Valdas Adamkus Kijeve rengiamame energetikos saugumo viršūnių susitikime paragino plėtoti pradėtus energetikos projektus ir stiprinti energetikos saugumą regione
Kalbėdamas plenarinėje susitikimo sesijoje, Lietuvos vadovas pabrėžė, kad šiandien energetika yra ne tik pats svarbiausias, bet ir reikalaujantis ypač skubių sprendimų tarptautinės politikos klausimas, o diversifikuoti energijos tiekimo šaltiniai, politinis ir ekonominis stabilumas, klimato kaita, alternatyvūs energijos ištekliai, naftos kainos, tvarus ekonomikos augimas yra glaudžiai tarpusavyje susiję dalykai.
„Pastaruoju metu Lietuva daug nuveikė, kad taptų dar atsakingesne partnere energetikos srityje, - sakė prezidentas. - Mes aktyviai sprendžiame ES „energijos salos“, kuriais priklauso ir Baltijos valstybės, problemą. Tai iliustruoja ir energijos tiltų į Lenkiją ir Švediją projektai“.
Bendra Lietuvos ir Lenkijos įmonė, kuri statys Lietuvą ir Lenkiją jungsiantį energijos tiltą buvo įkurta prieš penkias dienas. Tačiau, Prezidento nuomone, būtina plėtoti ir kitus perspektyvius energetikos projektus.
„Nuosekli ir didžiulė pažanga plėtojant kitą komerciškai perspektyvų projektą – energijos tiltą į Švediją – būtų aiškus ir stiprus signalas Europai, kad Lietuva ir jos partneriai rimtai žiūri į „energijos salų“ problemą, - pabrėžė Lietuvos vadovas. - Be to, mes rengiamės Lietuvoje statyti naują atominę elektrinę ir dirbame šia kryptimi. Šis projektas padės išspręsti galimo elektros energijos stygiaus regione problemą ir paįvairins energijos šaltinius. Tikiuosi, kad, glaudžiai bendradarbiaudami su partneriais, šį projektą įgyvendinsime laiku“.
V. Adamkus teigiamai įvertino kitų Baltijos ir Juodosios jūros regiono šalių iniciatyvas, kuriomis siekiama padidinti Europos energetikos saugumą ir pasveikino siekį parengti esminius energetikos saugumo principus.
„Pritariu šioms pastangoms ir džiaugiuosi Ukrainos iniciatyva parengti esminius energetinio saugumo principus, kuriais remiantis būtų formuojama energetikos politika visoje Baltijos, Juodosios ir Kaspijos jūros erdvėje“, - teigė Lietuvos vadovas.
Šalies vadovas mano, kad bendras pastangas vystant energetikos projektus ir stiprinant energetinį saugumą, reikėtų nukreipti konkrečiomis kryptimis. Visų pirma, regiono šalys turi prisiimti atsakomybę ne tik už savo, bet ir už viso regiono energetikos saugumo politiką.
„Turime toliau propaguoti esminius principus, suformuluotus Energetikos chartijos sutartyje ir pakartotus Vilniaus energetikos saugumo konferencijos išvadose, - sakė V. Adamkus. - Šie principai – tai skaidrumas, abipusis pasitikėjimas, abipusiškumas, nediskriminavimas, konkurencija ir kiti“.
Lietuvos vadovas pabrėžė, kad būtina stengtis bendrą ES reguliavimo sistemą plėsti tolyn į Rytus ir sėkmingai baigti derybas su Turkija, Ukraina ir Moldova. Taip pat būtina siekti šių valstybių tapimo visateisėmis Energetikos bendruomenės narėmis ir skatinti šią bendruomenę plėstis iki Pietų Kaukazo, kas padėtų užmegzti stabilius ir prognozuojamus santykius su ES kaimyninėmis šalimis.
„Ketvirtas konkretus žingsnis, kurį mūsų šalys galėtų žengti – tai tolesnis naftotiekio Odesa–Brodai–Plockas–Gdanskas tiesimas, - pažymėjo prezidentas. – Sėkmingai įgyvendinus šį projektą, atsivertų realios galimybės naftą iš Kaspijos jūros gabenti tiesiai į Europą“.
Valstybės vadovo nuomone, labai svarbu, kad į šį projektą būtų įtrauktas Azerbaidžanas, kuris yra svarbiausias naftos tiekėjas. Prezidentas V.Adamkus pabrėžė, kad turėtume siekti plačios Europos Sąjungos energetinės partnerystės su Juodosios ir Kaspijos jūros šalimis.
„Energetikos klausimai yra mūsų laikų didžiausias iššūkis. Jam, kaip ir kitiems svarbiems iššūkiams, tokiems kaip Europos atstatymas po karo ar dešimtojo dešimtmečio demokratiniai pokyčiai, reikia kitokios valstybių mąstysenos ir veiksmų, - sakė Lietuvos vadovas. - Žvelgdamas atgal į Europos Sąjungos ir Krokuvos iniciatyvos šalių pastaraisiais metais padarytą pažangą, manau, kad galėsime atremti šį iššūkį ir sukurti saugesnį, stabilesnį ir turtingesnį žemyną nuo Lisabonos iki Astanos“.
Baigiantis plenariniam posėdžiui, viršūnių susitikimo dalyviai priėmė ir paskelbė bendrą deklaraciją.
Kijevo energetikos saugumo konferencijoje, kartu su V. Adamkumi, dalyvauja Azerbaidžano, Gruzijos, Estijos, Latvijos ir Lenkijos prezidentai, Europos energetikos komisaras Andris Piebalgsas ir aukšto rango vadovai iš kitų valstybių.
Į Vilnių Prezidentas V.Adamkus grįš penktadienį vakare.