Vaikai, kuriems dėl alkoholio vartojimo taip anksti prireikia psichologų ar kitos srities specialistų pagalbos neslepia, kad jie išgeria iš smalsumo, o kartais tiesiog norėdami pritapti prie geriančių draugų kompanijos. Toks vaikiškas mąstymas iš tiesų glumina, o skaudžią realybę patvirtinančių pavyzdžių netrūksta.
Vien ko vertos antraštės spaudoje: „Alytuje parke rastas girtas dvylikametis“, „Neblaivus ir teisės vairuoti neturėjęs moksleivis Vilkaviškio rajone apsivertė su svetimu automobiliu, nukentėjo kartu važiavęs dešimtokas“, „Mokykloje – girtas moksleivis. Iškviesti tėvai – dar girtesni!“. Tokių skambių antraščių galima būtų prirašyti ne vieną puslapį, bet vien žodžiais pasiekti teigiamų rezultatų neįmanoma.
Tik maža dalis suvokia grėsmę
Psichologė-metodininkė Tatjana Ščiurina pasakojo, kad vaikai, kurie yra atsakingi, motyvuoti kažko pasiekti, sulaukę atitinkamo amžiaus pradeda save analizuoti, jiems kyla klausimų, kodėl pasikeitė jų elgesys ir savijauta pavartojus alkoholinių gėrimų.
„Vaikai, kurie turi atsakingus tėvus, jaučia jų meilę ir rūpestį, kurių dvasinis pasaulis nėra tuščias, alkoholizmo problemą supranta kaip grėsmę. Tačiau neretai nesuvokdami problemos rimtumo, patys elgiasi neapgalvotai. Teko susidurti su tokiais vaikais, kurie nenori už save atsakyti, kurie savęs neanalizuoja, kuriems patogu manipuliuoti kitais, kurie nejaučia tėvų meilės ir dėmesio“, – pabrėžė T. Ščiurina.
Anot psichologės, tokie vaikai nebendrauja, tampa uždari ir tada jiems lengviau pasinerti į alkoholio sukuriamą iliuziją, kuri ardo smegenis ir sukelia didžiulę priklausomybę nuo legalių narkotikų – alkoholio ir tabako.
Balsas.lt kalbinama psichologė pasakojo, kad iš vaikų lūpų tenka išgirsti tris dažniausias priežastis, kodėl jie pradėjo vartoti alkoholį. „Vaikai akcentuoja smalsumą. Spalvingos alkoholio reklamos „duoda savo vaisių“. Tiesiog norima pabandyti. Kita priežastis – troškimas būti įvertintam ir pritapti prie bendraamžių. Ir trečioji – noras pasilinksminti ir atsipalaiduoti“, – pasakojo T. Ščiurina.
Atviras atsakomybės klausimas
Problema itin atvira ir aiški, todėl, kaip įprasta, nuolat ieškoma kaltų. Savaime suprantama, kyla klausimas, kokią atsakomybę dėl alkoholį pradėjusio vartoti vaiko gali prisiimti namai, mokykla ar draugai.
„Visa visuomenė gyvena tokioje aplinkoje, kurioje toleruojamas ir skatinamas alkoholio ir tabako neva „saikingas“ vartojimas, kur nėra galimybės gyventi sąmoningai blaiviai: sportuoti, šokti, dainuoti, tobulėti, mokytis, keliauti, pramogauti ir t.t. be alkoholio ar kitų svaigalų. Vaikas kiekviename savo gyvenimo žingsnyje susiduria su svaigalais“, – tikina T. Ščiurina.
Anot psichologės, net ir atsakingų tėvų šeimose, kur nėra vartojamas alkoholis, kur sąmoningai gyvenama blaiviai, o vaikas auklėjamas dorai, atsakingai ir sąžiningai, puoselėjant dvasinį pasaulį, nėra jokios garantijos, kad jis užaugęs nevartos ir nesisvaigins. Vaikas paprasčiausiai gali neturėti kitos galimybės, nes jis jaus kiemo draugų, mokyklos (netgi pačių mokytojų pavyzdžiai būna netinkami) bei likusios visuomenės spaudimą. O silpnesnis žmogus tokio spaudimo gali neatlaikyti.
„Todėl kalbėti apie atskirų asmenų grupių atsakomybę nėra prasmės. Visa esmė yra ta, kad reikia keisti visuomenės mentalitetą, jog kiekvienas žmogus suvoktų, kur jis yra ir kur eina, kaip gyvena ir kiek toli taip gyvendamas nukeliaus, kokios yra tikrosios žmogiškosios vertybės, prioritetai ir panašiai. Kai visi tą supras, bus galima kalbėti apie atsakomybę už vaikų svaiginimąsi“, – pabrėžė Balsas.lt pašnekovė.
Svarbi socialinė reklama
Psichologė T. Ščiurina įsitikinusi, kad kaip alternatyva paplitusiai alkoholio reklamai turi būti atkreiptas didelis dėmesys į socialinės informacijos sklaidą.
„Vaikai turi gyventi realiame, o ne iliuzijų, pasaulyje. Turime siekti, kad vaikai sportuotų, siektų rezultatų, laimėjimų, lavintų savo gebėjimus, dvasingumą, draugiškumą. Ir tada jie pajaus tą laimę, meilę ir pagarbą kitiems žmonėms. Pagarbą galima užsitarnauti, o ne išsireikalauti. Kai vaikas gyvens realiame gyvenime be stimuliuojančių ar svaiginančių psichiką dopingų, tada jis galės atsakyti už save ir bus laimingas“, – sėkmės formulės viziją pristatė T. Ščiurina.
Specialiai Balsas.lt skaitytojams: Komentaro laukelyje užduokite jums aktualius su šia tema susijusius klausimus – apie alkoholio vartojimą, galimybes mesti šį žalingą įprotį ar požymius, kurie jums kelią nerimą dėl jūsų pačių artimųjų problemų. Į jūsų klausimus atsakys psichologė-metodininkė Tatjana Ščiurina. Anonimiškumą garantuojame.
Taip pat skaitykite: