Kitais metais pėstute kulniuodami į darbą ar važiuodami savo transportu, patekę į nelaimę ir patyrę traumą nebegalėsime guostis tuo, kad už biuletenį „Sodra“ mokės daugiau nei namuose nukritus nuo taburetės.
Seime pradėtos svarstyti Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo pataisos, numatančios visus nelaimingus atsitikimus pakeliui į darbą ar iš jo, išskyrus keliavimą įmonei priklausančiu ar išnuomotu transportu, laikyti buitinėmis traumomis.
Tokiu atveju būtų mokama įprasta laikino nedarbingumo pašalpa. Už pirmas dvi dienas 80 –100 procentų moka darbdavys, nuo 3-ios iki 7-os dienos „Sodra“ moka 40 procentų, o nuo aštuntos dienos– 80 procentų darbo užmokesčio.
Iki šiol pakeliui iš darbo ar į darbą atsitikus nelaimei ir dėl to laikinai praradus darbingumą, darbuotojui mokamas 100 procentų darbo užmokesčio dydžio draudimas.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija,motyvuodama, kodėl reikia keisti galiojančią tvarką, aiškina, kad kai kurie darbdaviai ir darbuotojai tuo piktnaudžiavo.
Darbdaviai nelaimingą atsitikimą darbe pateikdavo kaip įvykusį pakeliui į darbą ar iš darbo, kad išvengtų atsakomybės už nesaugias darbo sąlygas. Pasitaiko atvejų, kai darbuotojai, susitarę su darbdaviais,. buityje patirtas traumas pateikia kaip įvykusias pakeliui ar iš darbo.
Pernai draudžiamieji įvykiai pakeliui į darbą ar iš darbo sudarė 36 procentus visų nelaimingų atsitikimų darbe ligos pašalpų išlaidų. Darbuotojams išmokėta 6,5 milijono litų ligos pašalpų.
Dažniausiai darbuotojai pakliūna į eismo įvykius, pargriūna ir susižaloja, taip pat pasitaiko užpuolimų.
Problemų kyla dėl įrodymo
Valstybinės darbo inspekcijos Panevėžio skyriaus duomenimis, šiais metais Panevėžio apskrityje užfiksuoti iš viso 92 nelaimingi atsitikimai pakeliui į darbą, iš jų 74 įvyko Panevėžyje. Vienas iš mieste įvykusių nelaimingų atsitikimų baigėsi darbuotojo mirtimi.
Rajone šiais metais užregistruotas tik vienas nelaimingas atsitikimas pakeliui į darbą.
Inga SMALSKIENĖ