Veltui praėjusio sekmadienio pavakarę žmonės su tuščiais kibirais blaškėsi po Šilaičių kapines. Vandens nebuvo nė vienoje iš kelių dešimčių šioje amžinojo poilsio vietoje įrengtų vandens kolonėlių.
Gausiai į Šilaičių kapines susirinkusių ir kapams prižiūrėti reikalingo vandens jose neradusių lankytojų pasipiktinimas suprantamas. Saulėto sekmadienio pavakarę atvažiavę į kapines žmonės norėjo ant savo artimųjų kapų pamerkti ar pasodinti gėlių, palaistyti anksčiau sodintas, tačiau to padaryti negalėjo.
Kasdien nebevažinėja
Nuo vienos prie kitos vandens kolonėlės lakstydami veltui sukiojo čiaupus, vandens nebuvo nė lašo.
„Nebe tie laikai, kad žmonės galėtų važinėti į kapines kiekvieną dieną. Nebegali sau leisti nuspręsti: „Ai, šiandien nėra vandens, atvažiuosiu rytoj ir palaistysiu.“ Benzinas toks brangus, kelias neartimas, tad atvažiuojame tikėdamiesi susitvarkyti vienu metu“, – pasakoja keletą giminaičių kapų prižiūrinti panevėžietė Liucija Nutautienė.
Moteris sako, kad apžiūrėję kelias kolonėles ir jose neužtikę vandens, per visas kapines ieškoti jo nebesileido. Jeigu vandens kažkur ir būtų radę, sunku būtų kibirus atitempti tokį didelį atstumą. „Palikome neseniai pasodintas gėles nuleipusias ir išvažiavome su širdgėla“, – sekmadienio išvyką į kapines prisiminė panevėžietė.
Pasigedo atsakomybės
Patirtu nepatogumu piktinosi ir daugiau kapus Šilaičių kapinėse prižiūrinčių žmonių. „Esame mokesčių mokėtojai ir norime, kad bent minimalūs patogumui būtų sudaryti.
Iš mūsų visų pinigų išlaikomos valdiškos tarnybos turėtų atsakingiau atlikti savo darbus“, – nuoskaudas „Panevėžio balsui“ išsakė ir kitas skaitytojas.
Vyriškis sakė kasdien nuolat susiduriantis su nemaloniais aplaidumo atvejais, kur, rodos, reikia tiek nedaug atsakingų valdininkų dėmesio, ir niekam nereikėtų nei piktintis, nei išgyventi.
„Nemaniau, kad ir kapinėse teks susinervinti. Vandens nebuvo, tad nežinojau, ką daryti, – sodinti gėles, bet jų nepalaistyti ir tikėtis, jog kaip nors vis tiek prigis, ar vežtis gėles atgal ir atvažiuoti kitą kartą jau su savo vandens statinaite. Juk nežinai, kada vėl dėl kokių priežasčių vandens kapinėse nebus. Ir kelionė brangi, ir gėlės nepigios, ir neatsakingumas žeidžia“, – skundėsi „Panevėžio balso“ skaitytojas.
Jis sako dar lūkuriavęs, sėdėjęs prie artimo žmogaus kapo, vaikštinėjęs po kapines, tikėjosi, kad per valandą ar dvi vanduo atsiras, juk girdėjo, kaip žmonės skambino atsakingiems pareigūnams. Tačiau darėsi vėlu, todėl teko važiuoti namo.
Vakar iš pat ryto prapliupęs lietus, laimei, palaistė ir šio, ir kitų kapinių lankytojų sodintas gėles.
Kalta elektros įranga
Pirmadienį vanduo jau plūstelėjo ir iš vandens kolonėlių čiaupų. Taip tvirtino kapines prižiūrinčios bendrovės „Panevėžio specialus autotransportas“ Miesto tvarkymo skyriaus viršininkas Kęstutis Olišauskas. „Buvo gedimas elektros sistemoje ir, kaip tyčia, sekmadienio pavakarę, kada nemažai žmonių buvo kapinėse“, – apgailestavo viršininkas. Pirmadienį bendrovės elektrikai gedimą sutvarkė, ir vanduo vėl galėjo bėgti iš čiaupų.
Šilaičių kapinėse vanduo tiekiamas giluminiu siurbliu iš po žemių. Anksčiau, pasak K. Olišausko, problemų būdavo dėl siurblio, jis sugesdavo ir nebepumpuodavo vandens. „Buvo, kad gedimai kartodavosi kas penkios dienos. Todėl siurblį teko pakeisti nauju. Dabar dėl jo problemų nebėra, jis negenda, ir šį kartą ne siurblys kaltas, o gedimai elektros sistemoje“, – sako K. Olišauskas.
Pasak viršininko, kartais pasitaiko, kad kaltas būna prieš kelias dešimtis metų kapinėse nutiestas vamzdynas. Seni vamzdžiai trūksta ir vanduo pradeda pliaupti visai kitoje vietoje.
Atvežtų vandenvežiu
K. Olišauskas teigia, kad tokiais atvejais, kai dėl vienokių ar kitokių priežasčių vandens tiekimas į kapines būna neįmanomas, žmonės nepaliekami be pagalbos. Bendrovės darbuotojai tuomet į kapines vandenį veža specialiu automobiliu – vandenvežiu. „Taip jau buvo ne kartą“, – sako viršininkas.
Jis pripažįsta, kad jeigu vandeniui pumpuoti reikalinga elektros įranga būtų sugedusi sekmadienį iš ryto, vanduo būtų atvežtas vandenvežiu. „Tačiau elektra sugedo apie 18 valandą, tad paskaičiavome, kad kol vandenį atvešime, žmonių kapinėse nebeliks, nes sutems“, – sakė K. Olišauskas.