• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lapkričio 9 dieną, po ilgų susitikimų tiek su socialdemokratais, tiek su konservatoriais, Seimo rinkimų laimėtoja Lietuvos Valstiečių – žaliųjų partija pasirašė koalicijos sutartį su socialdemokratais.

Lapkričio 9 dieną, po ilgų susitikimų tiek su socialdemokratais, tiek su konservatoriais, Seimo rinkimų laimėtoja Lietuvos Valstiečių – žaliųjų partija pasirašė koalicijos sutartį su socialdemokratais.

REKLAMA

Dabar, praėjus jau keliems bendro darbo mėnesiams pats Ramūnas Karbauskis sako, kad koalicija yra neeilinė, remiasi ne pasirašytu dokumentu, o vertybėmis, bet valstiečiai niekada nežino, sulauks socialdemokratų palaikymo ar ne. „Šitas Seimas tuo įdomus, kad koalicijos kiekvienam klausimui susidaro skirtingos, labai dažnai būna tos koalicijos, kurios nėra tos faktiškosios. Taigi, nėra socialdemokratų ir valstiečių koalicija, būtent vienu ar kitu klausimu, ir valstiečių ir konservatorių koalicija kitu klausimu“, - sako Ramūnas Karbauskis.

Tačiau Ramūnas Karbauskis išduoda, kad dirbti koalicijoje, kurioje nėra aišku, ar partneriai palaikys pasiūlymus, yra nepatogu. „Kartais matom, kai mus paremia opozicija, kartais matom, kad tik dalis opozicijos. Kartais matom, kad mus paremia mūsų koalicijos partneriai, kartais visi, kartais tik dalis. Yra nepatogu šiek tiek, dėl to, kad niekada nežinai, kaip gali susiklostyti balsavimas. Mes jau įpratom taip dirbti“, - teigia su situacija susitaikęs valstiečių partijos lyderis.

REKLAMA
REKLAMA

Socialdemokratai pasimetę?

Valstiečių žaliųjų frakcijos lyderis Ramūnas Karbauskis, kalbėdamas apie bendrą koaliciją su socialdemokratais, sako, kad dvejojimo partnerių veiksmuose nemato. O viešojoje erdvėje pastebimą socialdemokratų partijos skyrių nerimą įvardina kaip partijos pirmininko rinkimų problemą. „Mes nematom dvejojimo. Koalicija yra sudaryta, ministrai socialdemokratų yra paskirti ir koalicija pradėjo dirbti.

REKLAMA

Būtų truputį keista ir nerimta pradėti po mėnesio laiko, kada suformuota Vyriausybė. Manau, kad tokios kalbos dabar yra susijusios su partijos pirmininko rinkimais. Tiek socialdemokratų, tiek konservatorių. Jose yra lyderystės problema. Ir tai aišku nepadeda seime mūsų frakcijai bendrauti nei su socialdemokratais, nei su konservatoriais. Yra neaišku, kokias vertybes atstovauja vieni ar kiti seimo nariai“, - sako Ramūnas Karbauskis.

REKLAMA
REKLAMA

Ramūnas Karbauskis mato ir pliusų

Valstiečių – žaliųjų frakcijos lyderis Ramūnas Karbauskis būtent tokioje bendro darbo sistemoje mato ir pliusų. Jo nuomone, anksčiau, bendras koalicijos partnerių darbas buvo ydingas. „Mes tiesiog galvojam, kad ankstesnė praktika, kada yra apibrėžiami visi klausimai ir koalicijos partneriai balsuoja visi vienodai, ji iškreipia situaciją. Nes mes turime šiek tiek skirtingas vertybes ir pasaulėžiūras. Dėl to su dabartiniu mūsų koalicijos partneriu, socialdemokratais, tai nė trupučio netrukdo. Dabar, sausio 12 dieną bus klausimas dėl Konstitucijos pataisų, konkrečiai dėl rinkimų organizavimo pavasarį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai mūsų frakcija tikrai balsuos už, bet aš nežinau, ar socialdemokratų frakcija bus už. Ir vėlgi, tą klausimą kelti koaliciniame variante, partneriams, kad kartu užfiksuokime tai va taip, tai turbūt turėtume koaliciją formuoti ne vieną mėnesį. Nes tie klausimai kelia labai didelę vertinimų skalę ir vieni sako prieš, kiti savo už“, - teigia frakcijos lyderis. 

REKLAMA

Sąžiningi rinkėjams, bet opozicija nebeturi prasmės?

Taip pat Ramūnas Karbauskis tiki, kad toks vertybinis koalicijos pagrindas yra sąžiningas rinkėjų atžvilgiu. „Toks koalicijos būdas yra labai sąžiningas prieš rinkėjus, nes kiekvienas Seimo narys, nepriklausomai nuo to, jis dirba opozicijoje, ar pozicijoje, jis turi savo vertybes ir jas pristatė savo rinkėjams. Dabar šnekant pvz. apie konservatorių partijos seimo narius, kurie galvoja, kad alkoholio kontrolės klausimai yra labai svarbūs jų rinkėjams ir jiems patiems. Jie balsuoja kartu su mumis ir tai rodo, kad tuo klausimu mes esame bendraminčiai.

REKLAMA

O tuo momentu, mūsų koalicijos partneriai balsuoja kitaip. Tai aš manau, kad mes turėtumėme dažniau šnekėti apie vertybes politikoje ir rečiau šnekėti apie susitarimus, naudą, ar dar kažką tai, tai mes bandom tą ir padaryti. Ir tada tas faktinis buvimas opozicijoje ir pozicijoje, netenka savo prasmės ir labai daug atvejų buvo, kada konservatorių frakcijos dalis balsuoja už mūsų pasiūlymą ir dalis prieš", - teigia R. Karbauskis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bus sudėtinga išlaikyti tokią daugumą

Politologas ir Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas Mažvydas Jastramskis tokios pozicijos idėją vertina ne taip teigiamai, kaip pats Ramūnas Karbauskis. Jo nuomone, jei ne dabar, tai ateityje valstiečių atstovams reikės rimtai pagalvoti. „Tam tikrų balsavimų parlamentuose gali būti, kai dėl tam tikro dalyko neprieštarauja ir dauguma parlamento, sakykim, paremia ir kitos partijos, kurios šiaip jau opozicija save skelbia. Bet ilgesniame laikotarpyje, tai na bus sudėtinga išsilaikyti tokia dauguma. Jeigu vis dėl to, yra tokia situacija, anksčiau ar vėliau reikės išsiaiškinti, kas yra ta pozicija valstybėje“, - sako politologas.

REKLAMA

Valdančiosios daugumos likimas nėra aiškus, sako Mažvydas Jastramskis. Anot jo, nebėra aišku, kam yra reikalinga koalicijos sutartis. "Yra krūvos scenarijų, koks čia tas valstiečių likimas galėtų būti. Šita situacija yra ganėtinai keista, nes kam tada reikalinga ta koalicijos sutartis. Ir galima tada jau kelti klausimą, kas tada jau yra tokio bendro tarp tų dviejų koalicijos partnerių. Jeigu balsavimuose Seime ta koalicija realiai neveikia", - situaciją aiškina pašnekovas. 

REKLAMA

Socialdemokratų politinė savižudybė

Politologas, vertindamas socialdemokratų poziciją koalicijoje, sako, kad visų pirma, jiems iš viso nereikėjo pasirašyti bendradarbiavimo sutarties su valstiečių atstovais. "Aš dar prieš seimo rinkimus sakiau, kad socialdemokratams eiti į koaliciją, tokioje situacijoje kaip jie, pralaimėję stipriai rinkimus yra beveik lygu politinei savižudybei.

Tai iš tokios racionalios pusės, manau, kad jie momentą pražiopsojo, jiems reikėjo apskritai neiti. Bet dabar, kad jau nuėjo, tai su ta situacija reikia kažką daryti. Nes jeigu jie dabar sakys, kad mes apsigalvojom po kelių mėnesių, tai aš manau, kad jų įvaizdis visuomenėje dar labiau suprastės", - sako politologas. 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų