„Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos frakcija piktinasi, jog liberalas aplinkos ministras Simonas Gentvilas sudaro prielaidas savo veiksmus vertinti dviprasmiškai, o jo vieši pasisakymai sudaro vis stipresnį įspūdį, jog ministras atstovauja kažkieno kito, o ne valstybės interesams“, – taip savo sprendimą pasikviesti S. Gentvilą grindė LVŽS nariai.
LVŽS frakcijos susitikimas su Simonu Gentvilu:
Aiškinosi dėl konflikto su departamento vadove
Ligita Girskienė teigė, kad pagrindinė nerimą kelianti tema – situacija Aplinkos apsaugos departamente (AAD). Pasak jos, visuomenininkai apsidžiaugė, kai departamento vadove tapo Olga Vėbrienė.
„Situacija pasikeitė iš esmės“, – teigė L. Girskienė.
Valstiečių frakcijos narė teiravosi ministro, kodėl įsiplieskė konfliktas tarp O. Vėbrienės ir S. Gentvilo, kodėl prasidėjo tarnybiniai patikrinimai departamente.
„Susidaro toks įspūdis, kad AAD nebegali veikti, atlikti jokių veiksmų be jūsų sutikimo ir vertinimo“, – sakė L. Girskienė.
S. Gentvilas tikino, kad įstaigos darbas tikrai nėra „paralyžiuojamas“, kadangi naujoji valdžia skyrė papildomų lėšų departamento darbuotojų atlyginimams, naujų etatų kūrimui. Kalbėdamas apie konfliktą su AAD vadovybe, ministras pažymėjo, kad reikėtų jį deeskaluoti, kadangi tai ne konfliktas, o dalykinė diskusija, kuri „nesusiklostė žmogiškai“.
Pasak S. Gentvilo, departamentui didelis dėmesys skiriamas todėl, kad ministerija yra gavusi aštuonis skundus, pusė jų – direktorės atžvilgiu. Jo teigimu, būtina tikrinti kiekvieną skundą, todėl ir yra pradėti tyrimai departamente.
Trintis tarp S. Gentvilo ir O. Vėbrienės atsirado po praėjusių metų pabaigoje įvykusio incidento Būtingės terminale, kai į vandenį išsiliejo nafta. S. Gentvilas tikino, kad apie incidentą sužinojo iš O. Vėbrienės, tačiau ši nušalino aplinkosaugininką, kuris atostogų metu ministrui suteikė informacijos apie incidentą.
S. Gentvilas tikino manantis, kad prieš aplinkosaugininką buvo panaudotos neproporcingos priemonės. Nors aplinkosaugininkas viešai teigė, kad S. Gentvilas jo senas draugas, ministras teigė jo nepažįstantis, o ir visų draugų ar pažįstamų neprivalantis deklaruoti.
Ministras tikino, kad spaudimo O. Vėbrienei nedarė ir apie tokią situaciją „nėra nė vieno fakto“. Su O. Vėbriene tikino susitikęs tris kartus.
S. Gentvilas tikino įtariantis, kad vieno susitikimo metu buvo įrašinėjamas.
„Jeigu ten buvo spaudimo, aš esu politiškai nusiteikęs, tegu išviešina visą valandos pokalbį. Kitų prielaidų, kad aš esu daręs spaudimą, nėra. Taškas“, – nukirto S. Gentvilas.
Galimai įrašytą pokalbį su O. Vėbriene S. Gentvilas pavadino dalykiniu ir maloniu. Jo teigimu, pokalbio metu O. Vėbrienei sakė, kad nenori, kad departamentas užsisklęstų savyje, kad institucija negalėtų informuoti ministro, o šis negalėtų gauti informacijos iš paprasto specialisto.
Pasak S. Gentvilo, pokalbio metu jis išsakė nuogąstavimą dėl profesinės sąjungos darbuotojų selektyvaus persekiojimo.
Ministras teigė, kad O. Vėbrienė yra tampriai su politika susijęs žmogus. Ji yra dirbusi valstiečių frakcijos narių padėjėja, dirbo valstiečių Vyriausybės ministro patarėja, ministerijos kanclere, o laikinąja AAD vadove taip pat tapo be konkurso – ją paskyrė K. Mažeika.
„Labai noriu atskirti politiką nuo dalykiškumo. Bet reikia suprasti, kad pastarieji ketveri metai gerbiamos Olgos Vėbrienės veikloje buvo penki paskyrimai, ne konkursiniai, ir tai buvo politinio pasitikėjimo pozicijos.
Aš labai prašau ir jūsų frakcijos nepolitizuoti šio proceso, jaučiu ir matau tokio žanro. Jei mes norime išlaikyti profesionalumą, tai labai prašau, taip ir elkimės mes visi kartu“, – sakė ministras.
Klausė, ar neatstovauja stambiam verslui
Tomas Tomilinas priminė peticiją, kuri pasisakė prieš S. Gentvilo skyrimą aplinkos ministru, dabartinio ministro nevienareikšmius pasisakymus miškų kirtimo klausimams, pasipriešinimą vadinamajam Klaipėdos paketui. Valstietis klausė, ar ministro veikla nepataikauja stambiajam verslui ir koks likimas laukia Klaipėdos paketo, kurį T. Tomilinas pavadino svarbiausiu praėjusios kadencijos aplinkosauginiu laimėjimu.
S. Gentvilas tikino, kad praėjusioje kadencijoje balsavo už Klaipėdos paketą, tad tikrai neplanuoja jo atšaukti. Kalbėdamas apie stambųjį verslą, S. Gentvilas priminė, kad Klaipėdos verslininkai su LVŽS sąrašu kandidatavo į miesto tarybą, finansavo rinkimų kampaniją.
Ministras priminė, kad tarp LVŽS narių yra ne vienas stambus verslininkas, pavyzdžiui, partijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis.
„Ir tai nereiškia savaime nieko blogo. Blogai yra, kai pažeidžiami interesai“, – sakė ministras.
S. Gentvilas sulaukė nemažai kritikos dėl to, kad viceministre paskyrė pramonininkų konfederacijoje dirbusią Ramintą Radavičienę. Liberalas priminė, kad ją praėjusioje kadencijoje į ministeriją dirbti kvietė tuometinis ministras, valstietis Kęstutis Mažeika.
„Kodėl ji tinka jums, <...> o staiga, kai Simonas Gentvilas pakviečia, tai yra liūdesys ir tragedija?“ – klausė ministras.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad Aplinkos ministerija praėjusių metų pabaigoje pradėjo AAD veiklos patikrinimą.
Sausio 15 dieną departamento vadovė O. Vėbrienė pranešė gavusi pranešėjo statusą po to, kai kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl ministro elgesio. Pranešėjų apsaugos įstatymas numato, kad tokį statusą gavusio asmens negalima atleisti iš darbo, pažeminti pareigose ar sumažinti atlyginimą.
O. Vėbrienė nuolatine Aplinkos apsaugos departamento vadove tapo pernai rugpjūtį, ji pakeitė Valdą Laukį, kurio vadovaujamas departamentas sulaukė kritikos po gaisro padangų perdirbimo bendrovėje „Ekologistika“ Alytuje ir „Grigeo Klaipėda“ taršos Kuršių mariose.