Pagal pirmadienį Socialdemokratų partijos, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ ir „aušriečių“ sudarytą koalicinę sutartį, pastariesiems atiteko žemės ūkio, aplinkos ir teisingumo ministrų portfeliai.
Dėl koalicijos derėjosi ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), tačiau ji galiausiai nebuvo pakviesta prisijungti prie valdančiosios daugumos.
„Prisiimti atsakomybę Vyriausybėje už minėtas sritis galėtų jungtinė LVŽS frakcija. Būtent Seimo frakcija, o ne partija. Manau, tai – vienintelis būdas išvengti asmeniškumų derybose ir tolesniame darbe“, – komentare BNS antradienį sakė I. Vėgėlė.
„Būtent šiose srityse – žemės ūkis, aplinkosauga ir teisingumas – jungtinė LVŽS frakcija turi kompetentingų profesionalų komandą tiek Seime, tiek ir už jo ribų“, – rašė jis.
Tokios iniciatyvos būsimasis Seimo narys ėmėsi, prezidentui Gitanui Nausėdai „aušriečių“ įtraukimą į daugumą pavaidinus klaida ir žadant neskirti partijos narių ministrais.
Pasak jo, jeigu LVŽS frakcija paremtų trijų partijų koaliciją, tai leistų užsitikrinti konstitucinę daugumą Seime, taip pat gerokai prislopinti koaliciją lydėsiantį „antisemitinį prieskonį“.
„Koalicinė sutartis nekeičiama, o papildoma protokolu, užtikrinant daug sėkmingesnį koalicijos veikimą“, – siūlymą dėstė I. Vėgėlė.
Socialdemokratai, demokratai ir „aušriečiai“ būsimajame Seime bendrai turi 86 mandatus, dar aštuonis mandatus turi „valstiečiai“.
Mato R. Karbauskio atsakomybę
I. Vėgėlė dabartinę daugumą vadino formaliai stipria ir galinčia įgyvendinti „visus ambicingus tikslus“, bet nurodė, kad tikrovėje ji yra pažeidžiama dėl nesuderinamų programų bei jau pažeistų įsipareigojimų rinkėjams.
„Vietoje balto lapo – triukšmas dar net nepradėjus dirbti“, – sakė politikas.
Kaip pavyzdžius jis nurodė dalies programinių nuostatų nesuderinamumą, teisėsaugos atliekamą tyrimą dėl „aušriečių“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio pasisakymus apie žydus.
„(...) nenuvertinkime konservatorių. Jų meilė valdžiai tokia didelė, kad apie šį „antisemitizmo gaivalą“ skelbs ne tik Lietuvoje, bet ir visame vakarų pasaulyje tol, kol šalia Žemaitaičio pavardės užsienio spaudoje atsiras užrašas „antisemitas“. Ir kas kad konservatoriai kenks ne tik konkrečiam asmeniui, bet visų pirma – visai Lietuvai. Juk ne pirmas kartas“, – teigė advokatas.
Pasak I. Vėgėlės, socdemų, demokratų ir „valstiečių“ koalicija būtų buvusi „stabilesnė, rezultatyvesnė Lietuvos žmonėms ir geresnė visoms kartu dirbančioms partijoms“.
Nesėkmingas derybas dėl valdžios jis siejo su „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio veiksmais.
„Nors jis nedalyvavo derybose, bet „vairavo nuo galinės sėdynės“. Derybų partneriams tai buvo visiškai akivaizdu ir nepriimtina. O tie partneriai – asmeniškai jo įžeisti ir ne po vieną kartą: nuo tariamų melagių, išdavikų iki korumpuotų“, – sakė būsimasis Seimo narys.
„Todėl dėl nesėkmingai LVŽS ir visai Lietuvai susiklosčiusių derybų rezultatų nereikia kaltinti nei Sauliaus Skvernelio, nei Remigijaus Žemaitaičio ar Gintauto Palucko. Turiu vilties, kad stiprūs LVŽS politikai šį kartą padarys tinkamas išvadas dėl smingančių ideologiškai tvirtos partijos reitingų ir trečio pralaimėjimo iš eilės šiais metais – Europos Parlamento ir Seimo rinkimų, koalicijos derybų“, – teigė jis.
Naujoji socdemų suburta koalicija sulaukia kritikos tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Anot kritikų, valdžioje neturėtų būti partijos „Nemuno aušra“, kurios lyderis kaltinamas antisemitizmu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!