• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daug aistrų sukėlusi naujoji vaistų išrašymo tvarka veikiausiai nebus atšaukta, kaip to reikalauja Lietuvos gydytojų sąjunga, bet bus patobulinta. Ketvirtadienį posėdžiavęs Seimo Sveikatos reikalų komitetas, išklausęs medikų, farmacininkų, pacientų atstovų nuomones, ketina siūlyti Sveikatos apsaugos ministerijai leisti gydytojams recepte šalia bendrinio vaisto pavadinimo nurodyti ir firminį.

REKLAMA
REKLAMA

Siūlys tam tikras išlygas

„Dabartinė vaistų išrašymo tvarka, kai gydytojai recepte gali nurodyti tik cheminį vaisto pavadinimą ir jam draudžiama bet kokia forma skatinti pacientą pasirinkti konkretų vaistą, apriboja gydytojo teisę skirti ligoniui efektyviausią gydymą ir nušalina jį nuo atsakomybės už gydymo rezultatus. Yra nuvertinama gydytojo kvalifikacija, patirtis. Akivaizdu, kad tvarka nėra tobula“, – vakar „Sekundei“ sakė Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas.

REKLAMA

Jam irgi nesuprantama, kodėl gydytojas, prašomas paciento patarti, kokį vaistą jam geriausia vartoti, pagal dabartinę tvarką turi apsimesti nebyliu.

Pasak komiteto pirmininko, tai, kad vaistinėje galima rinktis vaistą iš kelių, yra geras dalykas, tačiau drausti gydytojui patarti, jeigu pacientas to pageidauja, nereikėtų.

REKLAMA
REKLAMA

Seimo Sveikatos reikalų komiteto neįtikino sveikatos apsaugos ministro patarėjo Martyno Marcinkevičiaus teiginiai, kad pasaulyje nėra padaryta mokslinių studijų, jog tos pačios cheminės sudėties vaistas veiktų skirtingai. Gydytojai ir pacientų organizacijos pateikė daugybę pavyzdžių, įrodančių, kad yra priešingai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak A.Matulo, 25 Europos šalyse gydytojai receptuose nurodo firminį vaisto pavadinimą ir tik septyniose – bendrinį, t. y. cheminį.

Kita vertus, sakė jis, komitetas nemano, kad ankstesnė tvarka, kai gydytojams buvo laisvos rankos ligoniui rašyti konkretų vaistą, sudarė sąlygas neskaidriam jų bendradarbiavimui su farmacijos kompanijomis.

REKLAMA

Tad Seimo Sveikatos reikalų komitete rutuliojasi nuomonė, jog dabartinę vaistų išrašymo tvarką reikėtų pakoreguoti.

Kaimynės galios didesnės

Panevėžio ligoninės Kardiologijos skyriaus vedėja Irena Skripkauskienė neslėpė, kad dabartinė tvarka ją, kaip gydytoją, žeidžia.

„Ligoniai kelis mėnesius laukia mano konsultacijos, bet aš neturiu teisės jiems patarti, kokį vaistą vartoti, nes vaistininkai žino geriau. Ligoniui netgi kaimynė gali patarti, bet, gink Dieve, ne aukštuosius mokslus dvylika metų krimtęs ir nemažą darbo patirtį turintis gydytojas“, – kalbėjo ji.

REKLAMA

Kardiologė patikino, kad pacientams nuo to, jog gydytojai tyli tarsi vandens į burnas prisisėmę, yra tik blogiau.

„Tos pačios cheminės sudėties vaistų poveikis yra skirtingas. Tą stebime ne tik mes, gydytojai, tą puikiai žino ir daugelis lėtinėmis ligomis sergančių žmonių. Dažnai užtrunka laiko, kol jiems atitaikome tinkamiausią, efektyviausiai veikiantį ir mažiausiai nepageidaujamų organizmo reakcijų sukeliantį vaistą“, – aiškino gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, teisus buvo vienas kolega, vaistų poveikį palyginęs su alkoholio. Jo formulė, nesvarbu, ar tai būtų pilstukas, naminukė ar fabrike pagaminta degtinė, yra ta pati, tačiau poveikis, kaip žinoma, skiriasi.

Taip esą ir su vaistais. Tos pačios cheminės sudėties vaistas, bet skirtingų gamintojų, veikia kitaip.

REKLAMA

I.Skripkauskienė prisipažino, kad, pacientų prašoma, pataria, kokį konkretų vaistą jiems geriausia vartoti.

Taip pat elgiasi ir Panevėžio ligoninės infekcinių ligų korpuso odos ligų gydytojas Vidas Brazaitis.

„Negaliu žmogui, kuris manęs klausia, koks vaistas jam būtų veiksmingiausias, pasakyti, kad jis eitų galvos kvaršinti vaistininkui. Taigi nusižengiu, mano nuomone, neprotingiems įstatymams“, – sakė jis.

REKLAMA

Odos ligų specialistas patikino: netiesa, kad tos pačios cheminės sudėties vaistų poveikis yra visiškai analogiškas. Pasak gydytojo, vienų medikamentų šalutinis poveikis gali būti vienoks, kitų – kitoks.

„Anksčiau, skirdamas ligoniui vaistą, aš su juo aptardavau ir kainą“, – sakė specialistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Susipriešino gydytojai ir vaistininkai

Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) smarkiai kritikuoja naująją vaistų išrašymo tvarką ir reikalauja ją atšaukti.

„Lietuvoje patvirtinta tvarka atima galimybę gydytojams suteikti pagalbą taip, kaip jie geriausiai geba ir moka. Tai medicininiu požiūriu yra nesuprantama“, – tvirtino LGS vadovas Liutauras Labanauskas.

Inga SMALSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų