Vilniaus apskr. policijos atstovo Tomo Bražėno teigimu, buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 140 straipsnio 1 dalį („Tas, kas mušdamas ar kitaip smurtaudamas sukėlė žmogui fizinį skausmą arba nežymiai jį sužalojo ar trumpam susargdino, baudžiamas viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki metų“).
Vaizdo įrašu socialiniuose tinkluose dalijosi viena pasipiktinusi mama, kurios 14-metį sūnų sostinėje prie Užupio gimnazijos stvėręs už gobtuvo, jėga į gimnaziją tempia žinomas visuomenininkas, Užupio seniūnas bei Gražulio partijos kandidatas į Vilniaus tarybą Sakalas Gorodeckis.
Vaizdo įrašą esą padarė vienas iš dviejų nepilnamečio draugų, su kuriais jie netoli gimnazijos sprogdino petardas. Esą taip Gorodeckis chuliganiškai besielgiančius vaikus sulaikė ir ėmė auklėti. „Tada ji man skambina išsigandus verkdama, kad tu greičiau važiuok, daugiau nieko iš išgąsčio nepasakė. Aš lėkiau iš darbo per kamščius, atvažiavau per 40 kažkur minučių“, – pasakojo vilnietė Monika.
Anot Monikos, vaikas pasakojo, kad kai Gorodeckis dėl petardų sprogdinimo vaikams iškvietė policiją, tuo viskas nesibaigė. Esą seniūnas tempdamas paauglį į mokyklą dar tampė jį už plaukų, kitam jį apginti bandžiusiam draugui esą netgi sudavė.
„O kitam vaikui kliuvo per nosį. Jis bandė apginti mano vaiką, ir bandė ištraukti iš Užupio seniūno rankų“, – sako vilnietė Monika.
Įvykį matę pasakoja ir Užupio gimnazijos mokiniai: „Už kalnieriaus pasiėmė ir tempėsi vaiką. Ir sakė – jūs neturit teisės taip daryt. Ir nusitempė į mokyklą, nemačiau po to daugiau. Po to, atseit, į nosį davė, girdėjau. Trenkė galimai. Mums pasakojo mokytoja tokia.“
O kitas paauglys esą spėjo pasprukti. Vilnietė Monika sako, kad sūnus, laukiant kol atvažiuos policijos pareigūnai, tupėjo įkalintas mokykloje visą valandą, piktinasi, kad Užupio seniūnas jam liepė prie sienos stovėti išskėtus rankas ir kojas. Neleido net atsiliepti mamai.
„Jis verkdamas prašė leisti atsiliepti mamai, jis neleido to padaryti, jis laukė policijos“, – teigia vilnietė Monika.
Seniūno įvykių versija
Smurtu kaltinamas Užupio seniūnas Sakalas Gorodeckis apie įvykį daugiau atskleidė savo „Facebook“ paskyroje. Pasak jo, pastarosiomis savaitėmis teko ne kartą girdėti galingus petardų sprogimus Užupyje.
„Gal kokias tris savaites Užupio gimnazijos apylinkėse, prie Altanos kalno, Užupio skvere dienos metu, dažniausiai popietę, buvo girdimi sprogdinimai ir gana stiprūs, nuaidėdavę per visą Užupį. Sulaukdavau daugelio kaimynų klausimų dėl šių dieninių fejeverkų kilmės ir prasmės“, – „Facebook“ paskyroje rašė S. Gorodeckis.
Seniūnas taip pat pasidalino ir nepilnamečių sulaikymo aplinkybėmis.
„2023 spalio 18 dieną, apie 16:00 valandą vėl liuobtelėjo gimnazijos pusėje. Kaip tik buvau susiruošęs eiti į progimnazijos tarybos posėdį. Užlipus į kalvas buvo aptikti trys vaikėzai. Atsisakė prisistatyti, bandė slėptis, vieną pasigavus, jis besimuistantis buvo atvestas į VUG vidų prie budinčiosios posto. Vienas/trečiasis pabėgo, antrasis jau atsekė paskui. Gimnazijos budinčioji atsisakė kviesti policiją, nes tai atseit būtų gimnazijai nepageidaujamas įvykis“, – rašė S. Gorodeckis.
Seniūnas teigė, kad išsiaiškino nepilnamečių vaikų tapatybes ir kur jie mokosi.
„Tapatybės buvo sutikrintos su [gimnazijos] direktore. Tėveliai, gal jau laikas savo vaikams paaiškinti kokiame mes pasaulyje dabar gyvename ir kiekvienas falšveiksmas gal turėti nepataisomų pasekmių“, – rašė S. Gorodeckis.
Skundų dėl petardų negavo
Nepaisant S. Gorodeckio teiginių, kad Užupio mokyklų teritorijose buvo sprogdinamos petardos, Vilniaus miesto savivaldybės atstovas Gabrielius Grubinskas teigė, jog jokių pranešimų apie petardų šaudymą nei mokyklų teritorijose, nei visame Užupyje, negauta.
„Negavome pranešimų, nei apie petardų šaudymą Užupyje, nei apie petardų šaudymą konkrečiai mokyklų teritorijose“, – sakė G. Grubinskas.
Pirotechnikos (taip pat ir petardų) naudojimą reglamentuoja Lietuvos administracinių nusižengimų kodekso 483 straipsnis. Pagal straipsnį, Civilinių pirotechnikos priemonių įsigijimo, naudojimo tvarkos pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo keturiolikos iki trisdešimt eurų, o nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą nuo trisdešimt iki šešiasdešimt eurų.