Vakar, antrą dieną po savivaldos rinkimų, ėmė aiškėti, kad jų rezultatai visai nieko nereiškia. Daugelyje savivaldybių į valdžią gali nepatekti ne tik partijos, užėmusios antrą vietą, bet ir tos, kurios gavo daugiausia mandatų. Valdžią savivaldybėse surikiuos užkulisiniai partijų žaidimai.
Kalta alergija
Didžiuosiuose miestuose, išskyrus Vilnių, jau vakar ėmė ryškėti, kurių politinių jėgų atstovai vadovaus savivaldybių taryboms. Kai kur jau galima prognozuoti ir konkrečias merų pavardes. Tik sostinėje kol kas viskas miglota, mat beveik vienodai balsų surinkę lenkų ir rusų blokas bei Artūro Zuoko blokas neslepia nenurimsiantys be mero posto. Kitur daug aiškiau.
„Klaipėdoje sudaryta mūsų derybinė grupelė. Bet mes dar prieš rinkimus sutarėme, kad ir kokie būtų rezultatai, 3 partijos laikysimės krūvoje: mes, liberalcentristai ir Rusų Aljansas. Mes turime senas bendro darbo tradicijas. Tik šiek tiek prastesni nei planavome buvo Rusų Aljanso rezultatai. Kad turėtume daugumą, mums trūksta vieno balso“, – dėstė daugiausia mandatų uostamiestyje iškovojusių liberalų Klaipėdos skyriaus vadovas Artūras Šulcas.
Jis neslepia, kad į rinkėjų valią neplanuojama atsižvelgti, ir trūkstamo balso bus ieškoma ne tarp antrą vietą uostamiestyje užėmusių konservatorių, o tarp socdemų.
„Konservatoriams alergiški liberalcentristai“, – paaiškino A.Šulcas.
Anot jo, beveik neabejotina, kad uostamiesčiui vadovaus antrą vietą sąraše užėmęs parlamentaras Vytautas Grubliauskas, nes sąrašo lyderis Eugenijus Gentvilas ir taip turi įtakingą postą – valdo Klaipėdos uostą.
Merai nesikeis
Kaune tikriausiai irgi išliks dabartinė valdančioji koalicija: laimėję konservatoriai kartu su tvarkdariais, jaunalietuviais bei liberalais.
„Rinkėjai išreiškė pasitikėjimą dabartine valdančiąja dauguma, todėl bandysime ją išlaikyti“, – sakė daugiausia mandatų laikinojoje sostinėje iškovojusių konservatorių sąrašo lyderis Kauno meras Andrius Kupčinskas. Jei bus taip, kaip sako meras, iš valdžios bus išstumti antrą vietą užėmę socdemai ir tretieji – koalicija „Vieningas Kaunas“. A.Kupčinskas net neslėpė, kad būtent jam bus pasiūlyta toliau vadovauti Kaunui.
Panevėžyje irgi nauji vėjai tikriausiai nepapūs.
„Rekomendavau savo skyriaus nariams tęsti darbą dabartinės koalicijos rėmuose – derėtis su „Tvarka ir teisingumu“ bei valstiečiais. Balsų užtektų – būtų 16 iš 31. Į merus siūlysime dabartinį merą Vitalijų Satkevičių“, – „Vakaro žinioms“ sakė parlamentaras, konservatorių Panevėžio skyriaus vadas Vitas Matuzas. Čia už borto ir vėl liktų antra pagal mandatus partija – socdemai.
Derasi su visais
Šiauliuose ryškia persvara laimėjusių socdemų sąrašo lyderis seimūnas Edvardas Žakaris kol kas nieko aiškaus nepasakė: tik tiek, kad deramasi su visais.
„Bet į merus einame mes. Aš asmeniškai noru eiti į merus nedegu, bet mano indėlis į partijos rezultatus didelis, todėl nesinori nuvilti žmonių pasitikėjimo. Jei reiks – eisiu“, – sakė E.Žakaris.
Rinkėjų nuomonė neįdomi
O štai Marijampolėje nuo valdžios lovio gali būti nustumti net tie, kuriems rinkėjai išreiškė didžiausią pasitikėjimą – 9 mandatus laimėję tie patys socdemai.
„Dar per anksti kalbėti, neskubėkime. Tačiau deramės su visais. Niekas nieko nežino. Gali būti, kad valdančioji koalicija bus suformuota ir be laimėjusių socialdemokratų. Ir prieš 4 metus buvome suformavę koaliciją be jų, nors ir tada jie laimėjo. Susiderėjome visos partijos be socialdemokratų. Tačiau kai atėjo pirmasis tarybos posėdis, pasirodė, kad koalicija netikra“, – sakė antrą vietą Marijampolėje užėmusių konservatorių sąrašo lyderis šio miesto partijos skyriaus vadovas Valdas Pileckas.
Saulius Šiliauskas, Klaipėdos universiteto Politologijos katedros docentas:
„Vietinėje politikoje labai dažnai gali suveikti visokie interesai. Nebūtinai į valdančiąją koaliciją pateks tos partijos, kurioms rinkėjai suteikė daugiausia mandatų. Prasideda frakcijų byrėjimai, politikų lakstymai iš frakcijos į frakciją, todėl dažnai laimėjusios partijos patenka į opoziciją“, – dėstė S.Šiliauskas.
Tačiau, anot politologo, neretai jau iš karto po rinkimų būna paminama rinkėjų valia ir daugiausia mandatų laimėjusi partija eliminuojama iš valdančiosios koalicijos. Jis neatmeta galimybės, kad nemažai tokių savivaldybių bus ir po šių rinkimų, mat politikoje jokių skrupulų nėra: valdžios siekiama neatsižvelgiant į politinę moralę ar rinkėjų nuomonę.
„Aišku, tai yra rinkėjų nuomonės iškraipymas. Ir besibaigiančioje kadencijoje buvo ne vienas atvejis, kai mažiau mandatų iškovojusios partijos susivienija ir eliminuoja laimėjusius. Tai proporcinės sistemos minusas“, – sakė docentas.
Politologo nuomone, labai įdomi situacija gali susiklostyti Radviliškyje, kur 12 balsų laimėjo konservatoriai, kitus 12 – jai ideologiškai priešingos socdemų, valstiečių ir darbininkų partijos. Dar vieną – nepriklausoma kandidatė.
„Jos balsas gali būti auksinis. Nuo moters priklausys, kuri pusė taps valdančioji. Su auksiniu balsu ji gali ir vicemero postą gauti“, – prognozavo S.Šiliauskas.
Danas NAGELĖ