Parlamentarė registravo Turizmo įstatymo pataisas, kad gido pažymėjimas būtų išduodamas penkerių metų laikotarpiui, šiuo metu tokie pažymėjimai išduodami neterminuotai.
Gido pažymėjimai išduodami asmenims, turintiems aukštąjį išsilavinimą, išklausiusiems ne trumpesnį kaip 250 akademinių valandų gidų rengimo kursą ir išlaikiusiems praktinį ekskursijų vedimo egzaminą.
L. Girskienė siūlo nustatyti, kad praėjus penkerių metų laikotarpiui gidas per 30 kalendorinių dienų gali kreiptis dėl pažymėjimo pratęsimo, bet praleidęs šį terminą jis privalėtų iš naujo išlaikyti praktinį ekskursijų vedimo egzaminą.
„Šiuo metu nenumatytas gido pažymėjimo galiojimo laikas, o gidais gali tapti asmenys, kurie prieš daugiau nei 20 metų yra įgiję gido pažymėjimą, tačiau taip ir nėra vykdę veiklos. Tikėtina, kad tokie asmenys yra praradę žinias ir gebėjimus“, – pataisų aiškinamajame rašte sako parlamentarė.
Pasak „valstietės“, tokia tvarka lemtų, kad gidų pažymėjimus turėtų tik aktyvūs, veiklą vykdantys gidai, nes pažymėjimas būtų panaikinamas, jei asmuo nesikreiptų dėl jo pratęsimo.
Taip pat įstatyme būtų įrašyta, kad asmuo turi teisę vykdyti gido veiklą tik turėdamas gido pažymėjimą, o už gido paslaugų teikimą be pažymėjimo būtų taikoma administracinė atsakomybė. Gidas turėtų užtikrinti, kad jo pažymėjimas būtų visada matomas.
„Dažnai gidais save įvardina asmenys, kurie neturi teisėtai išduoto gido pažymėjimo, pasitaiko atvejų, kad tokie asmenys turistams teikia tikrovės neatitinkančią, klaidinančią arba iškraipytą informaciją ir ne tik menkina gido profesiją jų vykdomos veiklos kokybe, bet ir nesumoka mokesčių valstybei“, – sako L. Girskienė.
Parlamentarė dar siūlo apibrėžti turizmo sektoriuje naudojamas, bet įstatyme neįrašytas sąvokas, tokias kaip kelionių vadovas, kolektyvo, mokyklinė ir piligriminė kelionės.
Kelionių vadovas būtų fizinis asmuo, teikiantis kelionės informaciją ir lydintis keliautojus Lietuvoje ir užsienyje. Anot L. Girskienės, gido ir kelionių vadovo funkcijos yra skirtingos, todėl kelionių vadovų sąvoka ir kvalifikaciniai reikalavimai turėtų būti atskirai apibrėžti įstatyme.