Šiaulių miesto savivaldybės skyrių vedėjai gauna didžiausias algas iš visų Lietuvos didžiųjų miestų – vidurkis siekia 4691 litą. Panašu, kad didžiausi valdininkų atlyginimai bus išsaugoti – valdininkus gina įstatymai ir politiniai susitarimai.
Lenkia ir sostinę
Seimo narys šiaulietis Valerijus Simulik sužinojęs, kad Šiaulių miesto valdžia bandys taupyti valytojų ir sargų sąskaita, pasiūlė peržiūrėti valdininkų algas. Šiaulių savivaldybės skyrių vadovų atlyginimo vidurkis 4691 litas, Kauno – 4550 litų, Vilniaus – 4298 litai, Klaipėdos – 3880 litų, o Alytaus – 3565 litai.
„Šiaulių savivaldybė nesurenka biudžeto, miestas labiausiai praskolintas iš visų didžiųjų miestų, o valdininkų atlyginimas didžiausias Lietuvoje. Tai rodo, kad šioje Savivaldybėje yra kažkas negerai“, – svarstė V. Simulik.
Jo teigimu, tai yra ir politinių personalijų, ir Savivaldybės administracijos vadovų bėda. „Savivaldybės valdžia nevaldo situacijos“, – mano V. Simulik.
Jis suskaičiavo, kad miesto Švietimo skyriuje yra aštuoniolika darbuotojų, o, pavyzdžiui, Panevėžio savivaldybėje penkiais mažiau.
„Būtina peržiūrėti, ką valdininkai dirba ir kam viename skyriuje net keli pavaduotojai“, – sakė V. Simulik.
Seni kadrai – patikimiausi
Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius mano, kad Vilniaus savivaldybės skyrių vedėjų algos mažesnės todėl, kad ten vykusi didesnė kadrų kaita.
„Jeigu pas mus žmogus yra išdirbęs dvidešimt metų, jis turi teisę gauti 18 procentų priedą. To priedo niekas jam negali atimti. Ištarnavo žmogus valstybei 30 metų, jau turi 30 procentų priedą. O Vilnius gal neturi tiek ilgai dirbančių žmonių?“ – spėjo V. Damulevičius.
Jis pripažino, kad kai kurie skyrių vadovai uždirba daugiau ir už merą.
Trumpinsis darbo dieną
V. Damulevičius tvirtino, kad Savivaldybės administracijos taupymo būdai keičiasi vos ne kasdien.
Realiausia, kad Administracijos skyrių darbuotojai savo noru turės sutikti dirbti trumpesnę darbo dieną, bet skyriaus darbo laikas nesutrumpėsiąs. Esą dėl to per metus Savivaldybės biudžetas sutaupytų apie 1,3 milijono litų.
Savivaldybei kitais metais, lyginant su šiais, reikia sutaupyti apie 2 milijonus litų.
V. Damulevičiaus teigimu, bus ir administracijos reforma. Tačiau ką konkrečiai reformuos – nepasakė.
„Turi palaiminti politikai, nes tokie sprendimai turi būti daromi abiejų pusių sutarimu“, – sakė V. Damulevičius.
Jo teigimu, keliamas ir valdininkų kategorijų klausimas.
„Kategorijos pas mus gana aukštos, bet pagal Valstybės tarnybos įstatymą negaliu neigiamai įvertinti daugiau, nei dviejų šimtų Savivaldybėje dirbančių žmonių ir pasakyti, kad jie nedirba. Tai galima padaryti vienam, dviem, keliolikai, bet ne visiems“, – sakė V. Damulevičius.
Direktorius ir nukritęs lapas
Administracijos direktorius V. Damulevičius dirba su dviem pavaduotojais: Vaclovu Vingru ir Viktoru Strups. Abu per mėnesį gauna daugiau nei po 5000 litų atlyginimo. Per metus abiejų alga biudžetui kainuoja apie 120 tūkstančių litų. Gal būtų galima sutaupyti bent vieną atlyginimą?
„Pavaduotojui man būtini abu. Bet kurio rajono administracijos direktorius turi pavaduotoją ir miesto seniūną. Todėl administracijos direktoriui neskauda galvos, ar gatvė dulkėta, ar nušienauta, ar apsnigta. Miesto tvarkdarys yra seniūnas, – motyvus vardijo Adminsitracijos direktorius. – O pas mus direktorius Vladas Damulevičius turi tvarkyti ir visą administraciją, ir visas biudžetines įstaigas, ir lapą, jei nukritęs ne vietoje, ir šiukšlę. Aš negaliu persiplėšti“.
Važiuos žiūrėti, kai kiti taupo
Miesto meras Justinas Sartauskas turi net tris patarėjus ir dvi vicemeres. Vieno patarėjo vidutinė alga 4286 litai per mėnesį, mero pavaduotojo – 4311 litų.
„Nieko neatsisakysiu. Tai yra mūsų politinis koalicijos susitarimas. Net ir nesvarstėme to su koalicijos partneriais“, – teigė meras J. Sartauskas.
Į klausimą, kodėl Šiaulių valdininkų algos didžiausios Lietuvoje meras J. Sartauskas atsakė: „Taip, jūs teisi. Administracijai yra duota užduotis taupyti. Planuoju ir aš pats asmeniškai važiuoti į kaimynines savivaldybes pasižiūrėti, kaip jie taupo“.
Priminus, kad niekur važiuoti nereikia, nes visų savivaldybių darbuotojų atlyginimai yra internete, J. Sartauskas paaiškino: „Yra dar idėjinė pusė, kaip tai darė, kur darė. O interneto lenteles duosim personalui palyginti“.