• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Marijampolės vardo atgavimo dvidešimtmečio minėjimas pateikė nemalonią staigmeną - buvo pagerbti tie, kurie anuomet nepritarė, kad miestas prie Šešupės atsikratytų Kapsuko pavadinimo.

Dabartinė Marijampolė sovietinės valdžios 1955 metais primesto revoliucionieriaus Vinco Mickevičiaus-Kapsuko vardo atsikratė 1989-aisiais po surengtos gyventojų apklausos. Jos iniciatorius buvo dar tik pirmuosius savo veiklos žingsnius žengęs Sąjūdžio Marijampolės skyrius. Nors tuometė valdžia postringavo, jog neverta keisti miesto pavadinimo, trys ketvirtadaliai apklausos dalyvių pasisakė, kad jam būtų grąžintas senasis - Marijampolės - vardas.

REKLAMA
REKLAMA

Paminėti miesto vardo atgavimo dvidešimtmetį šiemet pasišovė Marijampolės savivaldybės valdininkai. Tačiau į Marijampolės kultūros centrą gausiai susirinkę miestiečiai buvo šokiruoti savivaldybės administracijos direktoriaus Valdo Tumelio parodytos pagarbos ir didžiausio dėkingumo už miestui sugrąžintą senąjį pavadinimą buvusiam Komunistų partijos miesto komiteto pirmajam sekretoriui, dabartiniam Seimo nariui Algiui Rimui ir tuomečiam miesto vykdomojo komiteto pirmininkui, dabar - pensininkui ir publicistui Kęstučiui Subačiui. Vos tik V.Tumelis įteikė jiems gėlių puokštes, susirinkusieji ėmė laidyti replikas, kad dėkojama visai ne tiems žmonėms. Kai kurie pasipiktinę renginio stebėtojai paliko salę.

REKLAMA

„Tai bandymas perrašyti istorijos puslapius“, - teigė vienas miesto vardo keitimo iniciatorių, buvęs Sąjūdžio Marijampolės skyriaus pirmininko pavaduotojas Paulius Uleckas. Pasak jo, nei A.Rimas, nei K.Subačius 1989 metais neagitavo miestiečių balsuoti už Marijampolės vardo sugrąžinimą. Išlikę tų laikų laikraščiai, lankstinukai, nuotraukos ir vaizdo įrašai byloja visai ką kita.

REKLAMA
REKLAMA

Net per minėjimą parodytame istoriniame vaizdo filme buvęs aktyvus sąjūdininkas Vytautas Viliūnas nedviprasmiškai užsimena, kad prieš du dešimtmečius tiek kompartijos komiteto, tiek vykdomojo komiteto veikla „nebuvo nukreipta Marijampolės vardo sugrąžinimo spartinimui“. Skirstydamiesi iš minėjimo miestiečiai, kurių daugumą sudarė inteligentai, kalbėjo, kad iškilmių organizatoriams tereikėjo įdėmiau pažiūrėti filmą ir jokių nesusipratimų nebūtų kilę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai, kas įvyko, kaip nesusipratimą vertino ir kultūros centro direktorė Iraida Skirpstienė. Ji tvirtino, kad renginio scenarijuje nebuvo numatyta teikti gėlių nei K.Subačiui, nei A.Rimui. Marijampolės savivaldybės vicemeras Gintautas Stankevičius ir administracijos direktorius V.Tumelis pasielgė spontaniškai. „Negalėjome jų griebti už skvernų ir neleisti ant scenos“, - aiškino direktorė.

REKLAMA

„Deklaraciją-prašymą, išreiškiantį gyventojų valią grąžinti miestui Marijampolės vardą, pasirašė trys asmenys - A.Rimas, K.Subačius ir buvęs rajono vykdomojo komiteto pirmininkas Aloyzas Merkevičius. Pastarasis jau miręs, tad nutarėme padėkoti tiems, kurie dar gyvi“, - netikėto poelgio priežastis vardijo G.Stankevičius.

Kazys Kazakevičius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų