"Dar kartą ir prezidentas, ir viceprezidentas patvirtino, kad Baltijos regionas yra strateginis partneris, kad jie vertina mūsų bendradarbiavimo tiek Afganistane, tiek NATO laikotarpį, ir dar kartą patvirtino, kad Baltijos šalių nepriklausomybė, karinis bei ekonominis saugumas svarbūs JAV, kad jie ir toliau pasirengę mums padėti, mus palaikyti", - telefonu iš Vašingtono teigė D.Grybauskaitė.
Ji su Latvijos ir Estijos prezidentais Andriu Berziniu bei Toomu Hendriku Ilvesu (Tomu Henriku Ilvesu) penktadienį susitiko su JAV prezidentu B.Obama ir viceprezidentu Jo Bidenu (Džo Baidenu).
"Labai pradžiugino, kad Jungtinės Valstijos ėmė matyti Baltijos regioną neatsiejamą nuo Šiaurės šalių regiono, kad kalba platesne NB8 prasme", - sakė D.Grybauskaitė.
Anot jos, "tai simbolizuoja naują strateginį geopolitinį JAV požiūrį į mūsų ir Šiaurės šalių regioną". Prezidentė priminė, kad kitą savaitę B.Obama vyksta į Stokholmą, kur susitiks su Šiaurės šalių vadovais.
"Ir aš savo vykdomą politiką, mūsų interesus orientavau į Baltijos ir Šiaurės šalių regioną, kurį JAV dabar įvardijama kaip vieną svarbiausių prioritetinių geopolitinių trajektorijų", - tvirtino D.Grybauskaitė.
Tarptautinių normų draudžiami ginklai negali būti naudojami prieš žmones, tai nusikaltimas žmonijai, teigė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, komentuodama situaciją Sirijoje.
"Ir JAV, ir mūsų, ir Europos Sąjungos nuomonė sutampa, kad tarptautinių normų draudžiami ginklai negali būti naudojami prieš žmones. Tai nusikaltimas žmonijai, ir tie, kurie naudoja tokius ginklus, turi būti patraukti atsakomybėn", - penktadienį po susitikimo su JAV prezidentu Baracku Obama (Baraku Obama) BNS telefonu iš Vašingtono sakė D.Grybauskaitė.
Šis klausimas aptartas per Baltijos valstybių prezidentų susitikimą su B.Obama Baltuosiuose rūmuose.
"Kaip žinote, JAV sprendimo šiuo klausimu dar nepadarė", - sakė Lietuvos vadovė.
Prieš susitikimą su D.Grybauskaite, Latvijos prezidentu Andriu Berziniu ir Estijos vadovu Toomu Hendriku Ilvesu JAV prezidentas pranešė dar nepriėmęs sprendimo, kaip reaguoti į galimą Sirijos valdžios išpuolį prieš savo civilius gyventojus.
JAV svarsto galimybę suduoti baudžiamuosius smūgius Sirijai dėl cheminio ginklo panaudojimo.
Sirijos opozicijos grupuotės kaltina prezidento Basharo al Assado režimą netoli šalies sostinės įvykdžius cheminę ataką, per kurią žuvo daugiau nei 1300 žmonių.
Damaskas kaltinimus neigia.
D. Grybauskaitė Baltuosiuose rūmuose susitiko su Jungtinių Amerikos Valstijų Prezidentu Baracku Obama ir aptarė šalių strateginio bendradarbiavimo stiprinimo galimybes, energetinio ir kibernetinio saugumo klausimus, transatlantinius ekonominius ryšius.
Susitikime taip pat kalbėta apie santykius su Rytų partnerystės šalimis ir Rusija, geopolitinius pokyčius ir regiono saugumui grėsmę keliančius procesus. Susitikime taip pat dalyvavo Latvijos Prezidentas Andris Bėrzinis ir Estijos Prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas.
Baltijos šalių ir JAV Prezident ų susitikime pabrėžta, kad JAV ir Europos saugumas yra neatsiejami, o Baltijos šalių nepriklausomybė, suverenumas ir teritorinis vientisumas yra nuolatinis JAV interesas.
JAV parengtoje informacijoje apie bendradarbiavima su Lietuva (vadinamajame „Factsheet") pabrėžiamas mūsų šalies indėlis sprendžiant viso pasauliui saugumui kritinius klausimus. Aukštai įvertinami Lietuvos pasiekimai išmaniosios gynybos srityje - aktyviai veikia NATO energetinio saugumo ir Branduolinio saugumo kompetencijos centrai, užtikrinama parama ilgalaikei NATO oro policijos misijai Baltijos šalyse.
Pripažįstamas profesionalus Lietuvos dalyvavimas saugumą ir stabilumą užtikrinančiose misijose Afganistane ir kituose pasaulio regionuose. Taip pat akcentuojamas bendradarbiavimas energetikos, prekybos, Rytų partnerystės, pasaulinės interneto politikos, kibernetinio saugumo, švietimo ir mokslo srityse, lyderiu mainų programos, kuriose dalyvavo ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Pasak Prezidentės, pasiekusi pirmojoje Partnerystės ir Bendradarbiavimo Chartijoje numatytus tikslus Lietuva pereina į naują, platesnio strateginio bendradarbiavimo su JAV lygį. Tai reiškia naujas galimybes užtikrinant Lietuvos žmonių saugumą ir gerovę.
„Lietuvos ir JAV bendradarbiavimas per pastaruosius metus kaip niekada sėkmingas ir rezultatyvus. Pasiekėme pagrindinius Chartijos tikslus. Dabar mūsų žmonių saugumui kyla naujų iššūkių, ir reikia kitų sprendimų. Todėl Lietuva ir Baltijos šalys pereina į naują strateginio bendradarbiavimo su JAV etapą", - sakė Prezidentė.
Pasak Prezidentės, JAV siekis stiprinti bendradarbiavimą su Baltijos ir Šiaurės šalimis padės Lietuvai siekti strateginių tikslų.
JAV palaiko Lietuvos ir Baltijos šalių energetinio savarankiškumo siekį ir įsipareigoja stiprinti energetinį Baltijos regiono saugumą. Tiesioginė parama išsakyta Lietuvos vykdomam Trečiojo energetikos paketo įgyvendinimui, energetinėms jungtims su Vakarais, energijos išteklių tiekimo įvairovės užtikrinimui. Prezidentės teigimu, prie alternatyvių energijos šaltinių gali prisidėti ir JAV, palengvindama leidimų išdavimą skalūninių dujų eksportui į NATO šalis, taip pat ir Lietuvą. JAV dujos yra keturis kartus pigesnės nei Europoje.
Branduolinio saugumo užtikrinimas - taip pat bendras Lietuvos ir JAV interesas. Bendradarbiavimas šioje srityje Lietuvai svarbus siekiant, kad aukščiausi tarptautiniai saugumo reikalavimai būtų taikomi kaimynystėje planuojamoms AE. Pernai Lietuva buvo pakviesta į Branduolinio saugumo viršūnių susitikimą Seule. Lietuvoje taip pat veikia kartu su JAV pagalba įsteigtas Branduolinio saugumo centras.
Saugi Rytų kaimynystė taip pat bendras Lietuvos, ES ir JAV siekis. Pasak Prezidentės, demokratizacijos plėtra Rytų partnerystės šalyse yra svarbi ne tik šių šalių raidai, bet ir viso pasaulio saugumui, todėl Ukrainos euro integracija ir rezultatyvus Vilniaus viršūnių susitikimas turi geostrateginę reikšmę.
Santykių su Rytų partnerystės šalimis stiprinimas yra vienas svarbiausių šiuo metu ES Tarybai pirmininkaujančios Lietuvos prioritetų. Lietuvos pastangomis siekiama, kad Vilniaus viršūnių susitikime šį rudenį būtų pasirašyta ES asociacijos sutartis su Ukraina bei parafuotos asociacijos sutartys su Moldova, Gruzija ir Armėnija.
Lietuvos vadovė su JAV Prezidentu taip pat aptarė per Lietuvos pirmininkavimą ES Tarybai pradėtas derybas dėl Transatlantinės ES ir JAV prekybos sutarties. Didžiausias pasaulyje prekybinis susitarimas padės sukurti milijonus naujų darbo vietų, paskatins investicijas ir ekonomikos augimą.
Baltijos šalių ir JAV Prezidentai aptarė ir padėtį Sirijoje, kuri kelia rimtą susirūpinimą visai tarptautinei bendruomenei. Šalies vadovė pabrėžė, kad cheminio ginklo naudojimas yra nepateisinamas.