Valdžia sumąstė, kad patys šiauliečiai turi iškuopti šiukšlynus, nors pinigai už miesto tvarkymą mokami privačiai bendrovei.
Matyt, kitų krepšinio čempionatui besiruošiančių ir besipuošiančių šalies miestų sugėdinti Šiaulių vadovai irgi nusprendė padaryti „pakazuchą" - žurnalistus sukvietė į spaudos konferenciją. Nors miestą tvarkančioms įmonėms iš Savivaldybės biudžeto mokami milijonai litų, tačiau miesto valdžia pranešė, kad prieš čempionatą miesto šiukšlynus kuops patys gyventojai. Suplanuota, kad gyventojai darbuosis nemokamai, o pinigai už miesto tvarkymą ir toliau bus pumpuojami į privačių įmonių sąskaitas.
Išleidžiami milijonai
Vilnius, Kaunas, kaimyninis Panevėžys jau puošiasi prieš artėjantį krepšinio čempionatą, apie tai kone kasdien skelbia šalies žiniasklaida. Šiauliuose matome palei gatves želiančius dalgio nemačiusius žolynus, parkai jau ne pirmi metai tapo erkių perykla, auga nauji šiukšlynai.
Gal Šiaulių savivaldybė nusprendė taupyti ir nebesamdo nei žolės pjovėjų, nei gatvių šlavėjų? Šiaulių miesto savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vyriausioji specialistė Henrika Giedraitienė informavo, jog dar 2009 metų liepos 31 dieną yra pasirašyta sutartis su AB „Specializuotas transportas“ dėl Šiaulių miesto gatvių ir kitų teritorijų tvarkymo paslaugų. O šių metų gegužės 24 dieną pasirašyta sutartis su UAB „Šiaulių apželdinimas“ miesto žaliesiems plotams – vejoms, žolynams, želdynams tvarkyti. Ir, žinoma, ne už ačiū.
Nuo metų pradžios iki liepos mėnesio paskutiniosios dienos „Specializuotam transportui“ už šį darbą jau sumokėta beveik 1 milijonas 300 tūkstančių litų, o želdinių tvarkytojams – beveik 235 tūkstančiai litų. Taigi, miestui tvarkyti išleidžiamos milžiniškos lėšos, tačiau akivaizdu, kad tvarkos toli gražu trūksta.
Krauna ant gyventojų pečių
Kai vakar Šiaulių meras Justinas Sartauskas, vicemerė Daiva Matonienė ir Savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjas Arūnas Adomaitis sukvietė į spaudos konferenciją, kurios metu žadėjo pasakoti apie tai, kaip bus tvarkomas miestas prieš krepšinio čempionatą, kilo mintis, kad miesto vadovai pagaliau praregėjo ir užlauš uodegas miesto tvarkytojams, privers juos atidirbti už gaunamus milijonus.
Tačiau Šiaulių valdžia kone su pasididžiavimu pristatė savo „saliamonišką" sprendimą – sukviesti šiauliečius, kad jie nemokamai atidirbtų už tuos, kurie už miesto tvarkymą iš Savivaldybės kasmet gauna milijonus.
Aiškėja, kad švarinti miestą gali būti verčiamos ir Savivaldybės įmonės, kurios ir taip jau kredituoja Savivaldybę, nes daugelis miesto švietimo įstaigų negauna pinigų atsiskaityti už teikiamas komunalines paslaugas. Nors meras J. Sartauskas leido suprasti, jog Savivaldybės įmonės pačios palaiko talkų idėją, tačiau panašu, kad valdiškos įmonės didelio pasirinkimo neturi ir privalo paklusti valdžios primestoms žaidimo taisyklėms.
Prieš netvarką – darbo grupėmis
Nors netvarka mieste tiesiog bado akis, Šiaulių valdžiai liepos 20 dieną prisireikė sudaryti darbo grupę dėl miesto teritorijų ir parkų sutvarkymo. Vakar vicemerė D. Matonienė pranešė, jog ilgai plušėjusi darbo grupė „nustatė", kad miesto žaliųjų plotų tvarkymo sistema nebuvo efektyvi, tačiau savo veiklos ataskaitos dar nepateikė.
Bet miesto vadovai jau sumąstė, kaip žaliuosius plotus sutvarkyti efektyviau: šiukšles kuops, žolę pjaus patys šiauliečiai, o pinigai už miesto teritorijų priežiūrą ir toliau bus mokami konkursus laimėjusioms įmonėms.
Žmonės bus kviečiami rugpjūčio 18-20 dienomis tvarkyti ne tik Centrinį miesto parką, Didždvario parką, bet ir Dainų parką, Serbentų ir Dubijos gatvių sankirtos užkaborius, Žuvininkų, Aido gatvių, Elnio gatvės žaliuosius plotus, Talšos ežero paplūdimio kemsynus ir kitas miesto teritorijas, kurios, kaip sakė pati vicemerė D. Matonienė, jau 5-10 metų nevalytos ir netvarkytos. Išeitų, kad valdžia puikiai žino, kad kai kurios miesto teritorijos netvarkomos jau dešimt metų, tačiau miesto švarintojų, gaunančių milijonus, iki šiol nesugebėjo priversti apsikuopti.
Nežada miesto valdžia imtis papildomų priemonių ir tam atvejui, jei čempionato metu lytų ir miesto gatvės virstų baseinais, ko šią vasarą tikrai nestinga. „Didelio lietaus keliamoms problemoms negalime pasirengti, nes tų problemų lengvai išspręsti nepasiseks“, - pripažino miesto meras, jog renkasi lengviausią kelią. O čia jau sunkiau - miesto gyventojus priversti, kad nupirktų didesnio diametro vamzdyną, kurį būtina keisti teritorijose, kurios nuolat užtvinsta vos smarkiau palijus, vargu ar pavyktų...
Zita KATKIENĖ