Pasak opozicijos, I. Šimonytės vadovaujama Vyriausybė ir dabartinis operacijų vadovas Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys neturi konkretaus ir apčiuopiamo priemonių plano, todėl jie teikia savo parengtus pasiūlymus, kurie padėtų greičiau įveikti Covid-19 pasekmes šalies ekonomikai ir visuomenei.
Spaudos konferencijoje R. Karbauskis kalbėjo, kad matosi daug blaškymosi ir nekonkretumo kalbant apie Covid-19 priemones. Konservatorių-liberalų Vyriausybė ėmėsi tik vienos priemonės, kuri jiems atrodė paprasčiausiai įgyvendinama – sustabdyti bet kokį žmonių judėjimą.
„Tačiau ši Vyriausybė, kaip matome, neturi kompetencijų įvertinti to pasekmių, kurios gali būti ilgalaikės ir gana sudėtingai sprendžiamos ateityje. Todėl mes tiesiame pagalbos ranką I. Šimonytės Vyriausybei, raginame nebūti išdidžiais ir priimti mūsų gerai apsvarstytus pasiūlymus, kurie, kaip tikimės, jau trumpalaikėje perspektyvoje turėtų teigiamus rezultatus“, – sakė R. Karbauskis.
„Tokio karantino, koks dabar, valstiečiai nebūtų priiminėję jokiu būdu. {...} Apriboti žmonių judėjimą tokia forma, kas daroma dabar – tai yra nesąmonė. {...} Reikia nustoti imituoti ribojimą, reikia leisti žmonėms judėti. Mėnesiais laikyti žmones uždarius, mes turėsime visiškai kitokias pasekmės ir blogesnes nei galime turėti tiesiogiai iš koronaviruso. Šiandien reikia spręsti klausimus taip, kad saugiai gražintume verslą, aptarnavimo sektorių“, – sakė R. Karbauskis.
Pasak R. Karbauskio, kai dabar yra taikomi tokie „pertekliniai apribojimai“, kai gyventojai negali šeimomis pasivaikščioti prie jūros ar kai kuriuose kitose vietose, tai žmonės masiškai būriuojasi Vingio parke ar kitose viešose vietose.
„Viena iš baisiausių bausmių žmogui yra laikoma įkalinimas ir uždarymas, kai negali judėti, bendrauti – mes tai taikome nusikaltėliams. Dabar toks apribojimas yra pritaikytas praktiškai visiems ir tai turi pasekmes“, – teigė A. Veryga.
Valstiečių vedlys R. Karbauskis pažymėjo, kad jų parengtu alternatyviu planu, jei tik norės, galės pasinaudoti dabartinė Vyriausybė, kuri priima sprendimus dėl karantino švelninimo ir kitų priemonių taikymo.
„Vyriausybė ir valdanti dauguma melavo, kad turi Covid-19 kontrolės planą. Jie Seime pranešė, kad yra 130 žingsnių planas, bet matome, kad jokio plano nėra. Dabartinė valdžia nieko neturi ir nieko neruošia. Jie pasigavę dabar vienintelį planą – karantiną. Viską uždarius – tai žinoma, kad epidemiologine prasme tai veikia, bet kokia to kaina? Ta kaina yra nebepakeliama“, – sakė R. Karbauskis.
Pristatė 6 dalių Covid-19 suvaldymo planą
Opozicijai priklausantys valstiečiai pateikė 6 dalių alternatyvų Covid-19 suvaldymo planą, kuriame pasiūlyti sprendimo būdai gyventojų judėjimo, smulkiojo verslo, švietimo ir sveikatos apsaugos sistemų, vakcinavimo ir testavimo klausimais.
Su LVŽS siūlomomis priemonėmis plačiau susipažinti galima čia.
Planuojant vakcinaciją LVŽS siūlo naudotis jau parengta užsienio šalių patirtimi, ypač kai tos šalys panašios savo teritorija, gyventojų struktūra bei kitais požymiais.
Pavyzdžiui, savo išsamumu bei detalumu išsiskiria Airijos vakcinavimo strategija bei turimas priemonių planas, kuriame detalizuotos tiek skiepijamų asmenų grupės, kurios dažnai susietos su paslaugų ar sričių atidarymu, kaip antai mokytojai, tiek ir pagrįstas jų eiliškumas, apibrėžta logistika, visų subjektų funkcijos bei vieninga valdymo sistema.
Valstiečiai siūlo žmonių judėjimą reguliuoti tik per didžiąsias metų šventes, reguliuoti susibūrimus prekybos centruose, leisti veikti smulkiam verslui, kuris užtikrintų klientų saugumą.
Veryga siūlo atsisakyti brandos egzaminų
Švietimo srityje LVŽS siūlo atsisakyti brandos egzaminų, mokytojus įtraukti kaip prioritetinę grupę skiepų eilėje ir kitus sprendimus. Seimo narys A. Veryga pasiūlė šiemet atsisakyti egzaminų.
„Matant ir vertinant praėjusiais metais buvusias problemas ir iškilusius sunkumus, reikėtų šiemet nebekelti papildomo streso, nes vaikams bus tikrai sudėtinga pasiruošti jiems“, – teigė A. Veryga.
Jis svarstė, kodėl į mokyklas negalėtų grįžti mokiniai, kurių tėvai koronavirusu jau persirgę: „Jei negalime į mokyklas grąžinti visų moksleivių, pradėti grąžinti bent tuos, kurių tėvai yra persirgę. Siūlome mokytojus, kaip ir sveikatos darbuotojus, įtraukti į prioritetinio vakcinavimo sąrašą ir skiepyti vienus pirmųjų“.
Pasak opozicijos, jei į valstiečių siūlymus atsižvelgtų Vyriausybė ir juos imtų taikyti praktikoje, tai turėtų teigiamai spręsti susidariusias problemas valstybėje ir padėtų susitvarkyti su Covid-19 sukeltomis pasekmėmis.
Koronaviruso skaičiai po truputį krenta žemyn ir situacija gerėja. Pasiteiravus, ar be griežtų judėjimo ir kitų priemonių buvo galia pasiekti panašių rezultatų, A. Veryga atsakė, kad natūralu, jog viską uždarius epidemiologinė situacija tvarkosi.
„Sunku pasakyti, ar būtų galima ar ne (pasiekti – aut. past.), nes tai teorinis klausimas. Labai sunku nuspėti, ką žmonės būtų darę. Bet mes tikrai nebūtume tiek laiko laikę judėjimo apribojimų. Jie turi prasmę, kai per didžiausias šventes laikomas žmonių judėjimas, bet ne dabar. Matome, kad su kai kuriomis priemonėmis yra perspaudžiama. {...} Dėl kai kurių priemonių akivaizdžiai nepasimokyta“, – teigė A. Veryga.
„Paprasčiausiai Vyriausybę nutarė, kad reikia nužudyti ekonomiką ir visus žmones pasodinti į namų areštą“, – pridūrė R. Karbauskis.
Vyriausybė nežymiai sušvelnino karantiną
Ministrų kabinetas pritarė ekspertų ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos siūlymui leisti į mokyklas grįžti moksleiviams, kuriems sunku mokytis nuotoliniu būdu iš namų arba jie tam neturi sąlygų. Tiesa, net ir grįžę į mokyklas jie mokysis nuotoliniu būdu, tačiau bus aprūpinti reikiamomis priemonėmis, tie, kuriems priklauso, gaus nemokamą maitinimą.
„Pakeitimu siekiame padėti mokiniams, ugdomiems pagal pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas iš socialiai pažeidžiamų šeimų, suteikiant jiems priežiūros paslaugas ir suteikiant galimybę mokytis iš mokyklos“, – posėdyje trečiadienį sakė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Ministerijos duomenimis, 25 tūkst. mokinių reikalinga mokymosi pagalba dėl papildomo konsultavimo, aprūpinimo kompiuterine įranga, interneto ryšio užtikrinimo, motyvacijos stiprinimo. Maždaug pusei šių mokinių skirtas nemokamas maitinimas, o šeimos gauna socialinę paramą.
Taip pat ministrų kabinetas pritarė įteisinti vadinamuosius „socialinius burbulus“. Tai reiškia, kad dvi šeimos arba du namų ūkiai galės bendrauti, jei viename iš jų yra ne daugiau kaip vienas suaugęs asmuo (kartu su nepilnamečiais vaikais) arba nuolatinės priežiūros ir slaugos reikalaujantis asmuo.
Tačiau taip bendraujantys asmenys negalės turėti artimų kontaktų su kitais asmenimis darbo ir kitose vietose. Teigiama, kad šis karantino švelninimas padės žmonėms, kuriems reikalinga nuolatinė priežiūra, bei vienišiems asmenims. Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje apie 38 proc. visų namų ūkių sudaro vienas asmuo.
Karantinas Lietuvoje įvestas lapkričio 7 dieną. Nuo gruodžio 16 dienos jis sugriežtintas ir pratęstas iki sausio pabaigos.