• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo posėdžių sekretoriate neseniai įregistruotos Civilinio kodekso pataisos, kuriomis siūloma įtvirtinti 16 metų santuokinio amžiaus ribą. Dabar, pritaikius išimtinį teismo sprendimą, sutuoktiniais gali tapti ir 15 metų jaunuoliai.

Pakėlus santuokinio amžiaus kartelę į nepilnamečių vedybas vis tiek žiūrima skeptiškai. Atsižvelgiant į Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos biuro patirtį, šių santuokų dalis esti labai maža. Ir, deja, dažniausiai įformintas ryšys ilgai netrunka.

REKLAMA
REKLAMA

Atvejų nedaug


Seimo narių Dalios Teišerskytės ir Sauliaus Stomos siūlymas numatyti, kad teismas gali sumažinti santuokinį amžių tik dvejais metais (šiuo metu gali būti sumažintas trejais metais), daugumos vertinamas teigiamai. Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Dalia Freigofaitė tikino, jog rajone nepilnamečiai tuokiasi itin retai.

REKLAMA

„Šiemet turėjome vieną septyniolikmečių porą, tačiau nelikus reikalo tuoktis jie atsiėmė pareiškimus. Praėjusiais metais įregistravome tik dvi nepilnamečių santuokas. Visais šiais atvejais jie buvo gavę reikalingą teismo sprendimą“, - sakė D. Freigofaitė. Ji pripažino, kad tokiose situacijose matomas tėvų spaudimas – būtent jie skuba tvarkyti reikiamus dokumentus.

REKLAMA
REKLAMA

Amžiaus vidurkis – 25 metai

Atsižvelgiant į statistiką, rajone jau 5–6 metus nėra buvę atvejų, kai tuokiasi 16 metų ar jaunesni asmenys. Ką tik pilnametystės sulaukusių ir tuoktis skubančių dalis taip pat maža. „Pervertus 10 ar 20 metų senumo įrašus matyti, kad nepilnamečių santuokos buvo labai nestabilios. Žinau vos keletą porų, kurios tebegyvena kartu. Apskritai besituokiančių porų amžius pastaraisiais metais yra stabilizavęsis. Amžiaus vidurkis siekia apie 25 metus. Dar prieš dešimtmetį jis tesiekė 20“, - prisiminė D. Freigofaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jos nuomone, dabartinė karta neskuba įteisinti santykių ir dažnai renkasi gyvenimą „susidėjus“, kad vėliau netektų kapanotis teismuose.

Iki šių metų rugpjūčio Klaipėdos rajone įregistruota 146 santuokos ir 57 ištuokos. Pernai tuo pačiu laikotarpiu – atitinkamai 218 ir 61. D. Freigofaitė neabejoja, kad ryškų santuokų sumažėjimą lėmė sunkmetis.

REKLAMA

Turi apsispręsti patys

Gargždų dekanato Šeimos centro vadovė Adelija Radžienė jau dešimtmetį kartu su vyru veda bažnytinius kursus sužadėtiniams. Jos nuomone, ketinamos priimti pataisos būtų teigiamas postūmis kuriant tvirtas šeimas. Tačiau, anot jos, nepilnamečių santuokos dažniausiai būna nulemtos aplinkinių spaudimo.

REKLAMA

„Galėčiau ant pirštų suskaičiuoti, kiek aštuoniolikmečių per tuos metus lankė kursus. Pagal dabartinę tendenciją dauguma žmonių tuokiasi bent 25 metų. Tokie pavyzdžiai, kai tėvai įsikiša ir spaudžia dėl reikalo, nepasiteisina. Mano nuomone, santuokos priežastis gali būti tik meilė. Net jeigu laukiamasi kūdikio, niekas neturi teisės spausti, kurti šeimą turi būti dviejų žmonių laisva valia“, - samprotavo A. Radžienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, nepilnamečiai tikrai nebūna subrendę priimti šitokį sprendimą, todėl atsakomybė vis tiek lieka tėvams.

Trūksta patirties

Sužadėtinių kursai daugumos iš pradžių vertinami skeptiškai – reikia gaišti laiką, nes nėra kitos išeities. Tačiau, anot jų lektorės, išeidamos poros dėkoja už per tikėjimą suteiktą šeimos pažinimą. Užsiėmimų metu poros kalba apie bažnyčios mokymą, atsakomybę, psichologinį ir natūralų šeimos planavimą. „Tai temos, kuriose dauguma neturi patirties. Tačiau tai turi įtakos pasiruošimui santuokai. Yra šalių, kur žmonės prieš priimdami tokį sprendimą kuriam laikui net užsidaro į vienuolyną“, - pastebėjo A. Radžienė.

REKLAMA

Bažnyčioje besituokiančių porų patirtis būna skirtinga. Anot A. Radžienės, vieni įteisina santykius kartu praleidę septynerius metus ar daugiau, kiti – vos kelis mėnesius. Tačiau pašnekovė įsitikinusi, kad ilgas delsimas taip pat nėra tolimesnės šeimyninės sėkmės garantas.

REKLAMA

„Mūsų susitikimų tikslas – ne atitolinti bažnytinę santuoką, bet suteikti jai dar tvirtesnį pagrindą. Žmonės turi suprasti, kad šeimą kuria visam gyvenimui“, - sakė A. Radžienė.

Vis dėlto ji dar kartą akcentavo, kad skubotai įteisintas ryšys nėra patikimas. Tad ir susituokusiems nepilnamečiams ar labai jauniems žmonėms neretai vėliau belieka pasiteisinti nesuderintomis vertybėmis.



Jolanta VENSKUTĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų