Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Ruduo yra tas metas, kai į kelius vis dažniau išbėga įvairūs miško gyventojai, o didžiausią pavojų vairuojantiems kelia didieji žvėrys – briedžiai ir elniai.
Artimiausią savaitę policijos pareigūnai vykdydami prevencines priemones Lietuvos keliuose vairuotojų ne tik prašys pateikti asmens dokumentus, bet ir įteiks dovanėlių – ultragarsinius švilpukus – skirtus gyvūnams atbaidyti.
Lietuvos policija pradėjo akciją „Švilpukas saugo“ siekdama sumažinti transporto priemonių susidūrimų su žvėrimis, kurti saugią aplinką eismo dalyviams ir saugoti gyvūnus.
Gyvūnai migruoja ne tik miškais
„Neretai į Lietuvos gatves ir kelius išbėga laukiniai gyvūnai ir turime tokių atvejų, kai įvyksta susidūrimai. Metas susimąstyti vairuotojams apie tai, kad ruduo, laukiniai gyvūnai“, – kalba policijos departamento Viešosios tvarkos biuro viršininkas Vytautas Grašys.
Auto įvykių skaičius, kurie kyla dėl susidūrimų su laukiniais gyvūnais – itin didelis. Per pastaruosius penkerius metus vairuotojai pateko į bene šešis tūkstančius eismo įvykių, ypač spalį, lapkritį ir gruodį. Pernai šiuo laiku įvyko daugiau kaip 2 000, užpernai – 1 600 susidūrimų su gyvūnais.
„Vėlgi, yra ir sužalotų, turėjome ir žuvusių žmonių. Šiais metais, vien per rugsėjį turime 8 sužalotus žmones būtent susidūrimų atvejais su laukiniais gyvūnais“, – pasakoja Vytautas Grašys.
Gamtininkas Selemonas Paltanavičius ragina vairuotojus dabar būti ypač atidžius, nes vyksta briedžių ir elnių migracija, kuri neapsiriboja tik miškais ir pievomis.
„Briedis kaip gyveno savo miške, taip gyvena, bet žmonės per briedžio miško nutiesė begalę kelių ir dar ne tik nutiesė kelių, bet ir lekia labai greitai“, – aiškina gamtininkas Paltanavičius.
Neapsaugo net tvoros
Nuo stambiųjų miško žvėrių dažnu atveju neapsaugo net magistraliniuose keliuose esančios aukštos tvoros. Kurias, pavyzdžiui, briedis gali įveikti vienu stryktelėjimu.
„Tos tvoros – jos yra, bet nebūtinai jos apsaugo. Per tas tvoras ir pralenda, pasirodo, ir peršoka. Aš negalėjau įsivaizduoti, kad briedis peršoka 3 metrų tvorą apsauginę, bet gali, pasirodo“, – teigia automobilių ekspertas Vitoldas Milius.
Automobilių ekspertas ir keliautojas Vitoldas Milius pataria: jei prieš jūsų automobilį staiga iššoko didelis žvėris, tai turite tik akimirka išvengti susidūrimo ir galimų skaudžių pasekmių.
„Jeigu yra galimybė kažkokiu tai būdu išvengti to tiesioginio smūgio, tai taip, reikia kažkokiu būdu važiuoti į griovį. Žiūrint kas tame griovyje yra, net ir apvirsti, kaip mes iš automobilių sporto pasaulio sakom, kad net apvirsti nėra taip baisu, negu, kad gautum tą tiesioginį stiprų smūgį, kai yra sustojama“, – pasakoja ekspertas Milius.
Geriausia prevencija – paisyti kelio ženklų, įspėjančių apie galima žvėrių migraciją, keliauti kuo lėčiau, ypač tamsiuoju paros metu ir, žinoma, naudoti gyvūnus atbaidančius ultragarsinius prietaisus.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.