Vestuvių paslaugų teikėjai juokauja, jog viena data šią vasarą – verta aukciono. Esą jos kai kurie sužadėtiniai laukė net kelis metus.
„Šiais metais populiariausia vestuvėms data yra 2018 08 18. Mes, vestuvių paslaugų teikėjai juokaujame, jog ši data šiais metais yra verta aukciono. Dėl jos jaunieji pradėjo varžytis jau prieš keletą metų. Todėl šiai datai ne vienai nuotakai dar sausio mėnesį jau buvo sunku surasti laisvų paslaugų teikėjų, nors sutikau ir tokių, kurie šią datą pasirinko atsitiktinai. Ir tik įpusėję planuoti vestuves pastebėjo, kokį nekasdienį skaičių derinį pasirinko“, - pasakojo I. Klimienė.
Atsikartojančių skaičių deriniai kasmet suvilioja daugybę jaunųjų. Bet vestuvių datą gali pakuždėti ir garsenybių vestuvės.
„Pavyzdžiui, šiemet ne mažiau populiari data yra ir gegužės 19 – Anglijos princo vestuvių data. Tačiau, kad ir kokie kasmetinių skaičių deriniai būtų gražūs, populiariausias vestuvių mėnuo išlieka rugpjūtis ir, ko gero, liks lyderiu kiekvienais metais“, - tikina vestuvių planuotoja.
Kelių dienų šventė – praeitis
Ilgai šalyje vyravusi tradicija, vestuves švęsti kelias dienas su gausiu svečių būriu pamažu blėsta. Šiuo metu jaunieji dažniau renkasi jaukias, nedideles vestuves, artimiausių žmonių rate. Tiesa, kiek ilgiau švęsti linkę užsienyje gyvenantys tautiečiai: pasiilgę artimųjų, su jais nori praleisti kiek tik galima daugiau laiko.
„Gausi kelių dienų šventė daugybei svečių – jau praeitis. Šiandien poros vestuves planuoja laikydamiesi „mažiau yra daugiau” taisyklės. Į vestuves kviečia išties artimiausius žmones, todėl šventėje dalyvauja 30-50 svečių, neretai apsiribojama pačiais artimiausiais – 20-24 asmenimis.
Dviejų dienų vestuves su nakvyne dėl artimųjų ilgesio dažniau renkasi poros, gyvenančios užsienyje. Gyvendami emigracijoje ir daug dirbdami sužadėtiniai retai turi galimybę pabūti su šeima ir artimaisiais, todėl bent šventės metu nori pabūti kartu ilgėliau”, - sako I. Klimienė.
Šiuo metu populiarios ir vos kelias valandas trunkančios vestuvės.
„Lietuvoje gyvenantys vestuves dažniausiai švenčia vienos dienos arba renkasi vestuvių popietės formatą, kai šventė trunka keletą valandų, o po jos išvykstama į povestuvinę kelionę”, - atskleidžia pašnekovė.
Tiesa, šventės organizavimą, jaunieji vis dažniau patiki profesionalams.
„Jau keletą metų iš eilės pastebimas padidėjęs nuotakų poreikis planuoti vestuves su vestuvių planuotojos pagalba. Tai tampa jau nebe mados, o protingumo kriterijus, kuriuo vadovaujamasi pradėjus planuoti vestuves“, - teigia I. Klimienė.
Vestuvės per 3 mėnesius
Vestuvių planuotoja pastebi, kad realus terminas suorganizuoti vestuves yra apie 1 metus. Tačiau vis daugėja atvejų, kai sužadėtiniai šventei pasiruošia per kelis mėnesius, o idėjų semiasi iš socialinių tinklų.
„Naujausias šio sezono jaunųjų elgsenos pastebėjimas – vestuves sužadėtiniai pradėjo planuoti palyginti labai vėlai, beveik paskutinę minutę, t.y. 3-6 mėnesiai iki norimos vestuvių datos, kai realus terminas – 1,5 -1 metai.
Spėjame, kad taip gali būti arba dėl jaunųjų laisvo laiko trūkumo – daug dirbantys žmonės, arba dėl ekonominių, ir/arba abiejų priežasčių.
Iš esmės vestuves galima suplanuoti ir per keletą savaičių, jei jos vyksta ne sezono metu. Bet jei sužadėtiniai ketina vestuves planuoti sezono metu, t.y. gegužės-rugsėjo mėn., išmintinga būtų vestuvių paslaugų teikėjus rezervuotis likus bent metams iki planuojamos vestuvių datos, t. y. dabar. Tai būtina, jei tikimasi kokybiškų paslaugų ir sklandžios vestuvių dienos.
Be to, jaunieji tampa vis mažiau savarankiški ir turintys savo nuomonę, labiau kliaujasi socialinių tinklų nuomone ir patarimais iki smulkmenų – užaugo nauja sužadėtinių karta“, - sako I. Klimienė.
Vestuvių kaina
Pašnekovė rekomenduoja, neatidėti šventės planavimo paskutinei minutei, o pradėti jas planuoti likus metams ar pusantrų.
Tuo metu dar besiruošiantiems didžiajai bendro gyvenimo šventei, vestuvių planuotoja atskleidžia, kiek ji galėtų kainuoti. Esą biudžetas priklauso nuo daugelio dlaykų, tokių kaip: švntės vieta, svečių skaičius, dekoro, maitinimo ir kt.
„Planuojant vestuves šiais metais be didelių iškilmių jos atsieis iki 5000 Eur, šiek tiek kitokią šventę turės skirdami 8-15 tūkst. Eur. Na, o svajojantiems apie prašmatnias vestuves reikėtų skaičiuoti nuo 20 tūkst. Eur.
Vestuvių biudžetą labiausiai įtakos kviečiamas asmenų skaičius, pasirinkta šventės vieta, pageidaujamos apimties dekoras ir gėlės, maitinimas, paslaugų teikėjų skaičius, jų profesionalumo ir kokybės lygis. Tikėtina, kad 2019 metais kainos keisis – viskas priklausys nuo būsimų ekonomikos pokyčių”, - sako I. Klimienė.
Pageidauja pinigų
Artėjant vestuvių šventei, paprastai jaunieji nurodo, kokios dovanos jie labiausiai lauktų iš svečių. Kalbama, jog šiuo metu, vestuvių svečai dažniausiai jauniesiems dovanoja vokelius su 100 ar 200 Eur.
„Labiausiai pageidaujamos dovanos buvo ir bus – pinigai. Ir jeigu apie tai ne visi garsiai pasako, tai tikrai pagalvoja, o ir pageidauja.
Taip yra todėl, kad šiais laikais tuokiasi vyresni, buitimi jau pasirūpinę žmonės, tad indais ar patalynės kompektais jų nesužavėsi.
Dovanos pinigai – visiems patogu ir praktiška, be to neapsunkina svečių, neturinčių laiko ruoštis ne tik šventei bei tinkamų dovanų paieškai”, - aiškina I. Klimienė, tačiau pastebi, jog jaunieji dažnai prašo nedovanoti gėlių.
„Labiau išskirčiau šių laikų sužadėtinių pageidavimą svečiams padovanoti kažką vietoje gėlių, kurių gauti vestuvių proga dažnas nepageidauja. Taip atsiranda prašymai svečiams vietoje gėlių dovanoti, pavyzdžiui, ėdalus šunims bei kt. reikmenis augintiniams, loterijos bilietus, vyno butelius, knygas ir pan.
Tačiau vestuvės svečiams – nėra jaunųjų norų/užmanymų tenkinimas svečių sąskaita.
Keista matyti, kaip vestuvių dieną pasipuošęs išeiginiu kostiumu pagyvenęs dėdė, kuris galbūt nekenčia šunų, velka maišą šunų ėdalo prie bažnyčios, norėdamas pasveikinti jaunuosius su viena reikšmingiausių dienų jų gyvenime –vestuvėmis! Arba svečiai dovanoja tas pačias knygas keliese, gal patys gyvenime nemėgsta skaityti ir neįsivaizduoja ką skaito jaunieji, todėl dovanoja neapgalvotą knygą. Dar įdomiau atrodo nešantys saują loterijos bilietų. Kartais iš jų padaro „puokštes gėlių”… Tokiu prašymu jaunieji turbūt norėjo pasakyti svečiui, kad „man svarbiausia laimėti milijoną, o ne susituokti”, o gal „padariau vestuves, bet taip trūko pinigų, kad dabar tikiuosi laimėti loterijoje”?
Mano nuomone, visus šiuos norus jaunieji įgalūs įgyvendinti ir be svečių pagalbos: ir į gyvūnų globos organizaciją nuvažiuoti, ir knygą nusipirkti, ir bilietą. O juk ne dėl to tuokiamasi ir svečiai atvyksta sveikinti…” - įsitikinusi I. Klimienė.
Dekoru rūpinasi pačios
Nuotakoms, norinčios šventės puošyba pasirūpinti pačioms, vestuvių planuotoja turi patarimų.
„Gaila žiūrėti į nuotakas, perkančias reikiamą vestuvių inventorių: vazas, indus, žvakides, servetėlės, staltieses ir pan. Ypač ketinančias tokiu būdu sutaupyti. Tai – didelės investicijos, kurios neatsiperka, o neretai pasitvirtina taisyklė „taupus moka du kartus”.
Pavyzdžiui, susipirkus indus paaiškėja, kad nupirktos vazos yra netinkamos komponuoti puokštei ir t.t. Žymiai pigiau būtų kreiptis dėl inventoriaus nuomos pas dekoratorius ar floristus. Ir laiko sutaupytų, ir pinigų. Gal geriau tą laiką, kurį merginos skiria vestuvių dekoro kūrimui, jos skirtų savo vyrui? Imasi nuotakos darbų, kurių neišmano, tai taip ir gaunasi…
Vestuvėse kiekvienas daiktas: gėlė, žvakė, žvakidė yra dekoro elementas, apgalvotas, turintis reikšmę ir simboliką. Čia nėra nieko atsitiktinio. Patarčiau pačioms su šventės dekoru neeksperimentuoti”, - sako I. Klimienė.
Anot vestuvių planuotojos šiais metais šventės ryškėja. Jose atsiranda daugiau spalvų, derinamos tos, kurios pagal spalvų taisykles neturėtų tarpusavyje būti derinamos, nyksta vienos spalvos vestuvių dekoras.
„Šiuolaikinė nuotaka renkasi ne baltas, o spalvotas staltieses ir servetėles. Tik kuriant vestuvių dekoro liniją ne visada reikėtų aklai vaikytis tendencijų. Reikėtų pagalvoti apie norimą sukurti šventės lygį ir stilių, įvertinti sezoną – kada vyks šventė ir lokaciją, atsižvelgti į pasirinktos šventės vietos interjerą ir daugybę kitų niuansų.
Kad vestuvės stilistiškai būtų išbaigtos verta bendardarbiauti su profesionaliais dekoratoriais”, - pataria vestuvių planuotos I. Klimienė.