Iki paramos patvirtinimo sutartimi valdantiesiems ir valstiečiams liaudininkams liko susitarti dėl išmokų žemdirbiams.
Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjunga (LVLS) teigia neremsianti valdančiųjų, jei jie negarantuos žemdirbiams, kad valstybės skiriama išmokų dalis jiems bus ne mažesnė nei pernai. Tai yra, ne mažesnė nei 380 mln. litų.
Tuo pačiu jie pripažįsta, kad Europos Sąjungos išmokų dalis žemdirbiams auga. Taigi bendra išmokų žemdirbiams suma būtų didesnė nei pernai.
Tuo tarpu Vyriausybė siūlo, kad parama žemdirbiams būtų tokio pat dydžio kaip ir praėjusiais metais. Pasak LVLS pirmininko Ramūno Karbauskio, to, ką siūlo Vyriausybė, ir ko reikalauja jie, skirtumas pinigais - apie 80 mln. litų.
"Skirtumas yra pačioje formuluotėje, jeigu sakoma, kad išmoka žemdirbiams bus tokio pat dydžio kaip praėjusiais metais, tai nesakomas vienas dalykas - ES išmoka didėja kas metai, o lietuvišką dalį tokiu atveju galima sumažinti atitinkamai, tam, kad būtų išlaikyta praeitų metų dydžio išmoka", - kalbėjo R. Karbauskis ketvirtadienį po darbo pietų su Premjeru Andriumi Kubiliumi.
Nesutariama ir kada galutinai apsispręsti dėl šio klausimo. Valstiečiai liaudininkai reikalauja sprendimą priimti nedelsiant, Vyriausybė - vėliau, atsižvelgiant į valstybės ekonominę situaciją.
Pagal Stojimo į ES sutarties sąlygas, maksimali lėšų suma tiesioginėms išmokoms Lietuvai - 1,28 mlrd. litų. Dalį šios sumos moka ES, o kitą dalį - valstybė. Pagrindinės tiesioginės išmokos už žemės ūkio naudmenų plotą mokamos iš Europos žemės ūkio garantijų fondo lėšų, jų dydis nuo 2004 m. kasmet augo po 5 proc., o nuo 2007 m. auga jau po 10 proc. 2004 m. ši dalis siekė - 25 proc., 2005 m. - 30 proc., 2006 m. - 35 proc., 2007 m. - 40 proc., 2008 m. - 50 proc., 2009 m. - 60 proc., o šiemet turėtų siekti 70 proc. 2013 m. iš ES biudžeto tiesioginėms išmokoms skiriama dalis pasieks 100 proc. lygį.
Iš ES Lietuva išmokoms šiemet turėtų gauti maždaug 900 mln. litų. Taigi iki į ES stojant išsiderėtos sumos trūks 380 mln. litų, kiek ir reikalauja R. Karbauskis. Pernai žemdirbių išmokos buvo 10 proc. mažesnės nei 1,28 mlrd. litų.
Pasak Premjero A. Kubiliaus, dėl kitų dviejų esminių problemų sprendimo būdų sutarta.
Viena tokių "esminių problemų" - LVLS reikalavimas grąžinti valstybės skolą savivaldai ir kompensuoti 2009 m. negautas pajamas savivaldybėms iš valstybės biudžeto viršplaninių pajamų ar kitų lėšų.
"Maksimaliai, kiek leidžia įstatymas, negautos pajamos bus kompensuojamos", - teigė A. Kubilius.
Taip pat, pasak Vyriausybės vadovo, sutarta ir dėl to, kad ūkininkams, pagal aiškiai nustatytą tvarką, turėtų būti taikomas lengvatinis 5 proc. pelno mokesčio tarifas.
"Praeitų metų pabaigoje buvo priimtos smulkių įmonių pelno mokesčiu apmokestinimo nuostatos, kurios numatė lengvatinį 5 proc. tarifą smulkioms įmonėms. Mes manome, kad tai turėtų būti taikoma ir ūkininkams pagal tam tikrą labai aiškią tvarką", - sakė A. Kubilius.
Apie tai žiūrėkite LNK žinių videoreportaže