekaip nesugeba išlikti. Panašu, kad šiai tarnybai jokia ekstremali situacija iki šiol nėra įsigaliojusi. Tai gaila, kad taip yra. Ir dar kartą noriu paraginti, jeigu kolegos iš Viešųjų pirkimų tarnybos turi ne komentarų, o pasiūlymų, juos pateikti raštu, o gal net ir gyvai nuvažiuoti į laboratoriją ir pakonsultuoti darbuotojus, kurie vykdo viešuosius pirkimus“, – kalbėjo A. Veryga.
Tyrimų užtektų porai savaičių
Ministrui antrindama jo patarėja Lina Bušinskaitė, jei būtų laukiama įstatymo numatytų terminų, tai nebebūtų, kaip atlikti tyrimų.
„Dar geriau turbūt būtų, kad VPT pati bent vieną kokį didelį pirkimą imtų ir nupirktų, kai yra tokia situacija, kai stringa pirkimai, kurie yra vykdomi įprastinėmis procedūromis.
Kaip vakar minėjo laboratorija, laukiant įprastinių procedūrų pabaigos, o tada gali ateiti sausio pabaiga, o priemonių tyrimams ims trūkti praktiškai po dviejų savaičių. Tai pati tarnyba galėtų padaryti bent keletą pirkimų“, – sakė ji.
Kaip trečiadienį informavo laboratorija, tamponėlių, kurių šiuo metu likę 514 tūkst. vienetų, ir virusologinių terpių, kurių likę 327 tūkst. vienetų, pakaks iki gruodžio vidurio.
Mėgintuvėlių, kurių likę 534,5 tūkst. vienetų, turėtų užtekti iki gruodžio pabaigos, o tyrimams reikalingų PGR reagentų, kurių likę 248 tūkst. vienetų, pakaks iki sausio pradžios.
Taip pat likę beveik 363,5 tūkst. vienetų RNR reagentų, nurodoma, kad jų turėtų pakakti iki vasario vidurio ir įsigyti daugiau kol kas nesiruošiama.
„Siekiant užtikrinti tyrimų tęstinumą, ėmėmės visų priemonių, kad laiku įsigytume visų priemonių, kurios reikalingos šiems tyrimams atlikti. Trūkumas medžiagų galėtų atsirasti gruodžio viduryje, priklauso nuo priemonių. Tačiau tam kelią turėtų užkirsti „patobulintas“ neskelbiamų derybų modelis“, – sakė NVSPL vadovas Danas Bakša.
Visgi Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) įspėjo, kad šiuo atveju įstatymas nenumato pirkimų „patobulintų“ neskelbiamų derybų būdu, tačiau teigė, kad ketina laboratorijai suteikti pagalbą dėl vykdomų pirkimų.
„Įstatymas tokio pirkimo būdo kaip patobulintos neskelbiamos derybos nenumato. Neskelbiamos derybos yra neskelbiamos derybos“, – BNS ketvirtadienį sakė laikinoji tarnybos vadovė Jovita Petkuvienė.
„Jeigu laboratorija mano, kad kreipimasis į daugiau tiekėjų nei į vieną, čia kažkokiu kitokiu padaro tą pirkimo būdą, tai vis tiek lieka neskelbiamos derybos“, – pridūrė ji.
Tarnyba sako, kad teiks pagalbą
J. Petkuvienė taip pat teigė, kad VPT ketina laboratorijai suteikti pagalbą dėl vykdomų pirkimų.
„Mes ketiname kreiptis, suteikti metodinę pagalbą laboratorijai, raštu išdėstyti, kad neskelbiamos derybos turėtų būti pasirenkamos tik išimtiniais atvejais“, – sakė tarnybos vadovė.
Jos teigimu, neskelbiamų derybų būdu priemonėmis galima apsirūpinti tik trumpajam laikotarpiui, tačiau ilgajam – reikia vykdyti atvirus pirkimus.
„Jeigu dabar susiduriama su dideliu priemonių stygiumi, tai pasirūpinti neskelbiamų derybų būdu galima tik trumpajam periodui, bet ilgalaikėje perspektyvoje reiktų galvoti apie atvirų pirkimų vykdymą“, – tvirtino J. Petkuvienė.
Pasak jos, Europos Komisija numato, kaip turėtų būti vykdomos neskelbiamos derybos, tačiau Lietuvoje šis būdas suprastas kitaip.
„EK akcentuoja vieną svarbų dalyką, kad kai yra neskelbiamos derybos vykdomos dėl skubos, tai yra absoliučiai išimtinis atvejis ir net negali būt galvojama apie kreipimąsi į vieną dalyvį. EK sako, kad į vieną dalyvį galima kreiptis, kai dėl objektyvių priežasčių tik tas vienas dalyvis ir gali pateikti pasiūlymą“, – teigė VPT vadovė.
„Tai čia Lietuva nuėjo tokiu keliu, įsivaizdavimas nuo pavasario buvo, kad jeigu neskelbiamos derybos, tai kreipiuosi į tą vieną, bet vis dėlto turėtų būti net ir tokiu atveju bandoma užtikrinti konkurenciją“, – pridūrė ji.