Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pirmadienį spaudos konferencijoje pristatė naujausią informaciją apie koronaviruso grėsmės valdymą ir prevenciją.
Spaudos konferencijoje ministras A. Veryga teigė, kad toliau bendrauja su Baltijos šalių ministrais dėl trečiojo švelninimo etapo.
„Šiandien jau tradiciškai kalbėsimės su kolegomis, Estijos ir Latvijos sveikatos ministrais, apie trečiajį žingsnį, bendradarbiaujant valstybėms ir apsisprendžiant apie karantino ir keliautojų sąlygų švelninimą. Dėl dviejų žingsnių Baltijos šalys jau apsisprendė.
Pirmas buvo atidaryti sienas Baltijos šalių piliečiams, antrasis buvo dėl šalių, iš kurių numatoma atnaujinti skyrdžius. Ir galiu tik priminti, kad apsispręsta dėl rodiklio, kad atvejų skaičius per paskutines dvi savaites neturėtų viršyti 25 kartų 100 000 gyventojų. Tai šiandien tęsime diskusiją apie tai, kokius rodiklius turi pasiekti šalys, iš kurių atvykusiems keliautojams nebereikėtų taikyti privalomos dviejų savaičių saviizoliacijos arba karantino sąlygų“, – teigia ministras.
„Kalbamės ir su sporto renginių, masinių sveikatinimo renginių organizatoriais. Iš tiesų kreipiasi maratonų, velomaratonų organizatoriais. Sutarėme, kad diskusija bus tęsiama, kaip tokius renginius būtų galima organizuoti“, – pridūrė ministras.
„Yra pateiktos atnaujintos bendros rekomendacijos pažeidžiamiausiai gyventojų grupei. Šiuose sprendimuose nebelieka išskiriamų rizikos grupių, taip pat nelieka rekomendacijos prie įėjimų kabinti įspėjimų nesilankyti rizikos grupės žmonėms ir panašių rekomendacijų. Tai padaryta sąmoningai reaguojant į pakankamai audringas diskusijas, nes pasitaikė tokių atvejų, kai rekomendacijos buvo suprastos kaip įpareigojimai arba draudimai patekti į visokio pobūdžio viešas vietas. Galiu tik priminti, kad bendros rekomendacijos rizikos grupės žmonėms išlieka“, – teigia ministras.
Lingienė: „Situacija tikrai gerėja“
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė pastebėjo, kad koronaviruso situacija išties gerėja.
R. Lingienė sako, kad iš 426 sergančių asmenų, 69 asmenys gydomi stacionare, 7 gydomi reanimacijoje ir tik dviem asmenims taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija. Dar 24 pacientai gydomi su deguonies kaukėmis.
R. Lingienė pranešė, kad per savaitgalį nustatyti 4 įvežtiniai atvejai.
Vienas įvežtinis atvejis fiksuotas Šiaulių apskrityje, asmuo atvyko darbo reikalais iš Rusijos. Antras atvejis fiksuotas Klaipėdos apskrityje, asmuo atvyko iš Suomijos. Trečias atvejis fiksuotas Tauragės apskrityje, asmuo grįžo iš Olandijos. Dar vienas įvežtinis koronaviruso atvejis yra ir Vilniaus apskrityje, besimptome forma užsikrėtė tolimųjų reisų vairuotojas.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad iki šiol nuo koronaviruso mirė 63 asmenys, užsikrėtusiųjų – 1635.
Svarbiausia informacija apie koronavirusą
Koronavirusas yra naujos struktūros virusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.
Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.
Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus), naudoti apsaugos priemones, vengti būriavimosi, nuo kitų asmenų išlaikant bent 2 metrų atstumą.
Įtariamu koronaviruso atveju laikomas:
1) asmuo su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) ir 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) protrūkiai ar plitimas visuomenėje;
2) asmuo su ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomais ir buvęs artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios;
3) asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) ir kuriam būtina hospitalizacija ir nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.