Socialdemokratas, Seimo vicepirmininkas ketvirtadienį žurnalistams pranešė, kad likusį birželio mėnesį valdantieji nė viename Seimo plenariniame posėdyje neleis pirmininkauti opozicijai atstovaujantiems Seimo pirmininkės pavaduotojams.
Tokių yra trys: pats Julius Sabatauskas, valstietis Jonas Jarutis ir darbietis Andrius Mazuronis.
„Nėra jokio paaiškinimo. Tiesiog atsiuntė ir viskas. Iš posėdžio sekretoriato gavome patikslintą pirmininkavimo grafiką“, – pasakojo J. Sabatauskas.
„Tai reiškia, kad opozicijos atstovai Seimo posėdžiuose nereikalingi. Nors Seimas yra visas, in corpore“, – pridūrė jis.
J. Sabatauskas svarstė, kad gal valdantieji baiminasi, kad opozicijai atstovaujantys Seimo vicepirmininkai „gadins Seimo posėdžius“.
„Mes turime pareigą, pirmininkaujame, stengiamės, kad posėdis vyktų pagal grafiką, laiku. Čia matau tokį demaršą prieš opoziciją“, – teigė socialdemokratas.
Paklaustas, kaip opozicija ketina reaguoti į tokius valdančiųjų veiksmus, politikas išliko mįslingas.
„Pamatysite“, – šyptelėjo J. Sabatauskas.
Apie tai socialiniame tinkle „Facebook“ pasisakė ir A. Mazuronis.
„Gavome naują plenarinių posėdžių pirmininkavimo grafiką. Be opozicijos atstovų. Tai tokia ta demokratija mūsuose“, – rašė darbietis.
Persikraustė į kitą salę
Ilgai opozicijos atsako laukti nereikėjo. Išklausę Graikijos prezidentės kalbą plenarinėje posėdžių salėje opozicijos atstovai pareiškė, kad su jais nesiskaitoma ir paliko salę.
„Tęsti posėdį tokioje aplinkoje tikrai negalime, organizuojame pasitarimą Kovo 11-sosios salėje, tęsėme darbą ten“, – pranešė Darbo partijos frakcijos seniūnas Viktoras Fiodorovas.
Jis teigė, kad nesiskaitymas su opozicijos teisėmis prasidėjo trečiadienį sušaukus nenumatytą posėdį ir pritarus žemės ūkio ministro atsakymams į interpeliaciją.
Plenarinio posėdžio pradžioje konservatorių lyderis užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis viešai kreipėsi į Seimo vadovybę, kad ištaisytų klaidą ir grąžintų opozicijos atstovus pirmininkauti posėdžiams.
Pirmasis vicepirmininkas konservatorius Jurgis Razma paaiškino, kad taip pasielgta, nes trečiadienį Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen buvo informuota, jog opozicija ketvirtadienį boikotuos Seimo darbą.
„Suprantama, kad boikotuojantys vicepirmininkai pirmininkauti posėdžiui nebūtų galėję“, – teigė jis.
J. Razma pažadėjo ištaisyti „nesusipratimą“, jei opozicijos atstovai vis dėlto nutartų likti dirbti plenarinių posėdžių salėje.
Vėliau komentuodamas žurnalistams opozicijos sprendimą dirbti Kovo 11-osios salėje, G. Landsbergis teigė, kad įpusėjus kadencijai opozicija atranda savo veikimo pobūdį.
Jis pabrėžė, kad nenumatyto posėdžio surengimą numato Seimo statutas, lygiai taip pat – kaip opozicijai paprašyti pertraukos.
„Yra tokios statutinės teisės, niekas nebuvo pažeista (...) Politika yra tam tikri šachmatai, padarydamas ėjimą turi pagalvoti, koks bus atsakomasis ėjimas“, – sakė G. Landsbergis.
Opozicijos inicijuotą interpeliaciją žemės ūkio ministrui Seimas svarstė antradienį. Likus balsavimui, ar pritarti ministro atsakymams į klausimus, opozicijos iniciatyva padaryta pertrauka iki kito posėdžio, tikintis pakeisti politinių jėgų pusiausvyrą per balsavimą ketvirtadienį.
Valdantieji, reaguodami į tai, trečiadienio rytą sušaukė nenumatytą posėdį ir pritarė K. Navicko atsakymams. Protestuodama prieš tai opozicija jau trečiadienį nedalyvavo Seimo posėdyje.