• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau kelis metus iš įvairių skandalų, nepaisant vadovų kaitos, neišlipantis Valstybės saugumo departamentas (VSD) toliau kelia politikų ginčus. Valdantieji į jo tariamai vykstančią pertvarką žiūri optimistiškai, tačiau kitiems atrodo, jog niekas iš esmės nesikeičia.

REKLAMA
REKLAMA

Neseniai žiniasklaida išplatino Europos parlamentaro Leonido Donskio ir kelių visuomenininkų pasipiktinimą dėl VSD veiklos metodų ir prioritetų. „Fiktyvų romaną užmezgantis ir merginą apvaisinantis infiltruotas slaptasis agentas; civilinei bylai tirti paskiriami septyni kadrai; bandymai iš psichologiškai palaužtos merginos padaryti teroristę. Tai tik keli nūdienos Valstybės saugumo departamento (VSD) grimasos akcentai, primenantys FSB ir STASI metodus“, - spaudos konferencijoje teigė Leonidas Donskis.

REKLAMA

Jis net pareiškė, kad VSD gali būti traktuojamas kaip Lietuvos Respublikai nusikalstanti organizacija. Tokie Europos parlamentaro pasisakymai skirtingai nuteikė dabartinį ir buvusį Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkus.

Viskas tik gerėja?

Dabartinis NSGK vadovas, Tėvynės Sąjungos  - Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovas Arvydas Anušauskas siūlo L. Donskiui išlipti iš apkasų ir nebešaudyti saviškiams į nugaras. „L. Donskis galėtų pastebėti, kad frontas jau seniai nuėjo ir dabar jis šaudo į nugaras saviškiams. Pasikeitė žmonės, bando keistis ir institucijos“, - optimistiškai į VSD padėtį žvelgė Seimo narys.

REKLAMA
REKLAMA

Buvęs NSGK vadovas, pagrindinis garsaus parlamentinio VSD veiklos tyrimo "architektas" Algimantas Matulevičius portalui „Balsas.lt“ teigė esąs nustebęs politinės valdžios mindžikavimu reformuojant VSD. „Prezidentė Dalia Grybauskaitė lyg ir bando kažką daryti, bet labai jau keistai nedrąsiai. Pakeitė vadovą, kas yra neblogai, bet jei savo postuose išliks kontržvalgybos valdybos vadovas Renatas Petkus, antiteroristinės valdybos vadovas Arūnas Paukštė, Ekonomikos pagrindų apsaugos valdybai vadovaująs Linas Jurgelaitis  – nelabai suprantu kas ten pasikeis. Galiausiai su pačia prezidente jie pasielgs taip pat, kaip su Rolandu Paksu. Garantuotai ims veikti prieš ją. Ką kalbėti apie konservatorius, kuriuos A. Paukštės valdyba pačius kažkada beveik paskelbė teroristais.  Gal jiems tai tinka? “, - stebėjosi A. Matulevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, naujasis VSD vadovas Gediminas Grina turėtų pirmiausia atsikratyti minėtais asmenimis ir jų sėbrais, tačiau ir to dar esą nepakaktų institucijos autoritetui atkurti.

A. Matulevičius tam nurodo dar dvi sąlygas. „Pirmiausia reikia viešai, institucijos ir valstybės vardu atsiprašyti žuvusio pareigūno Vytauto Pociūno artimųjų už šmeižimo kampaniją, kurią organizavo ankstesnė VSD vadovybė ir išsireikalauti, kad prokurorai ją ištirtų. Be to reikia atstatyti teisingumą, prisimenant iš darbo išvarytus sąžiningus VSD pareigūnus, su kuriais  vsd vadovybė susidorojo už jų liudijimus Seimo komitetui“, - sakė A. Matulevičius.

REKLAMA

Abejonių dėl to ar deklaruojamas apsivalymas tikrai vyksta, jam sukėlė ir buvusio generalinio prokuroro Algimanto Valantino perkėlimas iš prokurorų į teisėjus. „Kadangi ponas Valantinas, kaip prokuroras visada užėmė  tai pačiai VSD vadovybei palankią poziciją, galiu tik paklausti - ar nenutiks taip, kad D. Dabašinskui iškelta byla galiausiai atsirus pas jį", - stebėjosi politikas.

REKLAMA

****

VSD iš skandalų neišsikrapšto jau nuo 2006 metų, kai parlamentinis jo veiklos tyrimas išvertė iš pareigų buvusį KGB rezervininką Arvydą Pocių ir atskleidė pareigūnų sąsajas su Rusijos verslo grupių interesų aptarnavimu, taip pat apnuogino struktūrines bei kadrines problemas. Poste po prezidento rinkimų neišsilaikė ir A. Pocių pakeitęs Povilas Malakauskas bei jo pavaduotojai, kurie buvo skandalingai minimi paviešintoje parlamentinio tyrimo medžiagoje. Tiesa, kad juos pakeistų, Prezidentė inicijavo dar vieną abejotinos vertės tyrimą, ieškant tariamai Lietuvoje veikusių JAV Centrinės žvalgybos kalėjimų. Po jo P. Malakauskas tapo policijos generalinio komisaro patarėju, jo pavaduotojas Dainius Dabašinskas toliau sėkmingai dirba ambasadoje Kijeve.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Departamentas per visą šį laikotarpį pagarsėjo nuolatiniu mėginimu sekti žurnalistus, politikus ir visuomenininkus, kurie kritikuoja jo veiklą, tačiau neseniai sugebėjo pražiopsoti arba tyčia nepastebėti, jog  valstybės įmonės „Lietuvos pašto“ direktoriumi  buvo įdarbintas problemų su teisėsauga turįs asmuo. Tai vos nekainavo posto susisiekimo ministrui Eligijui Masiuliui.

Naujasis VSD vadovas G. Grina paveldi krūvą keistų bylų, kurie buitinius konfliktus paverčia kova su terorizmu, o taip pat galvosūkį – ką daryti su dvylika informacinių-analitinių pažymų, kurių Seimui VSD niekaip neduoda jau kelis metus. Pažymose, kaip įsitikinę departamento veiklą tyrę Seimo nariai ir dalis jiems liudijusių pareigūnų, slepiami korupcijos ir žiniasklaidos papirkinėjimo faktai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų