Apie 19 milijonų litų per metus Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų leis sutaupyti į kompensuojamų vaistų kainyno sąrašą įtraukti nauji preparatai, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.
Sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko įsakymu į kompensuojamų vaistinių preparatų kainyną pirmą kartą įrašyti pigesni 21 pavadinimo generiniai vaistai - tai preparatai, kurių veiklioji medžiaga yra tokia pat, kaip analogiškų gerokai brangesnių patentinių vaistų.
Sutaupyta pinigų suma bus panaudota vaistų kompensavimui. Tikimasi, kad tai padės iš dalies sušvelninti kainų augimą, susijusį su pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos vaistams panaikinimu.
Tarp naujai į sąrašą įtrauktų vaistų - preparatai širdies ir kraujagyslių ligų, onkologiniams susirgimams, psichikos ir elgesio sutrikimams gydyti, antibiotikai, jungiamojo audinio ir skeleto raumenų sistemos gydymui skirti vaistiniai preparatai.
Pasak derybų dėl vaistinių preparatų ir medicinos priemonių kainų komisijos nario, sveikatos apsaugos ministro patarėjo Martyno Marcinkevičiaus, rinkoje išlieka ir analogiški brangesni patentiniai vaistai, todėl pacientas turi galimybę rinktis pagal savo finansinius išteklius.
Tarptautinės farmacijos bendrovės „AstraZeneca“ padalinio Lietuvoje „AstraZeneca Lietuva“ rinkos plėtros vadybininkas Egidijus Jauniškis BNS teigė dar nesusipažinęs su ministerijos sprendimu, todėl išsamiau komentuoti sprendimo negalėjo.
Pasak jo, paskutinį kartą kompensuojamų vaistinių preparatų kainynas buvo koreguotas praėjusių metų spalio mėnesį.
Vaistinių tinklą Lietuvoje valdančios įmonių grupės „Litfarma vaistinė“ generalinis direktorius Vaidas Sliesoraitis BNS sakė abejojantis, kad valstybei pavyks sutaupyti milijonus.
Pasak V.Sliesoraičio, vaistų gamintojų bei didmenininkų atstovai Lietuvoje yra labai aktyvūs ir gali daryti įtaką gydytojams, kad pastarieji pacientams išrašytų būtent jų bendrovės platinamus vaistus, kurie gali būti ir brangesni.
„Labai abejočiau, kad valstybė sutaupys. Jėgos nelygios - valstybė prieš vaistų gamintojų atstovų armiją. Gyventojai vaistinėse pirks tuos vaistus, kuriuos daktaras pasakys“, - sakė „Litfarma vaistinės“ vadovas.
Jo teigimu, mažmenininkams naujų pigesnių preparatų įtraukimas į kompensuojamų vaistų kainyno sąrašą turės teigiamos įtakos, gal kiek padidės apyvartos, nes vaistai bus pigesni, tad žmonės galės daugiau jų įsigyti. Tačiau, anot V.Sliesoraičio, vaistinių pelningumo rodiklių sąrašo pakoregavimas nepagerins. Verslininko teigimu, vaistinės jau seniai neuždirba iš kompensuojamų vaistų prekybos.
Nuo sausio 1-osios panaikintos pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos nekompensuojamiems vaistams ir jiems vietoj anksčiau taikyto 5 proc. PVM taikomas 19 proc. PVM. Kompensuojamiems vaistams lengvatinis 5 proc. tarifas galios iki liepos mėnesio.
PSDF biudžete numatyta, jog šiemet kompensacijoms už vaistus ir medicinos pagalbos priemones planuojama skirti beveik 778,85 mln. litų - 12,3 proc., arba 85,28 mln. litų daugiau negu buvo numatyta 2008-ųjų biudžete.