• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Laimėjusios Seimo rinkimus partijos subūrė koaliciją, kurią sudaro TS (Tėvynės sąjunga), TPP (Tautos prisikėlimo partija), liberalų partijos – Liberalų sąjūdis bei Liberalų ir centro sąjunga (LiCS), ir baigė pasidalinti vyriausybės vadovų postus bei paskirti ministerijų vadovus. Dažnai šį darinį politikos apžvalgininkai, komentatoriai ir patys koalicijos partneriai vadina centro dešinės koalicija. Taip pat pažymima, kad dabartinė (kadenciją baigianti) koalicija yra centro kairės. Štai pavyzdžiui, S.Spurga nesupranta, kodėl naujojo Seimo dauguma vadinama centro dešinės ir siūlo ją vadinti tiesiog dešinės koalicija, nes nemato joje centro. Mano nuomone, dažnai nesusimąstoma, ką tas centras reiškia ir kurioje politinės ašies vietoje jis yra.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmiausia, reikėtų susitarti dėl politinio spektro sandaros. Manau, kad pakankamai gerai tai nupiešė Norberto Bobbio knygoje „Kairė ir dešinė politinė skirtis“. Pasak jo, politinį spektrą sudaro iš eilės einančios kairė, centro kairė, centro dešinė ir dešinė. Į politinio spektro centro dalį patenka partijos, kurių ideologija pritaria demokratinei sistemai. O už centro ribų pakliūna įvairūs autoritarinių režimų šalininkai, todėl centro kairei galima priskirti socialdemokratinę ideologiją, o centro dešinei - konservatorių bei liberalų ideologijas.

REKLAMA

Iš tokio suskirstymo matome štai ką: jokio abstraktaus ideologinio centro nėra, aišku, ir negali būti, nes tai reiškia tuo pačiu būti ir kairiuoju, ir dešiniuoju, t.y. prieštarauti pačiam sau. Gali būti centro kairė arba centro dešinė, o ne vienas ir kitas tuo pat metu, todėl sunku suvokti partijas, kurios savo ideologiją apibūdina kaip centristinę (tai tiktų su tam tikromis išlygomis TPP, Lenkų rinkimų akcijai bei Tvarkai ir Teisingumui) arba net save vadina centristais (LiCS ir neparlamentinė Lietuvos centro partija). Tokios partijos yra pasmerktos ideologiniam blaškymuisi ir savo tapatybės paieškoms, bet gali tapti „puikios“ valdžios partijos. Tą sėkmingai demonstruoja LiCS, esanti dabartinėje koalicijoje su LSDP(LDDP) ir būsianti koalicijoje su TS. Labai tikėtina, kad esant palankiai progai taip pasielgtų ir TPP - vien ko verti teigiami A.Valinsko pasisakymai apie progresinius mokesčius, bet TPP nuėjo į koaliciją su TS ir liberalais. Suprask, kad, atseit, centro kairiąsias ir dešiniąsias partijas vienija kažkoks abstraktus centras. Tokiu būdu išplaunami bet kokie parlamentinių partijų ideologiniai skirtumai (atseit tokių net nėra, nes visada yra centras ir todėl galima susitarti) ir belieka labai patogiai kalbėti tik apie postus.

REKLAMA
REKLAMA

Manau, kad visos į naująjį Seimą patekusios ir dabar esančios politinės partijos bent formaliai pritaria demokratinei sistemai, todėl būsimą valdančiąją koaliciją tikrai reiktų „palikti“ be centro ir ją vadinti tiesiog dešinės koalicija. Žinoma, klausimas, kiek ji iš tikrųjų vykdys dešiniąją politiką, lieka neatsakytas, nes koaliciją sudaro „sisteminėms“ (tokiomis galima pavadinti TS ir LSDP(LDDP)) partijoms tinkantys LiCS bei potencialiai tinkantys TPP bei pati Tėvynės sąjunga, nesusigaudanti, ar ji priskirtina konservatoriams, ar krikščionims demokratams su tautininkų prieskoniu.

Atrodo, kad būsimąją valdančiąją koaliciją galime vadinti įvairiai - ir centro dešinės, ir tiesiog dešinės, nes šiuo atveju tai reiškia tą patį. Tačiau vartodami sąvoką “centro dešinės” susimąstykime, ką tuo centru pabrėžiame - ar partijų teigiamą požiūrį į demokratinę sistemą, ar tiesiog politinės prostitucijos galimybę.



Vaidas Nagreckis yra Lietuvos socialdemokratų sąjungos (LSDS) narys

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų