Praėjusią savaitę Dzūkijos televizijos tiesioginiame eteryje paaiškėjo, kuris Alytaus daugiabutis naują šildymo sezoną pasitiks renovuotas miesto savivaldybės lėšomis. Laimė nusišypsojo Statybininkų gatvės 15 namui. Bet penkiaaukščio bendrijoje radosi prieštaraujančiųjų šiai renovacijai.
Trečiadienio vakarą gyventojai buvo pakviesti dar kartą išreikšti savo nuomonę, nuspręsti, ar priimti savivaldybės pasiūlytą renovaciją.
Renovacijos norima
Didelio bruzdesio antrame susirinkime nebuvo. 1976-aisiais pastatyto daugiabučio gyventojai, šiuo metu name neturintys skolininkų, apie renovaciją kalba jau ne pirmus metus ir jos nori, bet nori ir žinoti, kokiomis sąlygomis gauna šią dovaną iš miesto savivaldybės. „Trina, trina, bet konkrečiai nieko nepasako“, – pastebi pagyvenusi moteris. Ji, kaip ir dar trys į susirinkimą atėję butų savininkai, nebuvo prieš atsinaujinimą, tik susilaikė.
„Kol nematau sutarties – nepasirašau“, – tvirtina pensininkas Ignas.
„Sąlygos yra geros, patikėkite manimi. Savivaldybė viską dengia, mes mokėsime kaip mokėję ir išsimokėsime. Aš šiame name gyvenu, man aktualu, kad viskas būtų daroma skaidriai, to aš ir sieksiu“, – tikino keturiolika metų bendrijai vadovaujanti Regina Miliauskienė.
Ji pabėrė ir skaičių: tektų mokėti 350 litų už kvadratą, kadangi įsteigta Alytaus energinio efektyvumo didinimo agentūra, bus galima atsiimti 30 procentų JESSICA programos lėšų, taigi kvadratinis metras kainuos apie 220 litų. Sutartis numatoma penkiolikai metų, atsipirkimas – dvidešimt dvejiems. Pirmininkė teigė nežinanti, kiek reikės mokėti butų savininkams, nes grąžintinas mokestis bus pririštas prie šilumos sunaudojimo ir sudarys apie 90 procentų jos mokesčio sumos. Pasak projekto sumanytojų, gyventojams tiesiogiai tai nekainuos, lėšų banko paskolai grąžinti užteks iš šildymo sutaupytų pinigų.
Keliems gyventojams kyla abejonių
„Taupysime, juk dovanai nieko nebūna, svarbiausia, kad bankas mūsų su palūkanomis nespaus, ne prie jo būsime pririšti. Ateis laikas ir Šurkui tikrai sakysime ačiū“, – kėlė nuotaiką bendrijos pirmininkė.
„Anksti dėkoti. Žiūrėsime, matysime ir įvertinsime po rinkimų, kiek bus tvarkos ir teisingumo“, – replikavo darbingo amžiaus moteris.
„Tikrai sakyčiau – taip, jei renovuotume įprastiniu būdu, dabar susilaikau. Niekas žmonėms už ačiū tokių darbų nedaro“, – teigė kita gyventoja.
Pasisakęs už žilagalvis vyras net kelis kartus bandė pabrėžti, kad, jei 15 metų 90 procentų pagal šilumą mokėti, išeis daug daugiau negu 220 litų už kvadratą.
Iš trisdešimties butų savininkų susirinkime dalyvavo dvidešimt vienas, septyniolika sutinka pasirašyti sutartį su savivaldybe. Džiaugsmu švytinčio ir skubėjusio pritarti renovacijai penkto aukšto gyventojo klausiame, ar jam žinoma, kiek tai kainuos. „Kai sąmatą paruoš, tada ir sužinosime“, – katės pirkimą maiše priminė jo atsakymas.
Interneto komentatoriai jau praminė savivaldybės pasiūlymą „rusiška rulete“.
Alytaus miesto savivaldybės administracijos specialistai ir statybų žinovai teigė, kad savivaldybės įstaigai (Alytaus energinio efektyvumo didinimo agentūrai) renovuoti daugiabutį iki šildymo sezono pradžios nėra įmanoma, nes vien Viešųjų pirkimų įstatyme numatytos procedūros trunka tris mėnesius. Įprastai, kad ir skubama, statybų darbai užtrunka dar 2–3 mėnesius. O čia, kaip matosi, viskas dar tik svarstymų eigoje.
Aldona KUDZIENĖ