Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė teigia, kad globos namuose gyvenančių vaikų sveikata tikrinama tik formaliai.
R. Šalaševičiūtės inicijuotas tyrimas parodė, kad dažnai vaiko globos (rūpybos) plano peržiūroje ir globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymo akte duomenys apie vaiko sveikatos būklę užpildomi formaliai, nesivadovaujant sveikatos priežiūros specialistų išvadomis, nes šiai informacijai pagrįsti nereikalaujama medicininių dokumentų. Todėl, kontrolierės nuomone, tokia informacija neatspindi realių vaiko sveikatos poreikių ir nėra pakankamai išsami, pranešė Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga.
Tyrimas buvo inicijuotas atsižvelgus į Pasaulio lietuvių bendruomenės pateiktą informaciją dėl galimai netinkamai organizuojamos sveikatos priežiūros nepilnamečiams, gyvenantiems vaikų globos įstaigose bei vaikams, kurie yra įtraukti į galimų įvaikinti vaikų sąrašus.
Kontrolierė, kaip teigiama pranešime, susirūpinusi ir dėl valstybės globojamų vaikų odontologinės priežiūros. Dažniausiai vaikas odontologijos kabinete apsilanko tik tuomet, kai skauda dantį.
R. Šalaševičiūtė siūlo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai išsamiai ištirti globos namų auklėtinių sveikatos priežiūros organizavimą bei vaiko laikinosios globos (rūpybos) nuostatuose ir Vaiko globos nuostatuose įtvirtinti, kad sveikatos būklės ir odontologų tikrinimų duomenys būtų atnaujinami kartą per metus.
Pasak kontrolierės, būtina įtvirtinti privalomą sveikatos priežiūros specialisto etatą socialinės globos įstaigose.
Tyrimo išvadose taip pat nurodyta, kad įvaikinimo apskaitos Lietuvoje tvarkoje reikėtų įtvirtinti nuostatą, kuri nurodytų prie Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai pateikiamos informacijos apie galimą įvaikinti vaiką pateikti medicininių dokumentų, pagrindžiančių įrašus, kopijas.
Vaiko teisių apsaugos kontrolierė rekomendavo sveikatos apsaugos ministrui parengti Sveikatos priežiūros socialinės globos įstaigose tvarkos aprašą ir papildyti sveikatos apsaugos ministro 2000 metų gegužės 31 dienos įsakymą „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ nuostata, reglamentuojančia kasmetinį vaikų (nuo 6 metų) burnos sveikatos būklės įvertinimą.