Daugėjant sunkiai besiverčiančių šeimų ir esant laisvai Euroerdvei, gali daugėti vaikų pardavimo ir pirkimo atvejų. Tokie nusikaltimai nelengvai išaiškinami ir, manoma, nedažni. Tačiau, kaip matyti iš teismų praktikos, Baudžiamojo kodekso straipsnis dėl vaiko pirkimo ar pardavimo nėra tik dėl visa ko.
Išsiuntė į Londoną
Dėl vaiko pardavimo dabar tenka atsakyti ir anksčiau su teisėsauga problemų turėjusiems kauniečiams Vytautui Rutkauskui (27 m.) ir Algiui Čepuliui (44 m.), pravarde Montana.
Neseniai Kauno apygardos teismo paskirtas po 5 su puse metų laisvės atėmimo bausmes abu atlieka jau nuo pernykščio kovo, kai tik buvo sulaikyti kaip įtariamieji.
Šie kauniečiai kategoriškai neigia kaltinimą pardavus kaunietę Mariją (17 m.). 2008-ųjų pradžioje prievarta pasiųstą dirbti prostitute į Londoną nepilnametę iškart perėmė ir dirbti prostitute nuo pirmos dienos vertė užsieniečių pora.
V. Rutkauskas bei A. Čepulis tvirtino tik padėję pažįstamai merginai, norėjusiai dirbti užsienyje, išvykti iš Lietuvos. Esą net nepažįstantys Anglijoje gyvenančių Marinos Donskich ir Rafaelio Garibovo, kurie „globojo“ lietuvaitę Mariją. Tačiau V. Rutkausko mobilusis telefonas begėdiškai išdavė, kad jame įvestas vardas „Rafikas“ pasiekiamas tokiu pat numeriu, kokį iš R. Garibovo Anglijoje buvo gavusi ir nepilnametė Marija, įpareigota su juo susisiekinėti.
Beje, M. Donskich bei R. Garibovas dėl to, kad įtraukė Mariją į prostituciją ir iš to kurį laiką pelnėsi, dar nenubausti – tyrimas dėl jų nusikaltimo išskirtas į atskirą.
Svajojo apie gerą uždarbį
Marija – varganai gyvenančios kaunietės dukra. Jeigu ne „Carito“ darbuotojų pagalba, šiandien merginos gal jau net ir nebebūtų.
Ištraukta iš kelis mėnesius trukusios sekso vergijos Anglijoje, Marija iki šiol gyvena kankinama depresijos, vengia žmonių, tapusi nepatikli, uždara. Anot specialistų, kokios „Londono pasekmės“ merginos laukia ateityje, numatyti negalima.
Vos ištrūkusi iš minėtųjų sąvadautojų priežiūros, Marija pareigūnams liudijo nuosekliai, vėliau tai patvirtino teisme, todėl jos tiesa nesuabejota.
Pasak Marijos, tuo metu ji, septyniolikmetė, buvo pabėgusi iš namų, nes norėjo būti savarankiška. Merginą viliojo gerai apmokamas darbas užsienyje. Tai sužinojęs V. Rutkauskas šiai savo brolio Ernesto draugei pasiūlė padėti įgyvendinti jos svajonę – įdarbinti užsienyje padavėja.
Marija nutraukė ryšius su mama, galinčia drausti kelionę į užsienį, apsigyveno V. Rutkausko bute ir laukė žadėto išvykimo dienos.
Žinojo, kur važiuoja
Išvykimo išvakarėse mergina iš to paties V. Rutkausko ir jo bendrininko A. Čepulio staiga sužinojo, kad Londone dirbs ne padavėja, o prostitute. Marija nesutiko, priešinosi, tačiau įbauginta turėjo nusileisti – bilietas jau buvo nupirktas, dėl „darbo“ sutarta.
Tik vėliau Marija teigė supratusi, iš kur tomis dienomis bedarbio ir invalido V. Rutkausko bute atsirado krūva iki tol nematytų pinigų. Tai – užmokestis už ją, į Londoną parduotą gyvąją prekę.
Marija neslėpė, kad, autobusui išriedėjus iš Kauno, vėliau ji dar galėjo sustoti ir išlipti, tačiau labai bijojo, anot jos, žiauraus V. Rutkausko, kuris anksčiau jau buvo ją sumušęs.
Londone Mariją, kaip ir žadėta, pasitiko pora, nugabeno į butą ir dar tą patį vakarą nurodė suteikti lytines paslaugas dviem klientams. „Darbas“ įsivažiavo...
„Globėjas“ R. Garibovas, paliepęs vadinti jį „tėčiu Londonu“, sužinojęs, kad lietuvaitė – nepilnametė, skubiai pakeitė jos pasą (nelegaliai). Jis taip pat nufotografavo Mariją ir nuotraukas įdėjo į internetą, kad sulauktų daugiau klientų.
„Aš tuo metu buvau labai sutrikusi, apgauta žmonių, kuriais tikėjau, nemačiau gyvenimo prasmės, nebeturėjau jokių tikslų, nežinojau, ko noriu iš gyvenimo, – atviravo laisvę jau atgavusi Marija. – Svarbiausia – aš jaučiausi esanti priklausoma nuo tų abiejų vyrų, jų labai bijojau. Viskas praeitin pradėjo pamažu grimzti tik tada, kai jie buvo suimti“.
Sielos žaizdoms gydyti Marijai iš jos pardavėjų priteistas 50 000 litų ieškinys.
Paklausios – nuo skurdo bėgančios merginos
Kaip minėta, abu Mariją pardavę kauniečiai nuteisti už vaiko pardavimą. Už tokį nusikaltimą numatytas laisvės atėmimas nuo 3 iki 12 metų. Taigi V. Rutkauskui su A. Čepuliu atseikėta gana švelniai. Be to, jie tikisi, kad aukštesnės pakopos teismas juos gali ir išteisinti, nes momentas, kai buvo perduoti pinigai už gyvąją prekę, neužfiksuotas – tik menamas.
Beje, V. Rutkauskas dar pripažintas esąs kaltas ir dėl narkotikų, kurie buvo aptikti per kratą jo bute, platinimo, tačiau šis nusikaltimas bausmės jam nepadidino.
Straipsnis „Vaiko pardavimas“ teismų praktikoje taikomas retai. Kur kas dažnesnis yra labai panašus nusikaltimas – prekyba žmonėmis.
„Šią problemą reikia spręsti stiprinant Valstybės sienos apsaugos tarnybos, policijos, Vaiko teisių apsaugos tarnybos, nevyriausybinio sektoriaus bendradarbiavimą. Tik tada, manau, mažės grėsmės neteisėtai išvežti vaikus ir įtraukti į nelegalų darbą, prostituciją ar išnaudojimą pedofilijos tikslais“, – įsitikinusi Lietuvos „Carito“ projekto „Pagalba prostitucijos ir prekybos moterimis aukoms“ koordinatorė Kristina Mišinienė.
Anot jos, nepilnametės merginos dažniausiai apgaule išvežamos į užsienį dirbti prostitutėmis. Suteneriai ieško tokių nepilnamečių, kurios jau nebe pirmą kartą pabėga iš namų, taip pat paauglių iš vaikų globos įstaigų.
Kad apie šviesią kasdienybę tik pasvajoti galinčios vargšės merginos labai rūpi nusikaltėliams, ieškantiems sekso vergijos „darbininkių“, tvirtina ir ilgametė Marijampolės policijos tyrėja Aldona Vilkienė, prieš keletą metų padėjusi išardyti prekeivių žmonėmis tinklą, pasiekusi, kad šių nusikaltėlių aukos nebijotų liudyti teisme. „Lengvai pažeidžiamos, patiklios, be užtarėjų ir gynėjų, norinčios ištrūkti iš skurdo, sugundomos pamojus net ir spalvingesniu, prabangesniu drabužėliu“, – taip apie prekeivių žmonėmis apgautas merginas tuokart sakė policininkė.
Kaip „Akistatai“ tvirtino kalbintieji pašnekovai, įstojus į Europos Sąjungą, bylų dėl nepilnamečių išvežimo į užsienį, siekiant įtraukti į prostituciją, žymiai padaugėjo.
Tik faktai:
Asmenims, nukentėjusiems nuo prekeivių žmonėmis, arba ketinantiems išvykti į užsienį ir abejojantiems dėl savo saugumo, patartina kreiptis elektroniniu adresu [email protected] arba informuoti Lietuvos kriminalinės policijos biurą Vilniuje telefonu (8 5) 271 9936.
46 proc. prekeivių žmonėmis aukų – 17–23 metų merginos. Vyresnės nei 27 metų sudaro 5 proc, o 21 proc. – nepilnametės.
42 proc. aukų iki verbavimo niekur nedirbo, per 60 proc. jų vertėsi sunkiai arba labai sunkiai. Pusė nukentėjusiųjų turi vaikus, dėl kurių greičiausiai ir vyko uždarbiauti į užsienį.
Šalys, į kurias dažniausiai vežamos prekybos žmonėmis aukos – Didžioji Britanija, Ispanija, Vokietija, Italija, Airija, Olandija.
Pagal mūsų šalies įstatymus prekeivis žmonėmis gali būti baudžiamas iki 8 metų nelaisvės, tačiau paprastai tokiems nusikaltėliams skiriamos 2–4 metų įkalinimo bausmės
Irena ZUBRICKIENĖ