Sostinės darželio-mokyklos „Vaivorykštė“ administracija atsisako populiaraus geriamojo vandens „Žalia giria“. Darželio vadovai ir auklėtinių tėvai įtaria, kad būtent nuo šio vandens netikėtai sunegalavo iškart keli vaikai. Tėvai tvirtina, kad jų įtarimus patvirtino ir specialistai, rašo „Respublika“.
Priekaištų „Žalios girios“ tiekėjams prieš kelerius metus turėjo ir viena Vilniaus bendrovė, kai blogai pasijuto iškart šeši jos darbuotojai. Tuo tarpu tiekėjai tvirtina neturį čia ką komentuoti, nes esą visi šie įtarimai – nesąmonė.
Tyrimai nenudžiugino
Vieno iš darželio-mokyklos auklėtinių globėjas „Respublikai“ pasakojo, kad vaikas prastai pasijuto prieš kelias savaites. Netrukus globėjas sužinojo, kad tokiais pat negalavimais – pilvo skausmais, silpnumu, pykinimu – skundžiasi dar keli „Vaivorykštės“ auklėtiniai.
Iš pradžių suaugusieji manė, kad negalavimų priežastis – darželio maistas. Bet vėliau sužinojo, jog maistą valgė daug vaikų, tačiau prastai pasijuto tik keli. Jie savo tėvams pasisakė gėrę įstaigos perkamo geriamojo vandens „Žalia giria“.
Jį tiekianti sostinės bendrovė „Gelsva“ savo interneto svetainėje iki šiol skelbia „akciją mokykloms ir darželiams“. „Pirkite 19 litrų butelį ir vandenį – pompą gausite nemokamai“, – raginama skelbime.
Suaugusieji neskubėjo kelti triukšmo ir panikuoti. Minėtasis globėjas pasakojo paėmęs vandens mėginį ir pateikęs jį Nacionalinės visuomenės sveikatos centro priežiūros laboratorijai (NVSPCL), mikrobiologinių tyrimų skyriui.
„Mėginys buvo paimtas pagal visas taisykles. Po savaitės gavau atsakymą. Cheminė vandens sudėtis buvo normali, tačiau to nepasakyčiau apie biologinio tyrimo rezultatus. Tyrimo protokole nurodyta, esą kolonijas sudarančių vienetų skaičius viename mililitre – 300. O leistina norma turi neviršyti 100“, – tvirtino vyras.
Jo žodžiais, laboratorijos atstovė paaiškino, kad vandens kokybė galėjo suprastėti dėl netvarkingo – arba laiku netvarkomo bei nevalomo – vandens talpyklos įrenginio.
Kaltas aparatas?
„Mes naudojame tą vandenį jau trejus ar ketverius metus. Dabar tokia situacija, kad vienos klasės tėvai atliko tyrimus – ir rezultatai labai blogi. Labai daug virš normos“, – „Respublikai“ teigė „Vaivorykštės“ direktorė Sofija Feldmanienė.
Jos žodžiais, vandens kokybe susirūpinta tuomet, kai vaikai pradėjo sirgti. „Lyg ir keturi vaikai“, – prisiminė direktorė.
Tai gal jie apsirgo nuo netinkamo maisto? „Nuo maisto ne. Jei nuo maisto, tai ir kitose klasėse būtų tokia situacija“, – atmetė S.Feldmanienė.
Jos žodžiais, buvo skambinta vandens tiekėjams, šie esą pareiškė ir patys atliekantys tyrimus. „Bet jie atlieka iš butelio, o juk mes naudojame aparatą. Aparato mes nevalome, neturime teisės – čia jų aparatas. Ir jei jis nešvarus – čia ne mūsų kaltė“, – spėjimais, esą vanduo suprastėjo dėl nevalomo įrenginio, dalijosi S.Feldmanienė.
Paklausta, ko ketina imtis, direktorė patikino, kad darželis atsisako geriamojo vandens. „O ko imsis tėvai, aš nežinau“, – sakė vadovė.
Jai antrino ir minėtasis globėjas. Pasak vyro, vandens tiekėjai aiškino, kad vanduo yra geras. Esą visa ko kaltininkas – pats įrenginys. „Nesiginčiju, vanduo gal ir geras, bet juk įrenginys – irgi jų, todėl jie ir atsakingi. Žinant, kad vandenį geria vaikai, tai tikrai netoleruotina“, – piktinosi globėjas.
Vaikas atsidūrė ligoninėje
Pretenzijų „Gelsvai“ dėl „Žalios girios“ vandens prieš kelerius metus turėjo ir bendrovė „Cargovia“. Tai „Respublikai“ patvirtino įmonės generalinio direktoriaus pavaduotoja Aina Stasiulytė.
„Buvo apsirgę ir mūsų darbuotojai, ir mano vaikas, nes buvo atvykęs čia. Mes išvykome į kelionę, į Laplandiją, dėl vaiko negalavimų teko kelionę atšaukti, vaikas pateko į ligoninę, pragulėjome tris dienas dėl ūmaus pilvo skausmo“, – pasakojo direktoriaus pavaduotoja.
Kadangi kelionė kainavo išties nemažai, ji paprašė „Gelsvos“ bent iš dalies kompensuoti nuostolius. Su draudimo kompanijos darbuotoju atvykęs „Gelsvos“ atstovas, pasak A.Stasiulytės, pareiškė netikintis, kad vaikas apsinuodijo vandeniu, ir nieko kompensuoti neketinantis.
Svečiai, pasak A.Stasiulytės, dar perspėjo: jei ji paviešins šią situaciją, gali sulaukti ieškinio dėl „Gelsvai“ padarytos moralinės žalos.
Vieniems blogai – kitiems gerai
Blogai pasijuto ne tik A.Stasiulytės sūnus, bet ir šeši bendrovės „Cargovia“ darbuotojai. Vadybininkai vienas po kito rašė pareiškimus vadovybei, prašydami leisti kelias dienas neatvykti į darbą „dėl pablogėjusios sveikatos“.
Iš pradžių manyta, jog žmonės apsinuodijo kavinės maistu. Tačiau, kaip teigiama „Gelsvai“ išsiųstoje pretenzijoje, kai viena darbuotoja pasijuto visai blogai ir išsikvietė greitąją, ją išklausinėję medikai įtarė, kad pagal simptomus moters negalavimus galėjo sukelti geriamasis vanduo.
„Ir kitas darbuotojas, kuris taip pat blogai jautėsi, įtarė vandenį, nes apsinuodyti maistu jis negalėjo, kadangi nevalgė kavinėje“, – teigiama rašte.
„Cargovia“ taip pat kreipėsi į NVSPCL. „Gelsva“ informuota, kad nustatytas „normas viršijančių kolonijas sudarančių vienetų skaičius“ bei bakterijos „pseudomonas mendocina“ ir „lactobacillus crispatus“. Bent jau taip nurodoma NVSPCL išvadose.
„Cargovia“ kreipėsi ir į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą. Iš ten gavo atsakymą, kad inspektoriai, aplankę „Gelsvos“ nealkoholinių gėrimų cechą, nustatė, jog geriamasis vanduo gaunamas, filtruojamas ir fasuojamas pagal reikalavimus.
„Teiginiai neatitinka tikrovės“
„Cargovia“ nusiuntė oficialią pretenziją „Gelsvai“, paprašė kompensuoti patirtus nuostolius. Nurodyta suma nebuvo nereali – kiek daugiau nei 10 tūkst. litų.
„Gelsvos“ atsakymas – neigiamas. Su patvirtinimu, kad vanduo rūpestingai išvalomas, atitinka kokybės reikalavimus, todėl negalėjo sukelti jokių negalavimų nei vaikams, nei suaugusiesiems.
„Gelsva“ neįžvelgia pagrindo patenkinti jūsų prašymą, nes jūsų rašte išdėstyti teiginiai, mūsų manymu, neatitinka tikrovės“, – pranešta „Cargovia“. „Gelsvos“ nuomone, „Cargovia“ argumentai dėl patirtos žalos bei vandens tyrimo rezultatų yra „abejotini“ ir „nepagrįsti jokiais įrodymais“.
„Gelsva“ pasiūlė „Cargovia“ kreiptis į teismą su civiliniu ieškiniu dėl žalos atlyginimo. Pasak A.Stasiulytės, nuspręsta to nedaryti. Nutarta, kad per daug kainuotų: ir materialine, ir moraline prasme. „Tiesiog nuo tos dienos mes užmiršome šitą vandenį“, – teigė direktoriaus pavaduotoja.
Tomas Beržinskas
----
„Balsas.lt“ redakciją pasiekė šie dokumentai: