Apie tai TV3 studijoje kalbėjo žurnalistė Jolanta Svirnelytė ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Ministre, parodykite savo rankas. Ar pasitepėte „briliantine žaluma“, kaip pats siūlėte visiems?
Ne, „briliantine žaluma“ nepasitepiau, nes yra muilo ir jo netrūksta. Turime ir dezinfekcinio skysčio iš anksčiau.
Ką jūs pasiūlytumėte žmonėms, kurie tikrai nerimauja? Yra kalbos apie Lietuvos įmones, kurios galėtų pradėti gaminti tuos skysčius?
Šiandien buvome susitikę su įmonėmis ir dar išsiųsime užklausas įmonėms, kurie turi leidimus gaminti. Artimiausiomis dienomis tas poreikis Lietuvoje bus patenkintas, nes jį gali patenkinti ne tik Lietuvos įmonės. Noriu pasakyti, kad nereikia to skysčio laukti. Rankas su muilu reikia plauti šiandien. Ar yra skystis, ar jo nėra – jis yra papildoma priemonė. Ji gal paprasčiau naudoti. Rankas plauti su muilu – jau reikia kažkur eiti į tualetą ar kur yra vanduo. Dabar patariame plauti rankas muilu ir tai yra pakankama.
Kokia ta padėtis Lietuvoje? Kaip jaučiasi ta užsikrėtusi moteris ir kiek yra tiriama naujų atvejų?
Moters savijautos be jos sutikimo nelabai galiu komentuoti, bet bendrąja prasme – tai yra lengvas susirgimo atvejis. Dabar, šiandien ryte, yra paimtas dar vienas mėginys. Pagal tarptautines rekomendacijas, žmogus laikomas pasveikusiu, kai yra du mėginiai, paimti per 24 valandas, yra neigiami. Šį rytą yra paimtas vienas, kiek vėliau bus paimtas ir antras. Tada jau bus galima pasakyti, kad ji yra pasveikusi.
Kiek yra dar tiriamų atvejų?
Mėginių, pateiktų tyrimui, yra septyni. Šiaip, vienu metu galima tirti 70. Kad viskas būtų padaroma greičiau, operatyviau, jie yra sudedami du kartus per diena, o kartais ir tris. Tam, kad greičiau duotumėme atsakymus gydymo įstaigoms. Šiuo metu – septyni mėginiai.
Ar imatės dar kažkokių priemonių, kad virusas neplistų Lietuvoje?
Žinoma. Yra visos priemonės, kurios taikomos: izoliacija, pasirašytas įstatymas dėl paprastesnių nedarbingumo išdavimo taisyklių, kad nereikėtų niekur važiuoti. Izoliacija, socialinių kontaktų vengimas yra laikomas pačia efektyviausia priemone stabdyti plitimą tol, kol tas plitimas nėra prasidėjęs šalies viduje. Kol turime tik įvežtinius atvejus, kuriuos galime aiškiai identifikuoti, tol yra taikomos priemonės, duotos rekomendacijos savivaldybėms peržiūrėti masinius renginius, neplanuoti naujų.
Visą pokalbį žiūrėkite video reportaže.