Vaiko teisių specialistai ir teisininkai nustatė: globos ir mokymo įstaigos yra tos vietos, kur vaikai dažniausiai patiria seksualinį išnaudojimą.
Pagalbos šauksmų, kad Lietuvos vaikai patiria seksualinę prievartą, Vaiko teisių apsaugos tarnyba kasmet gauna vidutiniškai po dešimt. Dažniausiai pranešama, kad išnaudojami šeimose gyvenantys vaikai. Apie seksualinį vaikų globos namų gyventojų išnaudojimą iki šiol tylėta. Pamėginusi į viešumą iškelti globos namuose gyvenančių vaikų lytinio išnaudojimo problemą, vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė prisipažįsta tapusi didžiausiu šių namų darbuotojų priešu. Nepaisydama to, kontrolierė teigia, kad daugiau nei pusantro šimto šiuo metu valstybės globojamų vaikų buvo ar vis dar yra seksualiai išnaudojami.
Aukos - berniukai
Šiuo metu R.Šalaševičiūtė kartu su pagalbininkėmis važinėja po šalies apskritis, susitikinėja su vaikų globos specialistais ir aptarinėja skaičius, surinktus vaikų namų gyventojams ir darbuotojams užpildžius anonimines anketas, kuriose buvo klausiama apie lytinio išnaudojimo faktus šiuose namuose. Anketos, anot R.Šalaševičiūtės, sudarytos itin profesionaliai, jose pateikiama nemažai kontrolinių klausimų, tad nereikia manyti, kad jas pildydami vaikai galėjo fantazuoti. Jų fantazijos iškart būtų atskleistos.
Apklausose dalyvavo 3674 vaikai, gyvenantys 120-tyje šalies vaikų globos namų ar specialiųjų ugdymo įstaigų. 90 iš jų prisipažino seksualinę prievartą patyrę vieną kartą, 68 vaikai tvirtino, kad seksualiai išnaudojami buvo kelis kartus. Seksualinę prievartą patyrė gerokai daugiau berniukų nei mergaičių.
Skirtingi duomenys
R.Šalaševičiūtė pabrėžė, kad anketų duomenys gerokai skiriasi nuo oficialiai pateikiamų faktų apie vaikų lytinį išnaudojimą. Anot jos, Vaiko teisių apsaugos tarnyba per pastaruosius ketverius metus yra gavusi duomenų tik apie dviejų vaikų, gyvenusių globos ir specialiosiose ugdymo įstaigose, seksualinį išnaudojimą. Panevėžio apskrityje seksualinis vaikų išnaudotojas buvo naktinis prižiūrėtojas. Vilniuje neįgalius vaikus išnaudojo vairuotojas, turėjęs juos iš namų nuvežti į globos įstaigą. Abiem atvejais prievartautojai buvo nuteisti.
„Turime duomenų, kad Marijampolės vaikų namų auklėtinė yra pardavinėjama Lenkijoje. Deja, šios į užsienį išvežtos mergaitės niekaip nepavyksta rasti“, - teigė R.Šalaševičiūtė.
Vaikai prievartaujami mokyklose
Tai, kad vaikai yra seksualiai išnaudojami, patvirtino ir Panevėžio apygardos prokuratūros Apeliacinio skyriaus prokuroras Ignas Raila. Pasak jo, 2007-aisiais Panevėžio apygardos prokuratūroje buvo tirti 42 seksualinio vaikų išnaudojimo atvejai, t. y. daugiau nei ankstesniais metais. I.Raila teigė, kad dažniausiai vaikai prievartaujami mokyklose.
Viešosios įstaigos „Vaiko namas“, kur konsultuojamos seksualinės prievartos aukos, psichologė Neringa Grigutytė pabrėžė, kad prievartautojai beveik visais atvejais yra patys nukentėjusieji, gyvenime patyrę seksualinę prievartą. Psichologė atkreipė dėmesį, jog patirtis rodo, kad dabar, kai globos namuose nustatomas seksualinės prievartos atvejis, pirmiausia stengiamasi nubausti kaltuosius. Pasak jos, nuskriaustiems vaikams nuo to dažniausiai nebūna nei šilta, nei šalta. Dėl to, išgirdus apie netinkamą lytinį elgiasi, reikėtų skubėti padėti nukentėjusiesiems, kad ir jie netaptų lytiniais agresoriais.
Daiva Baronienė