Šiaulių valdžia užsimojo braukti lengvatas miesto pėsčiųjų gatvės verslininkams, kultūros ir sporto rėmėjams. Verslininkai sako, kad lengvatomis bulvare nė nespėjo pasinaudoti.
Paaukojo per milijoną litų
Miesto Tarybai šiandien teikiami sprendimų projektai naikinti mokesčių lengvatas verslui. Jie parengti pagal valdančiosios koalicijos susitarimą dėl taupymo programos.
Mokestinės lengvatos (nekilnojamojo turto, valstybinės žemės nuomos, žemės mokesčių) suteikiamos miesto biudžeto sąskaita, o biudžete lėšų stinga.
Kiek ir ko būtų sutaupyta?
Savivaldybė šiemet sporto rėmėjams buvo numačiusi suteikti lengvatų už bendrą 200 tūkstančių litų sumą, kultūros – 100 tūkstančių litų.
Sporto rėmėjams lengvatų suteikta už visą 200 tūkstančių litų limitą, kultūros rėmėjams panaudotas tik penktadalis lengvatų limito – apie 22 tūkstančius litų.
Rėmėjai sportą šiemet parėmė iš viso 1,17 milijono litų, o kultūrą – 85 tūkstančiais litų.
Iš viso šiemet rėmėjų buvo 17, iš jų keturi rėmė ir sportą, ir kultūrą.
Bulvare lengvatų sulaukė tik trys
Miesto valdžia tikėjosi lengvatomis atgaivinti verslą renovuotame Vilniaus gatvės bulvare, vėl paversti jį traukos centru. Bet iš esmės lengvatų vėliava tik pamojuota. Ji nuleidžiama, nespėjus nė dorai iškelti.
Savivaldybės Ekonomikos skyriaus vedėja Auksė Tutkutė „Šiaulių kraštui“ sakė, jog tik trys sutartys su bulvaro verslininkais yra sudarytos. Jiems mokesčių lengvatų šiemet suteikta iš viso už 42 tūkstančius litų.
Norinčiųjų sudaryti sutartis dėl mokestinių lengvatų yra dar 18. Bet su jais nespėta sutarčių sudaryti, nes Tarybos sprendimas buvo koreguojamas, nustatinėjamos lengvatų taikymo taisyklės.
Bus tik daugiau užkaltų durų
Vienas iš tų bulvaro verslininkų, kurie spėjo pasinaudoti Savivaldybės lengvatomis, yra Šiaulių prekybos namų vadovas Algimantas Jankauskas.
„Mes sutartį pasirašėme trejiems metams, tikiuosi, jog sutartis tiek ir galios, – sakė A. Jankauskas. – Bet jeigu panaikins, tai panaikins.“
Verslininko nuomone, nėra gerai, kai sprendimai priimami, po to anuliuojami.
„Sprendimo nereikėtų naikinti – bulvare bus tik daugiau užkaltų durų, – sako verslininkas. – Šis sprendimas ir taip buvo, kaip lavonui šilta pūslė. Pažiūrėkite, kas darosi bulvare – neišnuomuotų plotų pilna. Ko Savivaldybė tikisi? Kad didesnis mokestis skatins geriau dirbti patalpų savininkus, susirasti nuomininką? Tas nuomininkas turi fiziškai būti – o jo nėra. Kiek žmonių iš Šiaulių jau išvažiavo.“
Šiaulių prekybos namuose verslininkas galįs visą trečią aukštą išnuomoti – po 3 litus už kvadratinį metrą, o nuomininkų neranda.
„Nežinau, gal sporto salę darysime, žaisime tenisą ar šokius rengsime, – svarsto A. Jankauskas. – Galime Menų fabrikui pasiūlyti – po 3 litus nuomos už kvadratinį metrą – ir nereikėtų Savivaldybei išleisti milijonų litų.“
Dar vasarą dalijo pažadus
Vilniaus gatvės bulvare veikiančios „Centro šokoladinės“ vadovas Gintaras Liaušas – vienas iš aktyviausių bulvaro verslininkų nuolat inicijuoja įvairius renginius.
Savivaldybės lengvatomis jis negalėjo pasinaudoti, nes nėra patalpų savininkas. Tikėjosi Savivaldybės paramos iniciuojamiems kultūros renginiams.
„Šiaulių kraštui“ verslininkas sakė, jog dar šią vasarą tokia galimybė buvo aptariama pasitarime su meru, mero pavaduotoja, Kultūros skyriaus vedėja.
G. Liaušas ketino rašyti projektą kitų metų vasaros renginiams bulvare organizuoti, tikėdamasis, kad dalį išlaidų atlikėjų honorarams dengs Savivaldybė.
„Gal iš tiesų yra svarbių priežasčių naikinti lengvatas, – svarsto verslininkas. – Bet jeigu ir toliau būtų taikoma kokia parama verslui, daugiau žmonių galėtume pritraukti į bulvarą. Aš, pavyzdžiui, galėčiau pakviesti daugiau žymesnių atlikėjų. Man būtų pigiau, o miestiečiai pamatytų įvairaus lygio muzikantų.“
Rūta JANKUVIENĖ