Seimo opozicijos lyderis, Darbo partijos frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys užregistravo Gamtinių dujų įstatymo pataisas, įvedančias daugiau tvarkos dujų tiekimo rinkoje. Darbietis siūlo įstatyme nustatyti, kad dujų tiekimo veikla gali verstis tik tokios įmonės, kurios atitinka bent vieną iš keturių kriterijų: daugiau kaip pusę įmonės akcijų kontroliuoja Lietuvos valstybė; įmonė užsiima gamtinių dujų gavyba; įmonė gamtines dujas perka savo reikmėms; įmonė turi skirstomuosius dujotiekio tinklus nuosavybės teise iki gamtinių dujų paskirstymo vartotojams.
Anot Seimo darbiečių seniūno, siūlomo projekto tikslas — įvesti daugiau tvarkos ir skaidrumo gamtinių dujų tiekimo rinkoje. „Teikiamos pataisos leis atsisakyti gamtinių dujų tiekimo tarpininkų ir taip sumažins gamtinių dujų tiekimo sąnaudas vartotojams. Preliminariais skaičiavimais, Seimui pritarus mano siūlomoms pataisoms, Lietuvos gyventojai galės sutaupyti ne vieną šimtą milijonų litų, kuriuos dabar turi mokėti dujų tiekimo tarpininkams“, — teigia V. Gapšys.
Šiuo metu galiojančiame gamtinių dujų įstatyme yra nustatyta, kad dujų tiekimo įmonė, tai įmonė, kuri verčiasi dujų tiekimo veikla, tačiau nenurodo konkrečių kriterijų, kokios įmonės gali tiekti dujas, taip sudaromos galimybės įvairiems tarpininkams pelnytis Lietuvos vartotojų sąskaita. Priėmus V. Gapšio pataisas, bus aiškiau apibrėžta, kokios įmonės galės verstis gamtinių dujų tiekimo veikla.
„Esame įsitikinę, kad šiuo metu gamtinių dujų rinkoje veikiantys tarpininkai yra nereikalinga grandis, kuri tik didina tiekiamų gamtinių dujų kainą vartotojams. Aiškiai apibrėžus kriterijus, kuriais remiantis būtų nustatoma, kokios įmonės gali verstis gamtinių dujų tiekimo veikla, mes išvengsime nereikalingos painiavos šioje rinkoje ir įvesime daugiau ekonominės logikos. Tikiu, kad šiam įstatymui turėtų pritarti dauguma Seimo narių, nes Lietuva ir jos žmonės iš karto galės pajusti apčiuopiamą pataisų naudą ir sutaupyti nemažai pinigų. Be to, kaip žinia, Vyriausybė ruošiasi bylinėtis su „Gazpromu“, o teisininkų paslaugos tokiose bylose kainuoja nemažai pinigų, tad dalį sutaupytų lėšų būtų galima panaudoti ir šio bylinėjimosi išlaidoms padengti“, — mano Seimo opozicijos lyderis.
Jeigu Seimas pritars V. Gapšio pataisoms, jos įsigalios nuo kitų metų pradžios.