Penktadienį Valdovų rūmus aplankęs Lietuvos Prezidentas teigė, jog nebereikia daugiau diskutuoti apie jų tikslingumą. V. Adamkus siūlė pasirūpinti, kad šis statinys tarnautų šalies žmonėms.
„Mes turime rūmus, jie stovi, yra realybė. Dabar turime žiūrėti, kaip tie rūmai tarnaus Lietuvos žmonėms, Lietuvos istorijai, kaip jie reprezentuos Lietuvą. Apie jų tikslingumą, reikalingumą - tas klausimas yra užbaigtas“, - penktadienį po apsilankymo Valdovų rūmuose žurnalistams kalbėjo V.Adamkus.
Šalies vadovas domėjosi, ar atkuriami rūmai bus autentiški, kaip jie bus įrengti, kam naudojami.
Apžiūrėjęs statybas, V.Adamkus teiravosi, kaip panaudojamos lėšos, ar bus spėta darbus užbaigti iki 2009-ųjų - Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečio jubiliejaus.
„Tai, ką aš mačiau, yra įspūdinga. Aš manau, kad rūmai bus išbaigti galimai arčiau autentikos, kaip šiandien buvo pristatyta. Tai Lietuvos istorijos laikotarpių atkūrimas. Jie turės tarnauti Lietuvos ateities kartoms“, - sakė V.Adamkus.
Lietuvos vadovas išreiškė viltį, kad rūmai ir jų interjeras bus atkurti kuo autentiškesni ir pasiūlė baldus pirkti ne tik antikvariatuose, bet ir gaminti to laikmečio baldų kopijas.
„Tokia patirtimi buvo pasinaudota Prezidento rūmuose, kurioje meistrai baldus atkūrė pagal istorinius jų pavyzdžius“, - sakė V.Adamkus.
Jį lydėjęs kadenciją baigęs prezidentas, rūmų atstatymo iniciatorius Algirdas Brazauskas tikisi, jog visi darbai bus užbaigti laiku.
„Dabar atlikta apie 60 proc. to, kas turi būti padaryta iki 2009 metų liepos 6 dienos. Labai sudėtingi projektavimo darbai, tai unikalus projektas“, - sakė A.Brazauskas.
Pasak jo, pagrindinės kliūtys - įvairūs ginčai ir nesutarimai - pastaruosius dvejus metus stabdę darbą, dabar jau išspręsti, tad dabar belieka tik dirbti.
Anot A.Brazausko, iki 2009-ųjų turėtų būti užbaigtas pietinis, reprezentacijai skirtas korpusas, vakarinis korpusas bei rūmų kiemas.
„Kai kurios salės vėliau turės būti detaliau dekoruojamos. Tobulinimui ribų nėra. Pažiūrėkime, kas darėsi Varšuvos Karalių rūmuose, kas buvo Krokuvoje. Ten dešimtmečiais vyksta rekonstrukcija, atstatymo darbai, tobulinimas“, - kalbėjo A.Brazauskas.
Pasak jo, šiuo metu patvirtinta statybos darbu sąmata siekia 200 mln. litų, tačiau ši suma dar gali augti.
„Tokie objektai sąmatų neturi. Tai nacionalinis objektas. Kur bedursi kastuvu, vis kas nors naujo atkasama. Pamatuoti labai sunku“, - sakė jis.
Anot A.Brazausko, Valdovų rūmai bus daugiafunkcinis kultūros centras.
„Čia ne tik muziejus bus, bet ir teatras, edukacinė dalis, ir reprezentacinė, ir kultūrinė. Rūmuose aktyvus gyvenimas vyks - įvairūs koncertai, jubiliejai, pagerbimai, valstybinės šventės, apdovanojimai čia gali būti teikiami“, - sakė A.Brazauskas.
Nuo kitų metų ruošiamasi formuoti atskirą, Kultūros ministerijai pavaldų padalinį, kuris rūpinsis rūmų statyba, jų įrengimu ir eksploatacija.
Lietuvos valdovų rūmų atkūrimo darbai oficialiai prasidėjo 2002 metais. Prieš 200 metų nugriauti Vilniaus žemutinės pilies Valdovų rūmai yra atkuriami virš 1987-2001 metais atkastų rūmų liekanų. Tai Vilniaus pilių komplekso sudėtinė dalis - kunigaikščių rūmai, stovėję tarp Katedros ir Pilies kalno. Rūmai susideda iš keturių korpusų su uždaru kiemu.