Darbiečiams pradėjus gilintis į abejotinus Demokratinės politikos instituto (DPI) bei Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) santykius, išaiškėjo visa virtinė sąsajų tarp DPI, dabartinės Vyriausybės ir Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų (TSLKD) partijos, kurios sustiprino įtarimus, kad ŠMM skelbtas 2,5 mln. Lt konkursas, kurį laimėjo DPI, galėjo vykti neskaidriai. Šiems įtarimams pagrįsti norėčiau pateikti kelis iškalbingus faktus, kurie išaiškėjo nagrinėjant šią istoriją.
Pagal priemonę „Švietimo kokybės užtikrinimo sistemų stiprinimas“ Švietimo ir mokslo ministras patvirtino įsakymą, kuris skelbia, kad DPI projektui „Nacionalinės Lietuvos aukštųjų mokyklų ir aukštųjų mokyklų pagal aukštojo mokslo studijų krypčių grupės ir/arba kryptis reitingavimo sistemos sukūrimas ir įdiegimas“ skirtas 2,5 mln. Lt finansavimas. DPI šiame projekte ketina dalyvauti su dar 8 partneriais: Asociacija „Žinių ekonomikos forumas“, Viešosios politikos institutu, Lietuvos katalikų mokslo akademija (LKMA) bei dar 5 dalyviais: Moksleivių akademija, moksleivių sąjunga, Jaunųjų mokslininkų sąjunga, Lietuvos pramoninkų konfederacija bei Vilniaus miesto ir apskrities verslininkų ir darbdavių konfederacija. Dauguma šių organizacijų vienaip ar kitaip susijusi su DPI ir TSLKD. Be to, nemažai žmonių, susijusių su DPI ir konkurse dalyvaujančiomis organizacijomis, dirba Vyriausybėje ir galėjo dalyvavauti rengiant minėtą konkursą bei įtakoti jo rezultatus.
Konkursą inicijavusios ŠMM viceministrė Nerija Putnaitė yra nuolatinė DPI projektų dalyvė, ŠMM mokslo ir technologijų departamento direktorius Albertas Žalys yra „Žinių ekonomikos forumo“ narys, o ministro patarėjas Paulius Vaidotas Subačius yra Lietuvos katalikų mokslo akademijos vadovas.
Šalies premjeras, TSLKD pirmininkas Andrius Kubilius — DPI steigėjas, valdybos narys, o taip pat „Žinių ekonomikos forumo“ steigėjas. Dauguma A. Kubiliaus aplinkos žmonių — DPI ekspertai arba analitikai: ministro pirmininko patarėjas Kęstutis Škiudas — DPI ekspertas, DPI valdybos narys, vienas iš DPI interneto portalo www.politika.lt savininkų ir „Žinių ekonomikos forumo“ narys; ministro pirmininko patarėjas Jonas Survilas — buvęs DPI vyresnysis analitikas; ministro pirmininko patarėjas Liutauras Kazlavickas — DPI ekspertas, ruošęs aukštųjų mokyklų reitingus; ministro pirmininko patarėjas Virgis Valentinavičius — DPI ekspertas; ministro pirmininko sekretoriato vadovė Vaida Jauniškienė — buvusi „Žinių ekonomikos forumo“ vadovė. A. Kubiliaus visuomeninis patarėjas Edgaras Leichteris „Žinių ekonomikos forumo“ vadovas.
Seimo Švietimo ir mokslo komiteto narys, aktyvus TSLKD partijos veikėjas Mantas Adomėnas, remiantis pateikta viešųjų ir privačių interesų deklaracija — esamas DPI prezidentas ir valdybos narys, neneigia dalyvavęs ruošiant paraišką, be to, jis aktyviai dalyvavo įstatymų, palankių minėtoms organizacijoms, kūrimo procese. 2009 m. vasario 23 d. M. Adomėnas užregistravo Mokslo studijų įstatymo pataisas, pagal kurias ŠMM skirtų lėšas mokslininkus ir specialistus rengiantiems nevalstybiniams mokslinių tyrimų institutams. Tokių institutų nėra daug, o du iš jų yra DPI partneriai: Lietuvos katalikų ir mokslo akademija bei Viešosios politikos ir vadybos institutas. Tikėtina, kad ir DPI save bandytų pristatyti kaip Mokslinių tyrimų institutą ir pats pretenduoti į valstybės lėšas.
2009 m. kovo 12 d. M. Adomėnas užregistravo dar vieną pataisą, pagal kurią DPI partnerį — Lietuvos katalikų ir mokslo akademiją — Valstybės įsipareigoja remti Vyriausybės nustatyta tvarka. Šių metų gegužės pabaigoje M. Adomėnas ir DPI paskelbė savo atlikto aukštųjų mokyklų reitingavimo rezultatus. Parlamentaras teigė, kad rengiant konkursą bendrovei nemokėta, nes paskelbti reitingai nėra konkursinio projekto dalis. Tuo metu ŠMM atstovai teigė, kad paskelbti valstybinių universitetų bei valstybinių ir nevalstybinių kolegijų reitingai yra jau atlikta projekto dalis, nors už šį darbą kol kas pinigai nepervesti.
Aukštųjų mokyklų reitingus atlikusi tyrimų bendrovė „Macroscope“ įregistruota Savičiaus 13/Augustijonų 2, Vilniuje — tai tas pats pastatas, kurį Lietuvos katalikų mokytojų sąjungos vadovė Elena Valerija Žaidienė (A. Kubiliaus uošvė) neteisėtai įregistravo savo vardu.
Nors šalyje jau pradėtas aukštųjų mokyklų tinklo optimizavimo procesas, o aukštųjų mokyklų skaičius turėtų palaipsniui mažėti; nors egzistuoja pasaulio ir Europos universitetų reitingavimo praktika; nors pasirodė informacija, kad ES jau rengia universitetų reitingavimo taisykles, kurios galios visoje Europos sąjungoje — ŠMM klerkams tai nė motais. Jie lengva ranka skiria 2,5 mln. Lt. neaiškiam projektui, kuri turės įvykdyti su Vyriausybės nariais ir valdančiąja koalicija glaudžiai susijusi organizacija. Iš pirmo žvilgsnio tai galima įvertinti kaip neatsakinga aplaidumą, tačiau pradėjus gilintis į visas šios istorijos peripetijas, mintyse nuskamba žymi konservatorių patriarcho Vytauto Landsbergio frazė „o kas galėtų paneigti, kad ...“.
DPI ryšiai su TSLKD iki šiol buvo vieša paslaptis, tačiau apie tikruosius santykius tarp šio instituto ir dabar valdžioje esančios, daugumą Seime turinčios partijos buvo žinoma mažai. Aukštųjų mokyklų reitingavimo konkurso sąlygų paviešinimo aplinkybės pakėlė paslapties skraistė, kuri dengė faktinius ryšius tarp DPI, TSLKD ir dabartinės Vyriausybės. Seimo Darbo partijos frakcija kreipėsi į Seimo Antikorupcijos komisiją ir Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK), kad jos ištirtų, ar pagrįstai ir skaidriai DPI laimėjo ŠMM skelbtą konkursą. Ar po atliktų tyrimų nepaaiškės, kad visos šios organizacijos tebuvo akių dūmimas, skirtas pridengti neskaidrų TSLKD partijos finansavimą?