Europos Sąjungoje šeštadienį minima Europos vartotojų diena, skirta vartotojų teisėms ir galimybėms priminti.
Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Kęstutis Sadauskas teigia, kad Lietuvoje vartotojų teisių gynimo mechanizmai yra sukurti, o vienintelis dalykas, kurio trūksta, – tai sąmoningas ir gerai informuotas vartotojas.
„Lietuviai turėtų drąsiau ginti savo teises. Yra daug taisyklių ir principų, kuriais Lietuvos piliečiai gali naudotis ne blogiau nei Vakarų Europos vartotojai.
Tai labai naudingas dalykas rinkos ekonomikai. Jeigu vartotojai bus reiklūs ir gins savo teises, tai skatins bendroves teikti geresnes paslaugas, gaminti geresnes prekes už geresnę kainą“, – „Ryto garsams“ sakė Europos Komisijos atstovybės vadovas.
Nors, pasak K. Sadausko, Lietuvoje yra nemažai, o gal net ir per daug, organizacijų, besirūpinančių vartotojais, lieka klausimas, ar patys vartotojai žino, kokios jų teisės, kokie šių teisių gynimo mechanizmai.
„Svarbiausia – lietuviai turėtų žinoti savo teises ir jomis naudotis. Tam reikalingas vartotojų švietimas“, – sakė Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas.
Lietuviai savo, kaip vartotojų, teises gali ginti ne tik savoje šalyje, bet ir visoje Europoje. Tiesa, K. Sadauskas pripažįsta, kad mechanizmas dar neveikia idealiai.
„Dabar tikslas yra sukurti tokį mechanizmą, kad lietuvis, nusipirkęs prekę kitoje šalyje, galėtų taip pat lengvai apginti savo teises kaip ir Lietuvoje. Statistika rodo, kad žmonės bijo, kad jų, kaip vartotojų, teisės nebus apgintos. Todėl dažnai prekių ir paslaugų kitoje šalyje neperka.
2006 metais 27 proc. Europos vartotojų prekes ir paslaugas pirko internetu, bet tik 6 proc. pirko užsienyje. Pirmiausia dėl to, kad jie nėra įsitikinę, ar gauna teisingą informaciją ir ar sugebės apginti savo teises“, – sako K. Sadauskas.
Šeštadienį Briuselyje, minint Europos vartotojų dieną, įteikiami prizai už geriausias vartotojų informavimo kampanijas.
Europos vartotojų apsaugos kampanijos konkursą laimėjo Suomija, sukūrusi interneto žaidimą, supažindinantį jaunuosius vartotojus su jų teisėmis ir pareigomis apsiperkant internetu.
Airija, Jungtinė Karalystė, Vengrija, Estija ir Norvegija taip pat laimėjo apdovanojimų už tam tikras sritis pirmajame ES konkurse, per kurį stengtasi nustatyti veiksmingiausią nacionalinę vartotojų teisių kampaniją.